بهزاد رحیمی، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مورد آغاز تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان به «افکار نیوز» گفت: آغاز این تحقیق و تفحص توسط یکی از همکاران ما که از نمایندگان همان منطقه است شروع شد و درواقع موضوعاتی که در کمیسیون هم مطرح شد در خصوص جلوگیری از فساد و رانت گسترده‌ای که در آنجا شکل‌گرفته است.

وی افزود: از طرفی به‌کارگیری‌هایی در فولاد مبارکه انجام‌شده که افراد غیرمتخصص بودند و انتصابات حاشیه‌ای بوده است که این موارد در عملکرد فولاد مبارکه تأثیرگذار بوده است.

رحیمی تصریح کرد:  فولاد مبارکه در حقیقت یک صنعت ملی است و متعلق به یک منطقه و قشر خاصی نیست. میلیون‌ها سهام‌دار دارد که عمده آن‌ها سهام‌داران عدالت هستند. 

این عضو کمیسیون صنایع و معادن تأکید کرد: سهام‌داران عدالت نیز افراد آسیب‌پذیر جامعه هستند. همچنین برخی از دستگاه‌های دولتی آنجا سهام‌دار هستند و به این خاطر حساسیت ویژه‌ای بر موضوع ایجادشده است. این موارد همگی باعث شد تا نمایندگان به این موضوع ورود پیدا کنند و تحقیق و تفحص شروع شود.

وی خاطرنشان کرد: به نظر بنده نیز شبهاتی که در مورد این صنعت مطرح است تا حدودی صحت دارد. چراکه صنعتی با این قدمت و این توانمندی که حداقل سالانه 8 میلیون تن ظرفیت داشته است که در دو سال اخیر به کمتر از 6 میلیون رسیده است نباید چنین اوضاعی داشته باشد به‌ویژه در شرایطی که بازار کشش دارد و خود فولاد هم در بسیاری از صنایع دیگر نقش دارد. یعنی تقاضا برای خرید آن خوب است اما عجیب است که ظرفیت آن پایین آمده است.

رحیمی بیان داشت: به نظر می‌رسد این موضوع نشات گرفته از همان ضعف مدیریتی است که در آنجا رخ‌داده است و امیدوارم با تحقیق و تفحصی که انجام می‌شود شرایط این صنعت مهم کشور اصلاح شود و هم زوایای موضوع برای مردم آشکار شود تا نگرانی‌های آن‌ها نیز برطرف شود.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در انتها یادآور شد: ان شاالله اگر نتیجه این تحقیق و تفحص همانی باشد که پیش‌بینی‌شده است قطعاً می‌تواند به وضعیت این صنعت در بازار سرمایه هم تا حدود زیادی کمک کند.