افكار نيوز:از چندماه قبل كه زمزمه برپايي اين همايش آغاز شد به آساني قابل پيش بيني بود كه تحت پوشش و نام جذاب همايش بزرگ ايرانيان خارج از كشور چه آشي قرار است پخته شود و چه كساني اين ديگ را دور از چشم رئيس جمهور محترم و تنها با سوءاستفاده از نام و جايگاه -و متاسفانه اعتماد غيرقابل توجيه- ايشان، روي اجاق گذاشته اند!
دو سال پیش نیز همایشی با همین نام و همین عنوان برپا شده بود و گردش کار و نتایج آن می توانست نشانه های هشداردهنده ای درباره دومین نمونه آن باشد، یعنی همایشی که از امروز صبح در تهران برپا می شود و نزدیک به ۱۲۰۰تن از ایرانیان مقیم خارج کشور برای شرکت در آن دعوت شده اند.
در ادامه این یادداشت که در روزنامه کیهان درج شده آمده است: برخی از گزارش ها و اخباری که درباره همایش ۱۱مرداد۸۹ به کیهان می رسید، نه فقط تأسف آور، بلکه سوال برانگیز و نگران کننده بود و از احتمال بروز رخدادی ناخوشایند حکایت می کرد. اخباری از مقدمه چینی ها، زمینه سازی ها، هزینه های چندده میلیاردتومانی و بی حساب و کتاب، رایزنی های داخلی و خارجی، تهدیدها و تشویق ها، هویت برخی از ایرانیان دعوت شده، سوابق سوء و شناخته شده چند تن از دست اندرکاران اصلی همایش، صدور دستور العمل ها و امریه ها خطاب به این دستگاه دولتی و آن مرکز امنیتی که مبادا… و خبرهای مشابه دیگر، این تردید را پدید می آورد که ماجرا فراتر از «ناپختگی» و «ندانم کاری» باشد و خدای نخواسته کاسه ای زیر نیم کاسه باشد!
این دفعه اما، زبان به کام گرفتیم و قلم به نیام کشیدیم تا مانند همیشه، اولین صدا را به اعتراض بلند نکرده باشیم و منتظر ماندیم که فلان مسئول حقوقی، فلان حافظ منافع ملی، فلان مرکز اطلاعاتی و امنیتی، فلان مسئول سیاست خارجی و… صدایی به اعتراض بلند کند و به عنوان ابتدایی ترین وظیفه قانونی خود از برخی پلشتی های آشکار در برپایی این همایش جلوگیری کند و یا اگر احیاناً با صدور دستور العمل و امریه ای از اعتراض منع شده است! دست کم در مقابل برخی پرسش های جدی و نگران کننده ای که درباره این همایش و مسائل پیرامونی آن پدید آمده است، پاسخی ارائه کند، ولی متأسفانه - و همانگونه که حدس می زدیم - از آنانی که انتظار می رفت صدایی شنیده نشد و از آنجا که به قول امام راحلمان(ره)، صاحبان قلم - از جمله مطبوعات - هم درباره آنچه می نویسند مسئولند و هم درباره آنچه باید بنویسند و نمی نویسند، چاره ای جز پرداختن به ماجرا باقی نماند.
گفتنی است اخبار رسیده حکایت از آن دارد که برخی از دست اندرکاران برپایی همایش، تعدادی را مأمور پاسخگویی به اعتراض و انتقاد احتمالی کیهان کرده اند. گویی پیشا پیش می دانسته اند آنچه در پی انجام آن هستند به یقین با اعتراض کیهان روبرو می شود! و از سوی دیگر طی دو هفته اخیر، برخی از مسئولان در تماس با کیهان به گونه ای غیرمنتظره، شرح مفصلی از آثار مثبت و مشعشع «همایش ایرانیان خارج از کشور» ارائه کرده بودند! که ظاهراً با هدف پیشگیری از اعتراض بود.
و اما، بعد از این مقدمه که ضروری به نظر می رسید، درباره همایش موسوم به «همایش بزرگ ایرانیان خارج از کشور» اگرچه گفتنی های فراوانی هست ولی در این نوشته محدود، تنها به مواردی از آنها که اندکی از بسیارهاست اشاره و - فعلاً - بسنده می کنیم.
