«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر امروز (دوشنبه) در سفر به تهران با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

وی قرار است بعدازظهر امروز با حضور در محل وزارت امور خارجه با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و به رایزنی در خصوص مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی بپردازد.

چندی پیش وزیر امور خارجه قطر در مصاحبه‌ای با یک رسانه آمریکایی از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست وارد گفت‌وگو با ایران شوند و آمادگی کشورش را برای میانجی‌گری جهت برگزاری نشستی بین اعضای ۶ کشور شورای همکاری خلیج فارس و جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد. 

وزیر امور خارجه ایران هم در پیامی توئیتری از پیشنهاد وزیر خارجه قطر درباره گفت‌وگو بین ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس استقبال کرد.

وزیر خارجه قطر همچنین در اظهاراتی دیگر با بیان اینکه ایران کشور همسایه قطر است و مسائل منطقه بر این کشور بازتاب دارد، گفت که ارتباطات با ایران و آمریکا متوقف نشده و همچنان در جریان است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره آمادگی قطر برای میانجیگری بین ایران و آمریکا اظهار داشت: ما از کمک همه استقبال می‌کنیم و با قطر در بین دوستان و همکاران نزدیک منطقه‌ای ایران قرار دارد و همواره رایزنی‌های نزدیکی بین دو کشور در سطوح مختلف برقرار بوده است.

وی با ذکر این نکته که اجرای تعهدات آمریکا خیلی نیازمند پیام بردن نیست، اظهار داشت: آمریکا فردای روزی که بخواهد از مسیر شکست خورده دولت قبلی فاصله بگیرد راهش باز است و به سادگی می‌تواند چنین کند.

گفتنی است، دی ماه سال جاری سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در سفر به دوحه با وزیر خارجه قطر دیدار و گفت‌وگو کرده بود. ظریف پیش از این سفر نیز با همتای قطری خود تلفنی گفت‌وگو کرده بود.

معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر آذر ماه سال جاری و در پی شهادت شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی کشور در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ضمن محکوم کردن اقدام تروریستی، مراتب تسلیت خود و دولت قطر را به ظریف اعلام کرد.