غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در سی و نهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز (سه‌شنبه ۲۸ بهمن ماه) به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن عرض تبریک به مناسبت حلول ماه رجب اظهار کرد: باید از حضور مردم بصیر در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال تشکر کنم، حضور چشمگیر مردم در راهپیمایی با هدف تجدید عهد بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبر انقلاب و اعلام وفاداری آن‌ها به انقلاب در شرایط کرونایی در کشور ما حماسه‌ای دیگر آفرید.

وی با بیان اینکه کرونا بسیاری از تجمعات را برهم زده بود، اما حریف اجتماع میلیونی مردم ما در 22 بهمن نشد، افزود: حماسه حضور در ایران جاودانه است و مقاومت و استقامت راهبرد خدشه ناپذیر ملت در دفاع از انقلاب است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مردم ما بار دیگر در این شرایط حماسه آفریدند و وظیفه مسؤلان را سنگین تر کردند؛ امروز بر مسئولان است که از حضور مردم پاسداشت کنند و پاسداشت این حضور اجرای عدالت و خدمت است.

اسماعیلی با بیان اینکه قوه قضاییه به عنوان یک نهاد تمام تلاش خود را به کار گرفته است گفت: علی رغم محدودیت‌ها احقاق حق و رسیدگی به شکایات مردم به هیچ وجه به تعویق نمی‌افتد و با استفاده از دادرسی الکترونیک و توسعه زیرساخت ها و فناوری در قوه قضاییه امر دادرسی به درستی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در سال جاری با عنایت خدواند برای انجام دادرسی الکترونیک، ۲۵۰۰ اتاق به سیستم دادرسی مجهز شدند و همچنین ۴۰۰ اتاق در زندان‌ها این سیستم را دارا هستند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در سال جاری نزدیک ۱۰۰ هزار دادرسی الکترونیک انجام شد و بدون نیاز به اعزام زندانی به دادگاه دادرسی ها صورت گرفت. همچنین بیش از ۳۱ هزار دادرسی در منازل و بیش از ۳۰ مورد هم با برقراری ارتباط با اصحاب پرونده خارج از کشور انجام شد و این یعنی قوه قضاییه با بهره برداری از فناوری نوین تلاش می‌کند تا به موقع دادرسی‌ها را انجام دهد.

اسماعیلی درباره سفر رئیس قوه قضاییه به عراق گفت: هفته گذشته و متعاقب سفر سال پیش فائق زیدان رئیس شورای عالی کشور دوست و برادر عراق و بر اساس دعوت رسمی وی سفر رئیس قوه قضاییه و هیات همراه به این کشور انجام شد و این سفر ویژگی‌های کم نظیری داشت.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: این سفر اولین سفر رسمی رئیس قوه قضاییه به یک کشور خارجی بود و در اولین سفر کشور دوست و برادر و کشور اسلامی عراق انتخاب شد. همچنین این سفر اولین سفر مقام عالی رتبه نظام جمهوری اسلامی ایران پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی به عراق بود.

اسماعیلی بیان کرد: در سال‌های اخیر بدخواهان دو کشور و برخی از کشور‌های منطقه تلاش‌های زیادی در جهت ایجاد فاصله و تفرقه بین دو ملت داشتند و برنامه‌های این سفر با حضور در یادمان شهیدان سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و زیارت کاظمین آغاز شد.

وی افزود: این سفر کاری بود و تمام برنامه‌های سفر در شهر بغداد انجام شد و دیدار و ملاقات‌های سفر در سه سطح مقامات رسمی حکومت و دولت عراق ، در سطح احزاب و گروه‌های تأثیرگذار و دیدار‌های مردمی بود. در این سفر با رئیس شورای عالی قضایی عراق و قضات پرونده ترور شهید سلیمانی، دیدار با رئیس جمهور عراق، دیدار با نخست وزیر، دیدار با رئیس مجلس عراق دیدار با شیوخ و بزرگان عشایر عراق، دیدار با امام جمعه بغداد، جلسه با شورای روحانیون ولایی عراق، دیدار با رهبران شیعی عراق، دیدار با جمعی از خانواده‌های مقاومت، دیدار با فعلان رسانه‌ای، ملاقات با هیات اعزامی از اقلیم کردستان عراق انجام شد.

اسماعیلی تصریح کرد: بار دیگر از پذیرایی صمیمانه تمام مقامات، احزاب و گروه‌ها و مردم تشکر می‌کنم؛ در این سفر با ارتباطات مردمی به ویژه خانواده شهدا و نسل جوان از یک سو شاهد عشق و علاقه و پیوند عمیق بین دو ملت عراق و ایران بودیم و از سوی دیگر شاهد اعلام انزجار، تنفر از اقدامات و جنایات دولت و ارتش آمریکا در عراق بودیم.

