« سعید خطیب زاده » سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (پنجشنبه) در واکنش به تحولات اخیر در ارمنستان اظهار داشت: به دقت در حال پیگیری تحولات در این کشور هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تمامی طرف‌ها در ارمنستان را به خویشتنداری و اجتناب از خشونت دعوت کرد.

به گزارش فارس، امروز (پنجشنبه) «اونیک گاسپاریان» رئیس ستادکل ارتش ارمنستان به برکناری معاونش اعتراض و به همراه جمعی از معاونانش با انتشار بیانیه‌ای، استعفای نخست‌وزیر و کابینه دولت را خواستار شد.

دقایقی پس از انتشار این بیانیه، نخست‌وزیر ارمنستان، گاسپاریان را از سمت خود برکنار کرد و در حساب فیسبوک خود نوشت: «بیانیه رئیس ستادکل را تلاشی برای انجام کودتا درنظر می‌گیرم. از تمامی حامیان‌مان می‌خواهم به میدان جمهوری بیایند. به‌زودی به صورت زنده برای ملت سخنرانی می‌کنم».

با این حال چند ساعت پس از انتشار بیانیه ستادکل ارتش ارمنستان، حزب مخالف پاشینیان از آن اعلام حمایت کرد و آن را اقدامی توصیف کرد به بازی را تغییر خواهد داد.

تحولات ارمنستان واکنش برخی کشورها را به همراه داشت. 

سخنگوی دولت روسیه اعلام کرد: این کشور با نگرانی در حال پایش تحولات ارمنستان است، اما آن را جزء مسائل داخلی این کشور می‌داند.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز در تماس تلفنی با همتای ارمنی خود، در خصوص حل‌ و فصل اختلافات داخلی ارمنستان به صورت مسالمت‌آمیز ابراز امیدواری کرد.

ترکیه هم تلاش برای کودتا در ارمنستان را محکوم کرد.