« ند پرایس » سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سه‌شنبه شب به وقت تهران در یک نشست خبری اعلام کرد که هدف آمریکا این است که از برجام سکویی برای دستیابی به توافقی گسترده‌تر به‌منظور مهار برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران بسازد.

ند پرایس در این خصوص به خبرنگاران گفت: هدف ما تنها این نیست که ایران به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام بازگردد، بلکه ما می‌خواهیم از برجام به عنوان سکویی برای دستیابی به یک توافق گسترده‌تر که رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران و برنامه موشکی‌اش را نیز پوشش دهد، استفاده کنیم.

سخنگوی وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: ما از ابزارهای مختلفی برای جلوگیری از پیشرفت برنامه موشکی ایران و توانمندی این کشور در اشاعه فناوری‌ موشکی خود به سایر کشورها استفاده می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: این ابزارها شامل همکاری با شرکایمان در زمینه جلوگیری از جابجایی تجهیزات و انتقال فناوری موشکی از ایران، استفاده از توان دیپلماتیک خود برای اطلاع‌رسانی به سایر کشورها در زمینه برنامه موشکی ایران و نیز وضع کردن تحریم‌های منع اشاعه‌ای علیه ایران علیه اشخاص و نهادهایی که از برنامه موشکی ایران حمایت می‌کنند، خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات اخیر وزیر اطلاعات ایران اعلام کرد:‌ ما از این اظهارات مطلع شده‌ایم. مشخص نیست که محمود علوی داره از طرف کسی صحبت می‌کند یا از طرف خودش. این اظهارات بسیار نگران‌کننده است.

وی افزود: ما اخیراً تأکید کرده‌ایم که ایران تحت معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای هرگز هرگز هرگز و هرگز اجازه ندارد که به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. این مسئله در برجام نیز مورد تأکید قرار گرفته است.