ابوالفضل عمویی با اشاره به اقدامات اخیر آمریکا و اظهارات رئیس جمهور این کشور گفت:دو اقدامی که آمریکایی ها در روز گذشته انجام داده اند، در واقع پاک کردن تاریخی اشتباهات آنها بود. آمریکایی ها در فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل شکست خورده اند و برگی از شکست و آبرو ریزی را برای خود رقم زده اند و اکنون مجبورند از این اشتباه خود برگردند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع محدودیت تردد دیپلمات های ایرانی در نیویورک، ظلم به این افراد بود، ایران به کمیته مقر و دبیرخانه سازمان ملل متحد شکایت کرده و جایگاه آمریکا به عنوان میزبان سازمان ملل مورد تزلزل واقع شده بود و همه حقوقدانان حق را  به طرف ایرانی داده بودند از این جهت هم این اشتباه، مورد دیگری بود که در دولت جدید برای سرپوش گذاشتن بر آن، اقداماتی از سوی دولت بایدن انجام شد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر تلاش آمریکایی ها بیشتر حرکت نمادین و جبران اشتباهاتشان است، زیرا هنوز گام اساسی که از دید ما لغو موثر تحریم ها، فروش نفت، دسترس به منابع فروش نفت و تراکنش مالی بین بانک های ایرانی و بین المللی است برداشته نشده و باید تاکید کرد این موارد خواسته اصلی و جدی ایران است و هر موضوعی غیر از این هیچ تاثیری بر اراده ایران برای پیگیری حقوق خود در چارچوب بندهای 26 و 36 توافق هسته ای ندارد.

عمویی با بیان اینکه مجلس به اجرای قانون راهبرادی لغو تحریم ها تاکید دارد، گفت:  طرف غربی چند روز فرصت دارد از مسیراشتباه برگردد با این حال هنوز اقدام موثری نکرده است، برای طرف های بین المللی روشن شده ایران اراده  جدی برای اجرای این قانون دارد. سفر گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران در این چارچوب ارزیابی می شود در این سفر از آژانس  می خواهیم رویکرد حرفه ای و غیر وابسته ای از خود نشان دهند، مستقل عمل کند و فقط به موضوعات حرفه ای بپردزاد و رویکرد سیاسی را در گزارش خود دخیل نکند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اجرای قانون اقدام راهبردی رفع تحریم ها دست جمهوری اسلامی را برای مواجه با زیاده خواهی غربی ها علیه ایران باز می گذارد. آمریکا برای جبران اشتباهاتش نیاز به برداشتن گام فرعی ندارد یک گام لازم دارد و آن هم لغو موثر تحریم ها است.