به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، علیرضا پناهیان مشاور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها در اختتامیه جشنواره علمی، فرهنگی، دانشجویی پیام امام (ره) با اشاره به اینکه گوهرهای درونی هر کسی در بیانات او تجلی مییابد، گفت: با مرور بیانات حضرت امام (ره) میتوان به ویژگیهای شخصیتی این روح ملکوتی پی برد و هر کسی حتی به صورت اجمال نیز ایشان را شناخته باشد، از ارزشمندی کلام امام (ره) مطلع میشود.

وی افزود: از طرف دیگر متن اصلی گفتمان انقلاب اسلامی فقط بیانات حضرت امام است.

پناهیان در رابطه با مبارزه علمای سابق نیز اظهار داشت: قبلا هم اگر علما سابق متونی را با مضامین سخنان حضرت امام(ره) نوشته بودند یا بر اساس استبداد حاکم بر جامعه نتوانستیم از آن شخصیت‌ها بهرمند شویم و یا آنکه به زبان ما ترجمه نشده است. از طرفی نیزممکن است آن نفوذ کلام امام در برخی از علما سابق وجود نداشت.

مشاور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها دو هدف را برای مطالعه اندیشه‌های حضرت امام(ره) برشمرد و عنوان کرد: اگر حضرت امام را نشناسید یقینا نمی‌توانید شخصیت اهل بیت عصمت و طهارت(ص) را نیز درک کنید، زیرا در واقع شناختن شخصیت حضرت امام به عنوان کلاس مقدماتی برای شناخت معصومین است.

وی افزود: اگر بخواهید گفتمان انقلاب اسلامی را بشناسید باید به منویات حضرت امام مراجعه کنید و به این دلیل مطالعه اندیشه‌های امام(ره) اهمیت دارد زیرا مقدمه‌ای برای تشکیل انقلاب‌های بزرگ اسلامی شده است.

پناهیان در مورد ویژگی اندیشه‌های حضرت امام(ره) گفت: حضرت امام انقلابش تحولی دردانش بشری بود به این دلیل که می‌توان گفت لازم نیست حتما ایرانی و یا مسلمان باشد تا آثار خمینی کبیر را مطالعه کند.

مشاور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در رابطه با هدف دیگر خواندن آراء و اندیشه‌های حضرت امام اظهار داشت: اگر کسی به فرمایشات حضرت امام توجه کند و در مطالعات بیانات حضرت امام ممارست داشته باشد، این فرمایشات نه تنها آگاهی نمی‌دهد بلکه عقل و بینش او را تقویت می‌کند به گونه‌ای که اگر در عرصه‌های دیگر بدون مراجعه به فرمایشات حضرت امام راه را پیدا می‌کند.

وی افزود: صحبت‌های حضرت امام علاوه بر آگاهی بخشی، روح انسان را پالایش و در واقع روح انسان را تزکیه می‌کند.

مشاور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در خصوص ابعاد دیگر برداشت بیانات حضرت امام گفت: بر اساس تاکیداتی که حضرت امام نسبت به برخی موضوعات دارند، می‌توان درجه خوبی یا بدی موضوع را متوجه شد. این بدین معناست که اگر حضرت امام در رابطه با موضوعی به شدت و حدت زیادی آن موضوع را از بدی‌ها برمی‌شمرد، نشان می‌دهد که آن بدی در مرتبه خیلی پستی قرار دارد و اگر هم خوبی‌هایی را مکررا تکرار می‌کند و تاکید می‌ورزد نشان می‌دهد آن خوبی از اهمیت زیادی برخوردار است.

پناهیان برای صدور بیانات حضرت امام در جامعه در قالب پیشنهادی عنوان کرد: باید بسته‌هایی از حضرت امام تهیه شود تا در اختیار خوانندگان قرار گیرد زیرا علاوه بر اطمینانی که بر صحت عقلانی این کلمات وجود دارد، این کلمات از کنار حقایق عالم بی‌تفاوت عبور نمی‌کند و به این دلیل است که انسان را به وجد می‌آورد.

وی با اشاره به جریان عزل قائم مقام حضرت امام اظهار داشت: وقتی امام آن پیرمرد را از قائم مقامی خود عزل میکند، این گونه خطاب به او میگوید که هیچ وقت وارد سیاست نشوید زیرا در این صورت جایگاه شما در قعر جهنم است. باید در مورد این مسئله توجه کرد که چرا حضرت امام واژه قعر جهنم را به کار میبرد. زیرا کلمات حضرت امام (ره) بار معنایی و مفهومی دارد.