محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) در توئیتی به زبان چینی سال نو چینی را تبریک گفت و در پیامی ویدئویی به زبان انگلیسی به مناسبات تهران و پکن اشاره کرد.

در این توئیت آمده است: در تقویم چینی سال گذشته (سال موش) سال سختی بود و امسال (سال گاو) سال بهتری خواهد بود.

وی افزود: به ملت و دولت چین برای دستاوردهای شایان توجه در مبارزه با کرونا تبریک می‌گویم. بر این باورم که تلاش مردم چین، سال موفقیت آمیزتری را برای آنان رقم خواهد زد.

ظریف با ذکر این نکته که سال ۲۰۲۱ مصادف با پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین است، خاطرنشان کرد: تلاش مشترک مردم دو کشور در مبارزه با کرونا که موجب گسترش پیوندهای دوستی دو ملت شد، قطعا به توسعه روابط دوجانبه کمک خواهد کرد.

وزیر خارجه در پایان نوشت: سالی سرشار از موفقیت، سلامتی و پیروزی را برای مردم چین آرزومندم.

* پیام ویدئویی ظریف

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در این پیام ویدئویی به زبان انگلیسی با اشاره به پیام سال گذشته‌اش در آستانه سال نو چینی خطاب به مردم چین و ابراز امیدواری نسبت به موفقیت چین برای فائق آمدن به پاندمی کرونا عنوان کرد: در حالی وارد سال نو چینی می‌شویم که می‌خواهم به مردم و دولت چین به خاطر موفقیت‌هایشان در زمینه مقابله با ویروس کرونا و دستاوردهایی که در زمینه تولید واکسن کرونا داشته‌اند، تبریک بگویم.

وی به تلاش‌های مشترک مردم دو کشور در روزهای سخت دوران شیوع کرونا در سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: مطمئنم که پیشینه ۵۰ سال همکاری بین ایران و چین به ما کمک خواهد کرد که مناسبات دوجانبه را هر چه بیشتر توسعه و گسترش دهیم.

*تبریک سال گذشته ظریف

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سوم بهمن سال گذشته (۱۳۹۸) در پیامی توئیتری به زبان چینی سال نوی چینی را به مردم چین تبریک گفت و نوشت: در مبارزه با  شیوع ویروس «کرونا» در چین، دولت این کشور به موقع و قاطعانه پاسخ داد و مردم چین در سراسر این کشور متحد شدند و مردم این اطمینان را داشتند که چین در پیشگیری و کنترل و‌ مقابله با این ویروس حتما موفق خواهد شد.

وزیر خارجه همچنین در این پیام با تبریک سال نو چینی ابراز امیدواری کرد که مردم چین سالی خوب و آرام و همراه با سلامت داشته باشند و اظهار داشته است: علیرغم مشکل پیش آمده، ایران همواره در کنار مردم چین بوده است. 

لازم به ذکر است ظریف اخیرا در برنامه‌ای تلویزیونی درباره نقشه راه ۲۵ ساله بین ایران و چین بیان کرد: ان‌شاءالله با توافق ۲۵ ساله که با چین به زودی نهایی خواهد شد فعلا در پیشنهاد هر دو طرف اینکه ایران باید یک بخشی از کمربند راه باشد و این خطوط مواصلاتی باید از ایران عبور کند به خاطر اینکه ایران از نظر جغرافیایی بهترین شرایط را دارد و اینها ان‌شاءالله دارد برمی‌گردد.