۱ - دعوت از ایرانیان مقیم خارج کشور و برپایی همایشی برای آشنایی آنان با پیشرفت ها و تحولات حیرت انگیز جمهوری اسلامی ایران نه فقط اقدامی شایسته بلکه ضرورتی انکارناپذیر است. مخصوصاً آن که از چند میلیون ایرانی مقیم کشورهای خارجی فقط ۳ تا ۵ درصد آنها در شمار مخالفان نظام - اپوزیسیون - قرار دارند و اکثریت قریب به اتفاق آنان به وطن خویش و ارزش های آن وابسته و دلبسته اند، از سوی دیگر بسیاری از ایرانیان مقیم خارج کشور نخبگان برجسته ای در رشته های مختلف علمی و تکنولوژیک هستند که می توانند و تمایل دارند علم و تخصص خود را در اختیار هموطنان خود قرار دهند. این درحالی است که دشمنان بیرونی با بهره گیری از غول های رسانه ای و شیپورهای پرسروصدای تبلیغاتی از ایران و جمهوری اسلامی ایران چهره ای مخدوش و ناپسند ارائه داده اند، بنابراین حضور این طیف از ایرانیان مقیم خارج کشور، اولا؛ تصویر معکوسی که دشمنان از ایران اسلامی ساخته اند را اصلاح می کند و ثانیاً؛ تبلیغات سوء قدرت های استکباری درباره «فرار مغزها» را به ورود آنان تبدیل خواهد کرد و طرفه آن که حساب یک مشت اپوزیسیون بی سواد و کاسه لیس را از انبوه ایرانیان دلبسته به اسلام و ایران جدا می کند و…
بنابراین، برپایی همایش با حضور ایرانیان مقیم خارج کشور مورد سوال نیست، بلکه پرسش آن است که آیا این همایش، همان است که باید باشد و یا در پوشش آن - خواسته یا ناخواسته - پای مسائل دیگری در میان است؟!
خدا بر درجات شهید مطهری بیفزاید که می فرمود، «اشاعره» در تاریکی کلاه «معتزله» را برداشتند و در حالی که موضوع مورد اختلاف آنها مسائلی نظیر «عدل الهی» و «حسن و قبح ذاتی اعمال» بود، به ناگاه نام خود را «اهل حدیث» گذاشتند تا این توهم پدید آید که «معتزله» به احادیثاعتقادی ندارند! و حال آن که به قول استاد شهید، معتزله به مراتب بیشتر از «اشاعره» اهل حدیثبودند. چیزی شبیه سرقت واژه «اصلاح طلب» از سوی عواملی که امروزه معلوم شده ستون پنجم مثلثآمریکا و اسرائیل و انگلیس بوده اند البته به هیچ وجه در پی اهانت به اشاعره نیستیم و از تشبیه آنان با گروه های موسوم به اصلاح طلب که فقط یک تمثیل است پوزش می خواهیم.
۲ - در این جملات دقت کنید «… مسئولین حکومت عقب افتاده و خونخوار جمهوری اسلامی ایران علیه هر آنچه ایرانی و انسانی است قیام کرده و قصد دارند نام میهن را به قهقرا ببرند و در این راه از هیچ خرابکاری و قتل و جنایتی ابا نخواهند داشت»! و یا به این اظهارنظر توجه کنید «… اسلامی بودن برای ما محدودیت ایجاد کرده است و میدان عمل ما را برای این که جایگاهی در جهان حاضر پیدا کنیم مشکل کرده است. مثلا سیاست ضداسرائیلی ما…»! در این جمله نیز دقت فرمائید «اگر بخواهیم حرکت اصلاحی خود را از قانون اساسی شروع کنیم و جلو برویم باید بتوانیم در آینده نزدیک ولی فقیه را تحمل کنیم و در عین حال در جهت تغییر قانون مربوط به آن بکوشیم»!
خب! درباره این اظهارنظرها و صاحب این دیدگاه چه تصوری دارید؟ راه دوری نروید و به ذهنتان فشار نیاورید. ایشان یکی از اصلی ترین دعوت شدگان به همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور است و هم اکنون در اتاق شماره… هتل استقلال تهران در حال رایزنی و تبادل نظر با برخی از دست اندرکاران اصلی همایش است. او یک ضدانقلاب تابلودار است و همکار شناخته شده سازمان «سیا». این آقا، سرشاخه ایرانیان دعوت شده از آمریکا برای شرکت در همایش است. او هوشنگ امیراحمدی است، معروف به دلال رابطه با آمریکا و عنصر ضدانقلابی که تغییر اسلامیت نظام را با جدیت دنبال می کند!
اگرچه نام و هویت بسیاری از دعوت شدگان به این همایش اعلام نشده است ولی کیهان از طریق افراد مومن و متعهدی که در جمع برگزارکنندگان همایش حضور دارند به نام و مشخصات برخی از آنها که هویتی کم و بیش مشابه هوشنگ امیراحمدی دارند، پی برده است.
