عمر چلیک، سخنگوی حزب حاکم ترکیه در حاشیه نشست هیئت اجرایی مرکزی که به ریاست رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در مقر حزب عدالت و توسعه در آنکارا برگزار شد در خصوص تحولات اخیر بین ایران و آمریکا در موضوع برجام ، خواستار بازگشت طرفین به میز مذاکره شد و افزود: باید یک توافق جامع هسته‌ای امضا شده و مقابل چشمان جامعه بین‌المللی تعهدات به صورت متقابل‌ داده شود.

 طرف ایرانی بارها عنوان کرده که شرط بازگشت آمریکا به میز مذاکرات لغو تحریمهایی است که به با خروج یکطرفه آمریکا از برجام به کشور تحمیل شده و هزینه های زیادی را برای ایران به همراه داشته است.

مقامات آمریکایی بدنبال بازگشت به میز مذاکرات بدون بازگشت به برجام هستند. بایدن در این خصوص ادعا کرده که ایران باید به توافقات برجام بازگشته و آمریکا پس از راستی آزمایی از اقدامات ایران دست به بازگشت به برجام خواهد زد. تهران این موضوع را رد  کرده است.

چلیک در خصوص تحولات در مدیترانه نیز گفت: تصور نکنند دولت‌هایی که برای مسابقه مچ اندازی با ترکیه در کنار یونان قرار گرفته‌اند، اتحادی پایدار دارند. فردا آنها می‌روند باز هم یونان در این منطقه با ترکیه تنها می‌ماند.

سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه در ادامه از تداوم حمایت از هر میانجی‌گری که به صلح افغانستان و منطقه کمک خواهد کرد، خبر داد.

وی در رابطه با دیدار پاپ فرانسیس با آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان در عراق گفت: امیدواریم دیدار دو رهبر دینی و سیاسی نتایج مثبتی برای عراق و منطقه به همراه داشته باشد.

سخنگوی حزب حاکم ترکیه در پایان تصریح کرد: پیام‌های آیت الله سیستانی برای جلوگیری از ظلم به اقلیت‌ها در عراق و برقراری گفتمان صحیح بین شیعه و سنی را بسیار ارزشمند می‌دانیم.