سخنگوی قوه قضاییه درباره اصلی‌ترین محور‌های مذاکره گفت: پرونده ترور شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، موضوع اخراج آمریکایی‌ها از منطقه، تسهیل شرایط زیارت زائران ایرانی، توسعه روابط دو کشور و حل مشکلات قضایی تجار دو کشور، بررسی وضعیت زندانیان ایرانی و عراقی، موضوعات حقوق بشری در عرصه بین المللی، حل مشکلات احوال شخصیه دو طرف و تاکید بر عزت، مقاومت، اقتدار عراق از جمله محور‌های این سفر بود.

وی گفت: ما در این سفر درک کردیم که از ابزار دیپلوماسی سیاسی می‌توان در دو کشور بهره برد.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد راه اندازی دادگاه مشترک میان ایران و عراق گفت: روابط تجاری گسترده‌ای با عراق داریم، گزارش‌ها حکایت از آن دارد که تجار ایرانی در عراق در برخی از موارد به لحاظ اختلاف دچار مشکلات قضایی شدند که حل آن‌ها به بهبود روابط دو کشور کمک می‌کند و در ملاقات با مقامات شورای عالی عراق و تفاهم نامه به امضا رسیده مقرر شد با سازوکار داوری و تشکیل دادگاه اختصاصی هم در پایتخت دو کشور و هم در استان‌های مرزی در کمترین زمان مشکلات را برطرف کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره پیگیری مبادله محکومان دو کشور عراق و ایران و عفو زندانیان عراقی در ایران و جریان این توافق بیان کرد: بحث زندانیان اتباع دو کشور از جمله موارد مطرح شده بود که تفاهم نامه‌ای میان وزارت دادگستری دو کشور به امضا رسید و در بستر آن به کاهش تعداد زندانیان، تهیه مقدمات بازدید مقامات از زندان‌های دو کشور، برقرای ارتباط تصویری میان زنداینان با خانواده‌هایشان مطرح شد و مقرر شد جمعی از زندانیان ایرانی که در عراق هستند با پیگیری دو طرف مورد عفو قرار گیرند و همچنین مقرر شد لیست پیشنهادی زندانیان ایرانی تهیه شود و آن‌ها مورد عفو قرار گیرند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: اجرای تفاهم نامه تبادل زندانیان هم مطرح شد تا آن دسته از زندانیانی که مشمول عفو نمی‌شوند، مابقی زندان خود را در کشور خود بگذرانند.

اسماعیلی با اشاره به تبادل زندانیان در دو کشور گفت: در موضوع عفو زندانیان دارای جرایم کم اهمیت، ورود و خروج غیرمجاز و معتادان را مد نظر قرار دادیم، اما زندانیان خشن تابع موارد خاص است.

وی درباره وضعیت پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: در جلساتی که برگزار شد، گزارش پرونده مطرح شد و درباره مقامات آمریکایی دخیل در پرونده حکم جلب و دستگیری برای ترامپ و برخی دیگر از افراد آمریکایی صادر شده است، در بخش دیگری درباره شرکت‌ها و کشور‌هایی که در تبادل اطلاعات و نقشه‌ها نقش داشتند مباحثی مطرح شد و این بخش هنوز در مرحله تکمیل اطلاعات است و قرار شد با همکاری دو طرف این بخش هم تکمیل شود و مقرر شد دو کشور در عرصه بین المللی همکاری هایی را داشته باشند و همچنین موضوع خانواده‌های دو طرف و اینکه اگر دچار مشکل بودند، در دستور ویژه قرار گیرد.

اسماعیلی ادامه داد: توافق‌های حقوق بشری دو طرف مورد بررسی قرار گرفت تا دو گروهک داعشی و منافقین مورد بررسی قرار گیرند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره نتیجه پرونده هفت تپه گفت: در این راستا دو پرونده وجود دارد؛ یکی پرونده کیفری مدیر شرکت که موضوع به کارشناسی رفته است و بخش دیگر در شعبه ویژه خصوصی سازی مطرح است که در این بخش جلسات دادگاه برگزار شده و به زودی رأی آن صادر و ابلاغ خواهد شد.

وی درباره عملکرد مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی گفت: در راه اندازی این مجتمع قوه قضاییه به دنبال ساختار مناسب قوی و رسیدگی تخصصی بود و در کنار آن سرعت، دقت و قاطعیت مد نظر بود و در شعب ویژه ۳۵۱۷ ساعت جلسه دادرسی برگزار شده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در شعب ویژه ۵۰ پرونده وجود دارد و در دادسرای این مجتمع تا به امروز اکثر پرونده‌ها مورد رسیدگی قرار گرفتند و در مجموع ۶ هزار و ۹۹ پرونده وارد شده اند.