افكار نيوز - رایزنی های سه جانبه در گفتگو با دکتر مظاهری؛
آمریکا و اسرائیل به دنبال جنگ تازه علیه حزب الله
امریکا و اسرائیل می خواهند با بهانه قرار دادن ترور رفیق حریری جنگ سیاسی تازه ای علیه حزب الله لبنان آغاز کنند.
سفر ملک عبدالله پادشاه عربستان و بشار اسد رئیس جمهور سوریه به لبنان و گفتگوهای سه جانبه بین سران دمشق، بیروت و ریاض مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

به گزارش افکار به نقل از «فردا» سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در اظهاراتی پیش بینی کرده که کمیته بین المللی بررسی ترور رفیق حریری نخست وزیر لبنان چند نفر از اعضای حزب الله را متهم به دست داشتن در این ترور خواهد کرد. او با بیان اینکه این یک سناریوی پیچیده برای متشنج کردن منطقه است نسبت به این گونه تحرکات هشدار داده است.

درباره سفر عبدالله و اسد به لبنان با دکتر محمد مهدی مظاهری کارشناس مسائل بین المللی و استاد دانشگاه گفتگو کرده ایم که در زیر می آید؛

آقای دکتر مظاهری به نظر شما اگر پیش بینی نصرالله درباره سناریوی پیچیده غربی ها در منطقه و متهم کردن اعضای حزب الله به دست داشتن در ترور حریری درست باشد و کمیته حقیقت یاب سازمان ملل متحد حزب الله را متهم کند اوضاع داخلی لبنان چگونه خواهد شد؟

پس از پیروزی سنگین حزب الله در برابر ماشین جنگی اسرائیل که از سوی غرب نیز پشتیبانی می شد، افسانه شکست ناپذیری این رژیم در برابر اعراب باطل گشته و در جهان عرب حزب الله توانست اسرائیل را از سرزمین های اشغالی بیرون کند و با مقاومت حماس در برابر این رژیم در جنگ ۲۱ روزه پیروزی تازه ای بنفع این جنبش رقم خورد. نتیجه این ناکامی ها و شکست سنگین باعثشد که امریکا و اسرائیل از طریق مکانیزم قطعنامه سازمان ملل متحد و با بهانه قرار دادن ترور رفیق حریری جنگ سیاسی تازه ای علیه حزب الله لبنان آغاز کنند. این جنگ در واقع با قعطنامه شورای امنیت ۱۵۵۹ و نیز رأی اخیر کمیته حقیقت یاب ترور حریری، کلید خورده است. بی تردید تداوم تفرفه افکنی میان گروههای سیاسی مختلف لبنان می تواند هزینه های زیادی را به ملت این کشور وارد سازد.

اخیراً تلاشهایی از سوی عربستان و سوریه و حتی قطر برای ایجاد آرامش و حل و فصل بحران آغاز شده است، شما نتیجه این اقدامات دیپلماتیک را تا چه اندازه موفقیت آمیز می دانید؟

سوریه و عربستان دو کشور تأثیرگذار در جهان عرب به ویژه در عرصه داخلی لبنان هستند، این دو کشور در واقع دو جریان اصلی در داخل لبنان را نیز نمایندگی می‌کنند بطوریکه ریاض به طور سنتی با ۱۴ مارس به رهبری سعد حریری ارتباط نزدیک دارد و عربستان سعی نموده است با سرمایه گذاری در امور تجاری و کمک های بلاعوض برای بازسازی این کشور همچنان خود را به عنوان کشور تأثیرگذار در تحولات داخلی لبنان حفظ کند. سوریه نیز شریک اصلی حزب ا… لبنان بوده است و از جنبش مقاومت در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی دفاع کرده است. با توجه به تحولات داخلی و منطقه ای سفر روسای دو کشور سوریه و عربستان نشانگر اهمیت موضوع می باشد. دیدار اخیر وصدور قطعنامه مشترک سه جانبه در بیروت نشان می دهد که کشورهای منطقه خواهان حفظ آرامش و امنیت داخلی لبنان هستند ولی متاسفانه در قطعنامه اخیر به موارد کلی اشاره شد و راهکار اجرایی برای خروج از بن بست ارایه نشده است. به همین دلیل کارشناسان مسائل منطقه در موفقیت آمیز بودن این تلاشها دچار تردید هستند.

برخی رسانه های غرب سفر همزمان روسای دو کشور سوریه و عربستان را در راستای کم اثر نمودن نفوذ ایران در منطقه و دور کردن دمشق از تهران می دانند، این امر تا چقدر می تواند با واقعیت های منطقه منطبق باشد؟

در تداوم فشار سیاسی و تبلیغاتی علیه ایران بدلیل حمایت از حزب ا… لبنان و دولت قانونی حماس در غزه اخیراً تلاشهایی از سوی رژیم صهیونیستی و امریکا برای ایجاد اختلاف میان تهران و دمشق و قطع کامل حلقه ارتباطی و عقبه پشتیبانی سیاسی - ایدئولوژیک مالی گروه های جهادی در لبنان و فلسطین آغاز شده است. برخی بر این باورند که با افزایش تحرکات دیپلماتیک در جهان عرب به ویژه عربستان، غرب تلاش می کند ضمن ایجاد گسست بین ایران و سوریه شرایط را برای ایجاد سازش و حذف مقاومت در لبنان و فلسطین فراهم سازد. با این وجود هیچ عزم جدی از سوی ایران و سوریه برای عدول از آرمانهای مشترک اسلامی احساس نمی شود، روابط تهران – دمشق بطور سنتی – تاریخی همواره در طول چندین دهه در ابعاد مختلف روبه گسترش بوده و دخالت غرب و برخی از کشورهای منطقه تأثیری در آن نداشته است. جمهوری اسلامی ایران در منطقه نقش و نفوذ ذاتی و طبیعی دارد و به دلیل داشتن این جایگاه، کم و بیش در موضوعات جاری به ویژه در لبنان تأثیرگذار است. تلاش های اخیر رژیم صهیونیستی و امریکا نیز نخواهد توانست تأثیری در این روند داشته باشد.

پایان خبر / ب.