به گزارش افکارنیوز، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانهای این وزارتخانه در گفتوگو با فارس، ریشه مشکلات داخل سوریه را در دخالت برخی کشورهای منطقه یا بیرون از منطقه دانست و افزود: سوریه به عنوان خط مقدم مقاومت مورد هجمه سنگین قرار گرفته تا راه نجاتی برای رژیم صهیونیستی باز شود.

به گفته وی، کسانی به ناامنی و درگیری‌های داخل سوریه دامن می‌زنند که یک سوریه امن و باثبات را در جهت منافع خود تلقی نمی‌کنند.

مهمان‌پرست ادامه داد: ما آنچه در همه کشورهای منطقه در پی بیداری اسلامی رخ داده را با یک رویه و با رعایت اصول خودمان دنبال می‌کنیم. معتقدیم باید به همه مطالبات مشروع مردمی گوش داده شود و گام‌های درستی برای انجام اصلاحات توسط این کشورها برداشته شود، ولی وقتی مردم خواسته‌ای داشته باشند، این خواسته را از طریق مسالمت‌آمیز بیان می‌کنند. اگر اکثریت یک جامعه باشند، نوع اعلام خواسته‌هایشان و طرز بیان آن می‌تواند تعیین کننده شرایط داخل کشور باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آنچه امروز در داخل سوریه اتفاق می‌افتد نشانگر آن است که برخی جریانات سیاسی و کشورها به شدت به دنبال مسلح کردن گروه‌هایی در داخل سوریه هستند تا یک جنگ داخلی را دامن بزنند و به همین خاطر با طرح کوفی عنان به شدت مخالفت می‌کنند. آنها به دنبال این هستند که این طرح با شکست روبرو شود.

* اکثریت مردم سوریه خواستار انجام اصلاحات به رهبری اسد

مهمان‌پرست افزود: از طرف دیگر انتخاباتی که توسط بشار اسد برای تغییر قانون اساسی در داخل سوریه برگزار شد، با حمایت و حضور ۶۴ درصدی مردم روبرو شد. این استقبال نشانگر آن است که اکثریت مردم خواهان انجام اصلاحات توسط دولت هستند و به هیچ وجه از درگیری، ناامنی و خشونت استقبال نمی‌کنند.

* سکوت مدعیان دفاع از حقوق بشر در قبال اوضاع بحرین

وی در ادامه این گفت‌وگو با اشاره به تفاوت رفتار کشورهای غربی و برخی کشورهای داخل منطقه با مسئله بحرین و سوریه، گفت: همه کسانی که مدعی هستند از حقوق مردم در داخل سوریه حمایت می‌کنند، سکوت سؤال برانگیزی در قبال خواسته‌های مردم در بحرین دارند، مردمی که ۷۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و خواسته‌ها و اعتراضاتی دارند و همه به صورت مسالمت‌آمیز بیان می‌شود و کسی به این خواسته‌ها توجهی نمی‌‌کند.

مهمان‌پرست افزود: وقتی اکثریت مردم در بحرین خواسته‌هایشان را به صورت مسالمت‌آمیز بیان می‌کنند و این کشورها سکوت می‌کنند، چطور خواسته بخشی از مردم سوریه را خواسته اکثریت تلقی کرده و از برخورد خشونت‌آمیز حمایت می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه در داخل بحرین مردم به شهادت می‌رسند، گفت: این نشانگر سرکوب مردم توسط دولت یا کشورهای خارجی است که در داخل بحرین دخالت می‌کنند؛ ولی در سوریه شاهدیم که بیش از ۲ هزار نفر از نیروهای پلیس و امنیت سوریه کشته می‌شوند. اگر مردم تظاهرات مسالمت‌آمیز داشته باشند که نباید پلیس کشته شود.

مهمان‌پرست با بیان اینکه گروه‌هایی مسلح و سازماندهی شده در سورریه فعالیت می‌کنند و به این مسئله دامن می‌زنند، اظهار داشت: خواسته‌های دو طرف باید در فضای مسالمت‌آمیز در داخل سوریه شنیده شود، دخالت خارجی قطع شود و اجازه ارسال سلاح به سوریه داده نشود و زمانی که خواسته‌های مردم به صورت مناسب مطرح شد، باید اجازه داد در یک فضای مناسب دولت سوریه اقدامات لازم را برای اصلاحات انجام دهد

* رابطه با مصر

مهمان‌پرست در خصوص روابط ایران و مصر با بیان اینکه با توجه به شرایط داخلی مصر این موضوع را دنبال می‌کنیم، ادامه داد: حرکت مردم در مصر به تعیین نمایندگان مجلس منتهی شد و در مرحله بعد بحثانتخابات ریاست جمهوری مطرح است که اگر یک انتخابات مردمی صورت بگیرد، دولت مردمی تشکیل شود و شورای نظامی از ادامه اداره کشور کنار رود، شرایط برای مذاکره و روابط رسمی آماده خواهد شد.