اکنون سوال این است که افرادی از این قماش با چه انگیزه ای به همایش دعوت شده اند؟ آنها نظام جمهوری اسلامی ایران را «عقب افتاده»! و «خونخوار»! می دانند، اسلامی بودن نظام را «مشکل آفرین»! می نامند، حذف ولایت فقیه از قانون اساسی را دنبال می کنند و… این افراد که به گواهی اسناد موجود تغییر هویت نداده اند، بنابراین باید پرسید که آیا برخی از دست اندرکاران دعوت از این افراد در خفا هویتی مشابه آنها دارند؟! و یا کسانی از همین قماش در میان دست اندرکاران برپایی همایش نفوذ کرده اند؟! هر سه احتمال، نتیجه ای یکسان دارند. ندارند؟!
۳ - مگر قرار نبود از ایرانیان دلبسته به این آب و خاک و ارزش های اسلامی آن که اکثریت هموطنان مقیم خارج کشور را تشکیل می دهند برای شرکت در همایش دعوت شود تا زمینه برای مشارکت آنان در عمران و آبادانی، سرمایه گذاری، خدمت به هموطنان خویش و… فراهم گردد؟ و در همان حال تودهنی محکمی باشد به قدرت های خارجی و چند درصد اپوزیسیون کاسه لیس آنها؟! اگر قرار این بود - که بود - و چنانچه بر این نکته تصریح شده بود - که شده بود - چرا به جای آنان، افرادی از همان چند درصد محدود اپوزیسیون و اراذل و اوباش کاسه لیس آمریکا و اسرائیل و انگلیس را به همایش دعوت کرده اید؟!
۴ - مسئولان همایش اعلام کرده اند برخی از دعوت شدگان نگران بوده اند که مبادا در ایران مورد بازخواست قرار گیرند! که باید پرسید، مگر طی ۳۱ سال گذشته انبوهی از هموطنان ایرانی مقیم آمریکا و اروپا آزادانه و بدون کمترین مانعی به ایران سفر نکرده و هم اکنون نیز این سفرها ادامه ندارد؟! بنابراین آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟ و پرسش آن است که این عده از دعوت شدگان چه کسانی بوده اند که به خاطر سوابق سوءخود از حضور در ایران بیم داشته اند؟! آیا این نکته نیز حکایت از آن ندارد که شماری از دعوت شدگان از همان قماش اپوزیسیون هستند؟! و گرنه طی ۳۱ سال گذشته، هیچگاه راه ورود برای ایرانیان مقیم خارج از کشور و فاقد سوابق سوء بسته نبوده و نیست.
۵ - به این بیان حکیمانه امام راحلمان(ره) که در بیانات رهبرمعظم انقلاب نیز بارها آمده است توجه کنید. به یقین، این روزها را می دیده اند و برای همین روزها فرموده اند؛
«آغوش کشور و انقلاب همیشه برای پذیرفتن همه کسانی که قصد خدمت و آهنگ مراجعت داشته و دارند گشوده است، ولی نه به قیمت طلبکاری آنان از همه اصول، که چرا مرگ بر آمریکا گفتید! چرا جنگ کردید! چرا نسبت به منافقین و ضدانقلابیون حکم خدا را جاری می کنید؟ چرا شعار نه شرقی و نه غربی داده اید؟ چرا لانه جاسوسی را اشغال کرده ایم و صدها چرای دیگر»
اکنون جای این سوال از برخی دست اندرکاران همایش یاد شده است که آیا شما آقایان از همین افراد دعوت نکرده اید؟ اسناد موجود که نشان می دهد چنین کرده اید. بنابراین، به ادامه همان بیانات حضرت امام(ره) توجه کنید؛
«تا من هستم نخواهم گذاشت حکومت به دست لیبرال ها بیفتد، تا من هستم نخواهم گذاشت منافقین اسلام این مردم بی پناه را از بین ببرند، تا من هستم از اصول نه شرقی نه غربی عدول نخواهم کرد» صحیفه امام جلد ۲۱ ص ۲۸۶
و همه می دانند که امام راحل ما «ره» هنوز هم در میان ماست و خامنه ای، خمینی دیگر است.
۶ - اشاره به این نکته نیز ضروری است که نوشته پیش روی به هیچوجه در پی تعریض و متهم کردن اکثریت دعوت شدگان به همایش مورد اشاره نیست بلکه شماری از آنان حضور برخی از افراد بدنام و بدسابقه ای را که به همایش دعوت شده اند، اهانت به خود می دانند و از شرکت این عده در همایش با توجه به سوابق شناخته شده آنها ابراز تعجب می کنند.
۷ - و بالاخره، اگرچه گفتنی های دیگری نیز دراین باره هست که شنیدنی است ولی به همین اندازه بسنده می کنیم و امیدواریم برادر ارجمندمان جناب آقای دکتراحمدی نژاد رئیس جمهور مردمی و متعهد کشورمان از سوءاستفاده کسانی که با بینش و منش ایشان هیچ نسبتی ندارند، و برای بهره گیری از همایش یاد شده کیسه دوخته اند، جلوگیری کنند.

پایان خبر / ب.