«بوریس جانسون »، نخست وزیر انگلیس در سخنانی در آستانه انتشار سند مربوط به بازبینی امنیت ملی لندن طی چند روز آینده تاکید کرد که این کشور به تقویت ظرفیت خود برای اجرای حملات سایبری به دشمنان خارجی نیاز دارد.

او در بیانیه‌ای که از سوی دفترش انتشار یافت، گفت: قدرت سایبری در حال انقلاب ایجاد کردن در سبک زندگی ما است، همچنان که قدرت هوایی ۱۰۰ سال قبل چنین تاثیری را گذاشت.

در این بیانیه آمده است: این بررسی و بازبینی به اهمیت تکنولوژی سایبری در میدان جنگ و همچنین تبدیل کردن اینترنت به جایی امن‌تر یا توسعه تکنولوژی‌های پیشرفته برای بهبود زندگی مردم می‌پردازد.

جانسون قرار است روز سه‌شنبه هفته جاری سند راهبرد امنیت ملی انگلیس را به پارلمان ارائه دهد. گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن هستند که این بررسی احتمالا منجر به کاهش پرسنل نیرو‌های مسلح می‌شود.

انگلیس سرمایه گذاری سنگینی روی ناو‌های هواپیمابر در سال‌های اخیر کرده و به نگهداری تسلیحات هسته‌ای پرداخته، اما نیرو‌های زمینی‌اش از زمان پایان جنگ سرد تنزل پیدا کرده‌اند.

در حالی که برخی رسانه‌های انگلیسی گزارش کرده‌اند که این بازبینی موجب کاستن از تعداد پرسنل ارتش به میزان ۱۲۵۰۰ تن دیگر و رسیدنش به ۷۰۰۰۰ نفر خواهد شد، وزارت دفاع انگلیس روز شنبه اعلام کرد صحبت از کاهش‌ها در این مقطع گمانه‌زنی است.

در سال ۲۰۱۹، انگلیس به صرف ۵۹ میلیارد دلار یا ۲.۱ درصد از درآمد ملی خود در حوزه دفاعی پرداخت که بیش از هر کشور بزرگ اروپایی دیگر بوده، اما خیلی کمتر از ۳.۵ درصدی است که آمریکا از درآمد خودش برای این حوزه صرف کرده است.