ابراهیم عزیزی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به منابع بلوکه شده کشورمان در کره جنوبی و توافق اخیر مقامات این کشور با ایران برای آزادسازی این منابع به خبرنگار افکارنیوز گفت: درحال حاضر قریب به 7 میلیارد دلار پول ایران در کره جنوبی بلوکه شده است و این میزان بالاترین میزان پولی است که ایران در کشورهای دیگر به صورت بلوکه شده دارد.

او افزود: یعنی ما بالاترین عدد را بین همه ی کشورها در کره جنوبی داریم و این حقیقتا حجم زیادی از منابع ارزی است که مدتهاست در کره جنوبی بلوکه شده و نزدیک به 2 سال مذاکره ایران و کره جنوبی هم بی نتیجه مانده است.

عزیزی ادامه داد: اخیرا کره ای ها اعلام کرده اندکه رایزنی آنها با آمریکایی ها راه به جایی نبرده است و اظهارات اخیر وزارت امور خارجه ایران نشان دهنده  این است که کشور کره جنوبی دارای سیاست مستقلی نیست و نمی تواند بر مبنای منافع ملی و راهبردی خودش که سال ها با ایران داشته که سابقه آن به 350 هزار بشکه نفت صادرات نفت ایران به این کشور بوده و فرصت بی نظیر اقتصادی را بهرمند بودند، استفاده کند و در واقع نمی تواند از استقلال سیاسی و اقتصادی برخوردار باشد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد که کره جنوبی اقدامات خودش را به اذن و اجازه آمریکایی ها گره زده است.

*کره جنوبی از سیاست «آقا اجازه؟» درمقابل آمریکا استفاده می کند

او بیان کرد: طبیعی است زمانی که کره ای ها می خواهند از یک سیاست آقا اجازه ای در قبال آمریکا استفاده کنند و حاضر نیستند تعهدات خودشان را عملی و از طرفی منافع بلوکه شده کشور ما را آزاد کنند و براساس یک منطق قلدر مابانه و زورگویانه نظام سلطه تحت عنوان تحریم ما را از حق مسلم خودمان منع کنند، نخست باید بدانند این اقدامات خصمانه آن ها حتما در حافظه ملت ایران خواهد ماند و دوما نیز لازم به یادآوری است که ما ضرب المثلی داریم می گوید: زمستان میرود و روسیاهی آن برای ذغال می ماند. 

عزیزی ادامه داد: بالاخره این دوران تحریم تمام می شود که البته تمام هم شده است و قطعا ملت ایران به تمام منافع و خواسته های به حق خودش میرسد و کره ای ها بایستی فکر آن روزی باشند که دیگر این شرایط حاکم نیست و آن ها نیازمند ایران هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درانتها یادآورشد: اما آن چیزی که باید انجام بگیرد این است که قطعا باید از تمام ظرفیت های دیپلماسی، حقوقی، قضایی و اقتصادی و اقدامات موثری که می تواند کره ای ها را پای اجرای تعهدات و وعده هایی که دادند بیاورد.