«ابو علی البصری»، نایب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق، در مصاحبه با شبکه العالم ضمن تبریک فرا رسیدن چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، از حضور نیروهای مردمی عراق در مرز ایران خبر داد.

او در این مصاحبه درباره حضور نیرو‌های داعش در عراق گفت: گروه تروریستی داعش در عراق هنوز کاملا نابود نشده بلکه این گروه استراتژی‌اش را در استان‌هایی که در آنجا حضور دارد، تغییر داده است. عملیات نیروهای مردمی تا زمان سرکوب نهایی این گروه تروریستی ادامه خواهد داشت.

نایب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق درباره استراتژی بسیج مردمی برای مواجهه با گروه تروریستی داعش در خطوط مقدم تصریح کرد: بسیج مردمی بر ضرورت استقرار مجدد نیروهایش در استان‌هایی که این گروه در آنجا حضور دارد، تأکید می‌کند. بسیج مردمی اطلاعات کامل و دقیقی درباره شمار عناصر داعش و تحرکات و توطئه‌های این گروه در عراق دارد. بسیج مردمی همچنین طرح جدید برای استقرار مجدد دارد و حضورش را در مناطق مد نظر تقویت کرده است.

البصری در ادامه گفت: بسیج مردمی در مرز‌های مشترک با جمهوری اسلامی، که گروه تروریستی داعش آنجا را به عنوان نقطه گسیل شدن به سمت بغداد و نیز ایران تصور می‌کرد، حضور دارد.

بیشتر عناصر داعش جزء فدائیان صدام بودند

او در ادامه افزود: استراتژیِ امروز داعش موید این واقعیت است که عناصر این گروه تروریستی، بر خلاف سابق که از کشور‌های مختلف می‌آمدند، بومی هستند. این افراد جدید از روستا‌هایی به این گروه پیوستند که تحت سیطره حزب بعث هستند و این حزب آن‌ها از طریق ترویج ایدئولوژی وهابیت در روستاهای‌شان، برای عملیات‌های تروریستی در داخل عراق جذب کرده است.

نایب رئیس الحشد الشعبی افزود تنها چیزی که در ذهن این عناصر تروریستی می‌گذرد تکفیر و کشتار است، و بیشتر این عناصر جزء فدائیان صدام بودند.

البصری درباره فعالیت مجدد هسته‌های خفته داعش طی مدت اخیر در عراق، خاطرنشان کرد این تحرکات نشان می‌دهد که طرف‌های خارجی از این اقدامات تروریستی حمایت می‌کنند.

خروج آمریکایی‌ها از عراق آسان نخواهد بود

او درباره حضور آمریکا در عراق، متذکر شد بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، فرماندهان پیروزی، آمریکایی‌ها از سوی پارلمان و ملت و دولت عراق تحت فشار قرار گرفتند و لذا، آمریکا حضور نظامی‌اش در این کشور را کاهش می‌دهد.

این مقام الحشد الشعبی در عین حال گفت که آمریکایی‌ها در حال برنامه‌ریزی برای ادامه حضورشان در عراق هستند و خروج نهایی آن‌ها بر خلاف تصور برخی‌ها، آسان نخواهد بود.

البصری درباره نقش رژیم‌های سعودی و امارات در عملیات‌های تروریستی اخیر در عراق، گفت شواهد موجود در نزد دستگاه‌های امنیتی نشان نمی‌دهد که این دو رژیم در اقدام تروریستی اخیر در عراق دست داشتند، ولی اطلاعات موثق حاکی از فعالیت دستگاه‌های امنیتی سعودی و امارات در عراق است تا این کشور را بی‌ثبات و ناامن کنند.

او در ادامه گفت که فضای عراق این روز‌ها صحنه رویداد‌های پیچیده و دیدگاه‌های متفاوت سیاستمداران است. اغلب سیاستمداران عراق خواستار اخراج نیرو‌های آمریکایی از این کشور هستند، اما برخی گروه‌های سیاسی منافع‌شان در ادامه حضور آمریکایی‌ها در عراق است لذا برای ادامه حضور آن‌ها نقشه می‌کشند.

خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق خواست مردم است

نایب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق تأکید کرد که سیاستمداران در پارلمان و در فضای سیاسی این کشور (بر سر همین موضوع) در حال کشمکش هستند، اما بسیج مردمی، مواضع خود را در این خصوص به طور واضح اعلام کرده و خواستار اخراج نیرو‌های آمریکایی از عراق شده است و در راه مبارزه با اشغالگران آمریکایی، شهدای بسیاری را تقدیم کرده و خروج نیرو‌های آمریکایی از این کشور، خواست مردم است.

البصری درباره ادامه فشار‌های بسیج مردمی بر نیرو‌های آمریکایی برای اخراج آن‌ها از عراق در زمان جو بایدن، گفت که دولت آمریکا اگر به حاکمیت ملی عراق احترام بگذارد و نیروهایش را خارج کند، معادله تغییر می‌کند.

خون شهیدان المهندس و سلیمانی باعث تقویت عزم و پایداری و وحدت و یکپارچگی نیروهای مردمی شد

او درباره تأثیر عدم حضور ابو مهدی المهندس بر عملکرد بسیج مردمی و سرتاسر عراق، گفت که شخصیت حاج ابومهدی المهندس، شخصیتی والا و بی‌نظیر از نظر ایمان، اخلاص و شجاعت، در عراق است. این شخصیت پس از قرار گرفتن در کنار شهید حاج قاسم سلیمانی در میدان نبرد بیش از پیش رشد کرد که فقدان این دو شخصیت، خسارتی برای بسیج مردمی بود، اما خون آن‌ها باعث تقویت عزم و پایداری و وحدت و یکپارچگی نیروهای مردمی شد.

نایب رئیس نیروهای مردمی عراق عراق خاطرنشان کرد که شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس در عراق، نقطه عطفی بود که به برکت خون آن‌ها تغییراتی در این کشور رخ داد و دستاورد‌های قابل توجهی داشت.

البصری درباره انتخابات پیش رو در عراق و دیدگاه بسیج مردمی درباره آن گفت که بسیج مردمی یک نیروی نظامی است و دخالتی در اوضاع سیاسی نمی‌کند.

او  تأکید کرد که بسیج مردمی امیدوار است که انتخاباتی سالم و به دور از کشمکش برگزار شود و از مردم عراق خواست بهترین و صالح‌ترین گزینه را انتخاب کنند.

نایب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق خاطرنشان کرد که افراد صالح اگر وارد پارلمان شوند قطعا از بسیج مردمی دفاع می‌کنند و حامی مدافعان امنیت و وحدت کشور خواهند بود.

الحشد الشعبی برخاسته از متن مردم است

ابو علی البصری بیان داشت که  الحشد الشعبی برخاسته از متن مردم است که در لبیک به ندای مرجعیت و وطن شکل گرفته است و به هیچ گروه سیاسی وابسته نیست.

او با اشاره به حضور الحشد الشعبی در کنار مردم در مقابل ویروس کرونا، تأکید کرد که رسالت بسیج مردمی، وحدت عراق و دفاع از کشور در برابر خطرات داخلی و خارجی در موقعیت‌های مختلف است.

این مقام بلندپایه الحشد الشعبی همچنین تأکید کرد: بسیج مردمی به عنوان یک نیروی نظامی، تحت فرمان نخست‌وزیر و فرمانده کل نیرو‌های مسلح است.

او درباره استراتژی امنیت در عراق تصریح کرد که بسیج مردمی از وجود سلاح‌های بدون کنترل و مهارنشده در کشور مخالف است و تأکید کرد که هر نوع سلاحی در کشور باید تحت فرمان و کنترل دولت و در جهت خدمت به مردم باشد. بسیج مردمی بیش از هر نیروی دیگری دغدغه دفاع از ملت عراق را دارد.