«مارتین گریفیتس » فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن برای رایزنی و تبادل نظر با مقامات جمهوری اسلامی ایران در خصوص حل بحران یمن وارد تهران شد.

عربستان با تشکیل ائتلافی از چند کشور عربی و با همراهی آمریکا و رژیم صهیونیستی از فروردین سال ۹۴ کشور فقیر و اسلامی یمن را مورد حمله نظامی از زمین، دریا و هوا قرار داد. این تجاوز نظامی تاکنون هیچ دستاوری برای ریاض نداشته و تنها به ویرانی کشور یمن و کشته شدن هزاران غیر نظامی در این کشور منجر شده است.

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل منطقه درباره سفر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، گفت: مقاومت و ایستاگی مردم یمن، اقدامات نظامی بازدارنده و در مواردی تهاجمی به مواضع سعودی‌ها و ائتلاف آنها علیه یمن، باعث شد که آمریکایی‌ها ناچار شوند سیاست‌های خود را با روی کار آمدن آقای بایدن تغییر دهند و از کمک به ائتلاف آمریکایی_سعودی صرف نظر کنند.

او افزود: با توجه به حوادثی که در یمن در حال وقوع است و یک جنایت جنگی و انسانی علیه مردم  این کشور با توجه به ویروس کرونا، محاصره اقتصادی مردم یمن،کشتار بی رحمانه کودکان، زنان و مردان در حوادث مختلف در یمن، سازمان ملل متحد چاره‌ای جز این ندارد که بخواهد به یمنی‌ها توجه کند.

کنعانی مقدم تاکید کرد: به نظر می‌رسد که سازمان ملل با اعزام نماینده ویژه خود در بحث یمن به ایران درصدد است تا در خصوص عقب نشینی سعودی و برگرداندن قدرت به انصارالله یمن با ایران رایزنی کند.

 این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: به نظر می‌رسد که سعودی‌ها خودشان را در معرکه یمن شکست خورده می‌دانند و عقب نشینی کرده‌اند، در این میان آمریکایی‌ها نمی‌خواهند در شکست سعودی‌ها و عقب نشینی آنها شریک باشند و به نظر می‌آید که شرایط به سمت این می‌رود که سعودی‌ها با یک توافقی با انصارالله یمن و توصیه‌های ایران از یمن عقب نشینی کند و احتمالا بحث تجزیه یمن مانند یمن شمالی و جنوبی در دستور کار آمریکایی‌ها و سعودی‌ها قرار خواهد گرفت.