فرمانده نیرو‌های تروریست آمریکا در منطقه غرب آسیا در اظهاراتی ادعایی ایران را به پرهیز از اقدامات تحریک آمیز در منطقه دعوت کرد.

ژنرال کنت مک کنزی، که در سفر منطقه‌ای در عمان به سر می‌برد، در مصاحبه‌ای با شبکه فرانس ۲۴ تلاش‌های رو به افزایش ادعایی واشنگتن برای نجات برجام را پیش کشید و گفت ایران باید از هر گونه اقدام تحریک آمیز اجتناب کند.

فرمانده سنتکام برهه زمانی کنونی را فرصت مناسبی برای همه به منظور اتخاذ رفتار‌های هوشیارانه و محتاطانه دانست و گفت: تصورم بر این است که ما برای هرگونه احتمالی آماده خواهیم بود.

ژنرال ۴ ستاره ارتش آمریکا با اشاره به اقدامات اخیر دولت متبوع خود در قبال ایران، از این کشور خواست تا در جهت اعتمادسازی، از اقدامات تنش زا دوری کند. ژنرال مک کنزی این را نیز به مدعاهایش افزود: آن‌ها (ایرانی‌ها) دوست دارند به عنوان یک عضو مسئول در خانواده جهانی و یک عضو باثبات در خانواده خاورمیانه شناخته شوند. ما حدود ۲۸ مایل (۴۵ کیلومتر) از ایران فاصله داریم و از همین جا می‌توانیم جزیره قشم را ببینیم.

فرمانده ارشد ارتش آمریکا در ادامه بار دیگر از احتمال ادعایی اقدامات تنش زای ایران در منطقه گفت و تاکید کرد ما در اینجا برای هر احتمالی آماده هستیم و همه چیز را تحت نظر داریم. مطمئنا ما برای هر چیزی آماده هستیم.

دولت جو بایدن از مدت‌ها پیش از روی کار آمدن داعیه بازگشت به توافق هسته‌ای ایران را علم کرده است. با این حال، با گذشت یک ماه از آغاز به کار خود، از پیش شرط‌هایی از جمله برداشتن نخستین گام از سوی ایران مکرر صحبت به میان می‌آورد.

واشنگتن از شامگاه پنج شنبه از نمایش دیپلماتیک خود در سه پرده لغو درخواست فعال سازی مکانیسم ماشه، تقلیل محدودیت‌های دیپلمات‌های ایران در نیویورک و چراغ سبز برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام به منظور القا حسن نیت غیر واقعی خود، پرده برداشت. در حالیکه این اقدامات در مقایسه با عیار رفع تحریم‌های ایران فاقد ارزش حقوقی برای جمهوری اسلامی ارزیابی می‌شوند.