« میخائیل اولیانوف » نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، مستقر در «وین» امروز (پنجشنبه) در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، به توصیف فضای نشست شورای حکام درباره ایران پرداخت. 

اولیانوف نوشت: بحث درباره موضوع ایران همه روز در شورای حکام ادامه خواهد یافت. لحن سازنده‌تر از چیزی است که اخیراً انتظار می‌رفت. همچنان، خطی که روسیه در خصوص خودداری از تشدید (شرایط) و اتکا به دیپلماسی دنبال می‌کند، (بر فضا) غلبه دارد.  

او در توییت دیگری در واکنش به تصمیم تروئیکای اروپا در عقب نشستن از طرح خود برای تصویب قطعنامه در انتقاد از ایران در شورای حکام نوشت: انگلیس، آلمان و فرانسه رسماً در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند پیش‌نویس قطعنامه خود درباره ایران را به رای نمی‌گذراند. عقل سلیم غالب شد. این قطعنامه می‌توانست به تشدیدِ از کنترل خارج شده تبدیل شود. اکنون فضا برای دیپلماسی وجود دارد.

وی پیشتر تصمیم تروئیکای اروپا (آلمان، فرانسه، انگلیس) برای ارائه قطعنامه‌ای انتقادی علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «احمقانه» توصیف کرده بود.

روز دوشنبه هفته جاری، خبرگزاری رویترز گزارش کرد که انگلیس، فرانسه و آلمان علیرغم هشدارهای ایران و روسیه، در حال تلاش برای پیش بردن طرح آمریکا برای ارائه قطعنامه از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در انتقاد از ایران به دلیل کاهش همکاری‌ها هستند.

امروز این خبرگزاری به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد انگلیس، فرانسه و آلمان از طرح خود تحت حمایت آمریکا در خصوص تصویب قطعنامه در انتقاد از ایران به دلیل کاهش همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شورای حکام عقب نشسته‌اند.

نماینده ایران در سازمان های بین‌المللی هم ضمن تایید این خبر، گفت: بر اثر تلاش‌های گسترده دیپلماتیک، فرآیند صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام متوقف شد.

غریب‌آبادی ضمن انتقاد از اقدامات با انگیزه‌های سیاسی و سوءاستفاده از آژانس برای مقاصد چانه‌زنی، از هوشیاری و تدابیر اعضای آژانس به‌ویژه شورای حکام و مدیرکل، در تلاش‌های خود برای جلوگیری از ایجاد تنش‌های غیر ضروری و حفظ فرصت‌های موجود برای دیپلماسی استقبال کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در واکنش به منتفی شدن صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس، ابراز امیدواری کرد که طرف های مشارکت کننده در برجام بتوانند با استفاده از این فرصت و با همکاری جدی، اجرای کامل برجام از سوی همه را تضمین کنند.