شنبه دوم اسفند ماه قرار است «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بنا به درخواست خودش به تهران بیاید. این سفر در شرایطی صورت می گیرد که دولت ایران بر اساس اجرای بند ششم مصوبه اخیر مجلس «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» پنجم اسفند ماه نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف خواهد کرد.

پس از آنکه نماینده ایران در آژانس نامه ایران برای اجرای مصوبه مجلس را به اطلاع آژانس رساند و « رافائل گروسی » مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعضای این نهاد بین المللی را از قصد ایران برای متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مطلع کرد، عنوان شد که گروسی پیشنهاد داده به منظور یافتن یک راه حل عملی جهت ادامه فعالیت های آژانس اتمی در ایران، به تهران سفر کند و به نقل از وی گفته شد که رایزنی با ایران را ادامه می دهد.

در همین خصوص، «کاظم غریب آبادی» نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز (چهارشنبه) در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فارس اعلام کرد که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شنبه دوم اسفند به درخواست خود برای گفت وگوی فنی با سازمان انرژی اتمی درباره ماده ۶ قانون اقدام راهبردی مجلس به تهران می آید.

 

سفری در آستانه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی؛ گروسی شنبه در تهران

 

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه در بیانیه ای هدف از این سفر را دستیابی به راه حل هایی برای ادامه رژیم بازرسی ها برشمرد و اعلام کرد: رافائل گروسی روز شنبه به تهران سفر خواهد کرد تا درباره حصول یک توافق در زمینه چگونگی انجام اقدامات بازرسان آژانس در راستای کاهش تعهدات ایران ذیل برجام رایزنی کند. 

آنگونه که «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرده گروسی بعدازظهر شنبه وارد تهران می شود و روز یکشنبه سوم اسفند ماه با حضور در سازمان انرژی اتمی با «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی و دیگر مقامات این سازمان به گفت وگو خواهد پرداخت.

 

سفری در آستانه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی؛ گروسی شنبه در تهران

 

معاون سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه این سفر در ارتباط با چگونگی اجرای مفاد نامه ۲۷ بهمن ماه ایران به آژانس در راستای  اجرای ماده ۶ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و به درخواست مدیرکل آژانس انجام می شود، مهمترین محورهای این گفت وگوها را حول موضوعات فنی و ترتیبات اجرایی توقف نظارت های فراتر از پادمان و پروتکل الحاقی و اقدامات  داوطلبانه فراپادمانی و نحوه ادامه همکاری های دو طرف برشمرد. 

گفتنی است این دومین سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس به ایران پس از تصدی این سمت است. او شش ماه قبل نیز سفری دو روزه به تهران داشت.

 

سفری در آستانه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی؛ گروسی شنبه در تهران

 

گروسی دوشنبه شب سوم شهریور ماه به منظور انجام سفری دو روزه به تهران آمد و در پایان بیانیه ای مشترک از سوی دو طرف منتشر و عنوان شد که طرفین در خصوص حل و فصل توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق دست یافتند و قرار شد ایران به دو مکان درخواستی دسترسی بدهد.

 

سفری در آستانه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی؛ گروسی شنبه در تهران

 

گروسی در آن سفر به دیدار حسن روحانی نیز رفت و با وی به گفت وگو نشست.

 

سفری در آستانه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی؛ گروسی شنبه در تهران

 

وی در این سفر همچنین با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت وگو کرد.

 

سفری در آستانه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی؛ گروسی شنبه در تهران

 

به گزارش فارس، طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران روز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی اصلاح و توسط شورای نگهبان تایید شد و همان روز رئیس مجلس در نامه ای به رئیس جمهور قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را جهت اجرا ابلاغ کرد و آیین نامه اجرایی این قانون نیز سوم دی ماه به تصویب هیأت وزیران رسید.اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز آیین نامه اجرایی قانون مزبور را برای اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ کرد.

براساس ماده ۶ این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند.

لازم به ذکر است اقداماتی که از پنج اسفند و در راستای اجرای اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها متوقف می شود، شامل موارد زیر است:

- مفاد پروتکل الحاقی؛

- کد ۳.۱ اصلاحی ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمان (برای اظهار زودهنگام تاسیسات هسته ای به آژانس)؛

- استفاده از فناوری های مدرن و حضور درازمدت آژانس در ایران؛

- اقدامات شفاف ساز در رابطه با کیک زرد؛

- اقدامات شفاف ساز در رابطه با غنی سازی؛

- دسترسی ها پیرو مفاد برجام؛

- نظارت و راستی آزمایی اجرای اقدامات داوطلبانه 

- اقدامات شفاف ساز در رابطه با ساخت قطعات سانتریفیوژ.

گفتنی است «کاظم غریب آبادی» نماینده دائم ایران در آژانس اوایل بهمن ماه سال جاری در گزارشی توجیهی (+) زمینه ها و دلایل تصویب «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» را به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای عضو رسانده بود. 

غریب آبادی همچنین اخیرا در توئیتی همکاری و حسن نیت را یک خیابان دو طرف خواند نه بولواری یک طرفه و با اشاره به مصوبه اخیر مجلس گفت: امیدواریم فرصت ها از دست نروند، چرا که همکاری فوق العاده کنونی با آژانس به همکاری عادی باز می گردد.

 

سفری در آستانه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی؛ گروسی شنبه در تهران

 

* ظریف: با درخواستی که آقای گروسی انجام دادند با ایشان مشورت خواهیم کرد

در همین زمینه نیز « محمد‌جواد ظریف » رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت: از ۵ اسفند کاهش نظارت آژانس نه توقف نظارت آژانس است. ما عضو پادمان هستیم و آن را ادامه می دهیم. پروتکل الحاقی را ما خودمان انجام دادیم. به قرارداد پادمان متعهد هستیم و عضو پادمان هستیم و آن را ادامه خواهیم داد. ما پروتکل الحاقی را بدون تصویب در برجام اجرا کردیم و الان مجلس تصمیم گرفته این اجرا را متوقف کند. اتفاقی که می افتد این است که با درخواستی که آقای گروسی انجام دادند با ایشان مشورت خواهیم کرد و این اتفاق صورت خواهد گرفت. سازمان انرژی اتمی به آژانس رسما اعلام کرده که از تاریخ ۲۳ فوریه اقدامات داوطلبانه ما در اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد، اما نظارت آژانس ادامه پیدا خواهد کرد.در مورد کیفیت هم سازمان (انرژی اتمی) آمادگی دارد با آژانس گفت و گو کند و به نتیجه برسد.

ظریف تصریح کرد: نظارت های عادی آژانس انجام می شود. اقدامات و قانون مجلس بر اساس ماده ۳۶ برجام است. اگر آمریکا تعهدات خود را انجام دهد، دلیلی برای اقدامات جبرانی ما نیست و ما هم همان تعهدات خود را انجام می دهیم.