فدا حسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به‌واسطه مصوبه مجلس  در گفت‌وگو با «افکارنیوز» اظهار کرد: بر اساس مصوبه مجلس یک فرصتی به‌طرف های غربی برجام داده شد تا به پذیرش تعهدات خودشان در برجام بازگردند.

وی افزود: این فرصت تا پنجم اسفندماه است و قطعاً جمهوری اسلامی ایران از مدت‌ها قبل خصوصاً سازمان انرژی اتمی بر اساس مصوبه مجلس اقداماتی که باید انجام می‌داده را عملی کرده است. هم‌اکنون توپ در زمین آمریکایی‌ها است که باید در این فرصت باقی‌مانده تصمیم‌گیری کنند.

مالکی ادامه داد: البته ما در این مدت واکنش‌های زیاد و متفاوتی را از ناحیه غربی‌ها شاهد بودیم. خصوصاً باروی کار آمدن دولت بایدن . مستحضر هستید که بارها و بارها سکوت بایدن در اولین روز کاری معنایش این است که می خواهند موضع منفی در مقابل جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن اشاره به مسکوت ماندن سیاست آمریکا در قبال برجام تصریح کرد: احساس می‌شود که خودشان بیشتر گرفتار این موضوع هستند. چراکه به‌هرحال خودشان جز افراد تأثیرگذار در برجام بودند. از طرفی یا موضع‌گیری اخیر وزیر خارجه جدید آمریکا نیز مصداق همین موضوع است. آن‌ها خروج امریکا و نقض برجام را پذیرفتند اما عنوان می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران بایستی شروع‌کننده باشد. ما بارها گفتیم و بازهم مطرح می‌کنیم که این آمریکایی‌ها هستند که باید شروع‌کننده باشند. زیرا ایران از مدت‌های قبل اجرای تعهدات خود شروع و مدت‌ها است به قرارداد خودش عمل کرده است.

مالکی بیان کرد: مجلس جمهوری اسلامی زمانی که بدعهدی از آمریکایی‌ها دید با مصوبه خودش به موضوع ورود پیدا کرد و اجازه نداد بیش از این کشور از این ناحیه دچار مشکل شود.

وی خاطرنشان کرد: اما اخیراً رایزنی‌هایی صورت گرفته است. سفر وزیر امور خارجه قطر به ایران نیز در مورد همین موضوع خواهد بود و یا پیشنهادی که اخیراً چین داده است و مسکو هم با این پیشنهاد موافقت کرده است. از طرفی  فشارهایی که در خود کشورهای غربی وجود دارد نیز مصداق رایزنی برای بازگشت ایران به تعهدات است. مرتباً می‌بینیم آلمان‌ها با فرانسوی‌ها و یا فرانسوی‌ها با انگلیسی‌ها به دنبال این هستند که به‌نوعی فشار به جمهوری اسلامی ایران و آمریکایی‌ها وارد کنند.

مالکی در انتها گفت: ما هم معتقد هستیم در اصل باید این فشار به آمریکا بیاید زیرا آن‌ها بودند که از این تعهد خارج شدند. درهرصورت غربی‌ها و آمریکایی‌ها متوجه شدند که جمهوری اسلامی ایران در مواضع به‌حق خودش کاملاً جدی است.