احمد علیرضابیگی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهردر مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «افکارنیوز» ضمن اشاره به اظهارات اخیر وزیر امورخارجه آمریکا مبنی بر بازگشت ایران به برجام بیان کرد: اساسا بی احترامی دولت آمریکا به این توافق بین المللی که در واقع با خروج آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهدات کشورهای غربی بود، سبب شکل گرفتن یک بی اعتمادی قابل ملاحظه نسبت به تحقق مفاد برجام شده است.

وی افزود: ما بر مبنی مفاد برجام که سازمان های بین الملی هم بارها انجام تعهدات ما و عدم اجرای تعهدات غربی ها را گواهی کردند، شروع به کاهش تعهدات برجامی کردیم و این کاهش تعهدات در نماد بارز خروج جمهوری اسلامی ایران از پروتکل الحاقی خودش را نشان داد.

علیرضابیگی ادامه داد: این ضرب العجل یک ماهه مجلس شورای اسلامی در قانون لغو تحریم ها آمده و موعد آن سوم اسفند ماه است و طرف مقابل باید بداند که بازگشت به برجام دیگر با حرف و وعده کفایت نمی کند و جمهوری اسلامی ایران بر مبنی رهنمودهایی که مقام معظم رهبری داشتند، تاکید به اقدام و لغو همه تحریم ها دارد. حتی پس از آن نیز بازگشت آمریکایی ها مورد راستی آزمایی قرار خواهد گرفت.

نماینده مجلس اظهار داشت: بنابراین اگر در راستی آزمایی برای ما احراز شد که طرق مقابل در بازگشت به تعهدات خودشان صادق هستند، ما نیز تعهدات تعدیل شده خودمان را دوباره به شرایط قبلی باز می گردانیم.

علیرضابیگی درانتها یادآورشد که قرار نیست که ما در این بازگشت به برجام از خودمان عجله ای نشان دهیم و ما منتظر هستیم تا طرف مقابل ابتدا صداقت خود را در پایبندی به حقوق بین الملل نشان دهد و پس از آن ما نیز اقدامات مربوطه را عملی کنیم.