* اختلاف بین ایران و کشورهای منطقه دستورالعمل قدرت‌های غربی

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص برخی اقدامات صورت گرفته از سوی رسانه‌ها و بعضی مقامات جمهوری آذربایجان علیه کشورمان نیز گفت: ایجاد اختلاف بین ایران و کشورهای منطقه جزو دستور العمل‌های قدرت‌های غربی است. آنها احساس می‌کنند که جمهوری اسلامی به اقتدار و نقشی تأثیرگذار دست یافته و اگر این وضعیت ادامه یابد و وابستگی کشورها به آمریکا و متحدان آنها قطع شود، رژیم صهیونیستی در یک تنگنا قرار خواهد گرفت؛ به همین دلیل طراحی‌هایی را برای دامن زدن به اختلافات کشورهای همسایه و منطقه با ایران دنبال می‌کنند.

* هشدار و توصیه به مقامات منطقه

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه با بیان اینکه رژیم صهیونیستی تلاش زیادی می‌کند و همه امکاناتش را به کار گرفته تا روابط دوستانه ما با کشورهای همسایه را دچار اختلال کند، اظهار داشت: این یک هشدار و توصیه به همه مسئولان کشورهای منطقه از سوی ما است که مراقب توطئه‌ها و فتنه‌های رژیم صهیونیستی و مخالفان منافع کشورهای منطقه باشند و مراقبت کنند تا وارد فتنه‌های آنها نشوند.

مهمان‌پرست با ابراز تأسف نسبت به رفتار برخی رسانه‌های کشورهای همسایه که در جهت تامین منافع مخالفان همگرایی منطقه‌ای عمل می‌کنند، یادآور شد: اتهام زنی یا ایجاد اختلاف و تنش بین ایران و آذربایجان یا کشورهای دیگر نقشی منفی است که رسانه‌ها دنبال می‌کنند و هدف آنها نیز مشخص است.

وی ادامه داد: همچنان معتقدیم که رابطه با آذربایجان باید به بهترین شکل ممکن گسترش یابد، چرا که مشترکات و روابط تاریخی، فرهنگی و اعتقادی فراوانی داریم و می‌توانیم از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه روابط خوب و مثبت دو کشور را به سود دو ملت و منطقه خواند و یادآور شد: همه تلاش‌مان را انجام می‌دهیم تا کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی بر این روابط تأثیر منفی نگذارند، اما نوع عملکرد برخی رسانه‌ها در آذربایجان یا برخی اظهارنظرات مقامات این کشور باید مورد توجه مسئولان ارشد این کشور قرار گیرد و مراقبت کنند تا به روابط خوب دو کشور آسیبی وارد نشود.

* دستگاه سیاست خارجی مجری سیاست‌ها

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل مختلف، اظهار داشت: سیاست خارجی هر کشوری توسط مسئولان ارشد آن کشور طراحی و توسط وزارت خارجه اجرایی می‌شود. در کشور ما طراحی این سیاست در سطح کلان با نظر مقام معظم رهبری است و در سطوح کارشناسی، همه بخش‌ها بحثکرده و نظر می‌دهند و در شورای عالی امنیت ملی با حضور همه مسئولان، جهت‌گیری‌ها مشخص و خدمت مقام معظم رهبری ارائه و با تایید و نظر ایشان اجرایی می‌شود.

مهمان‌پرست دستگاه سیاست خارجی را مجری سیاست‌های کلانی خواند که طراحی شده و گفت: این بدان معنا نیست که ما به عنوان کارشناس سیاست خارجی نظر و پیشنهاد نداشته باشیم. ما نظراتمان را اعلام می‌کنیم و در شورای عالی امنیت ملی بحثمی‌شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانهای وزارت خارجه با بیان اینکه آنچه به عنوان مصوبه تعیین میشود، باید دستور کاری برای عملکرد همه بخشها و دستگاههای مختلف باشد، اظهار داشت: ما به تنهایی طراح سیاست خارجی نیستیم و امکان ندارد که خطی را در سیاست خارجی ناهماهنگ با سایر دستگاهها و خارج از چارچوب مشخص سیاست کلان کشور دنبال کنیم. ممکن است در مورد برخی از موضوعاتی که اتفاق میافتد و برای اجرای سیاستهای اعلام شده، کارهای مختلفی را انجام داد که طراحیها و خلاقیتها از آن جملهاند که میتواند کمک کند تا چارچوبهای مصوب شده بهتر اجرایی شود.