یک مقام آمریکایی می‌گوید «دولت جو بایدن » به پکن گفته به اجرای تحریم‌های دوران « دونالد ترامپ » علیه نفت ایران ادامه خواهد داد.

روزنامه «فایننشال‌تایمز» به نقل از این مقام ارشد دولت آمریکا نوشته صادرات نفت ایران به چین «مدتی است» که افزایش یافته است.

این مقام که اشاره‌ای به نام او نشده گفت: «به چینی‌ها گفته‌ایم که اجرای تحریم‌هایمان را ادامه می‌دهیم. هیچ چراغ سبز تلویحی وجود نخواهد داشت.»

دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ یک شرکت دولتی چین و چند نفت‌کش این کشور را به دلیل تسهیل مبادلات نفتی با ایران و نقض تحریم‌های آمریکا تحت تحریم قرار داد. 

اظهارات این مقام‌ آمریکایی در حالی مطرح شده که «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا و «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار اسن پنجشنبه برای اولین بار از زمان روی کار آمدن دولت جدید آمریکا در آلاسکا با همتایان چینی خود دیدار کنند.

فایننشال‌تایمز مدعی شده چین در ماه فوریه به طور متوسط ۴۷۸ هزار بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده است و انتظار می‌رود این رقم در ماه مارس به یک میلیون بشکه در روز برسد. 

آنتونی بلینکن چهارشنبه هفته گذشته در نخستین جلسه استماع خود مقابل کنگره در این مقام گفت که واشنگتن حاضر نیست پیش از پایبند شدن ایران به تعهداتش در برجام تحریم‌ها علیه این کشور را رفع کند. وزیر خارجه آمریکا همچنین تأیید کرد که پیش‌بینی دولت بایدن این است که ایران قبل از اقدام آمریکا در رفع تحریم‌ها به برجام پایبند خواهد شد.

مقام ارشد آمریکایی گفت دولت آمریکا در صورت رسیدن به تفاهم با ایران «خواه به عنوان بخشی از گام‌های دوجانبه یا به عنوان بخشی از بازگشت کامل به برجام» این تحریم‌ها را رفع خواهد کرد.

این مقام آمریکایی گفت: «در نهایت، هدف ما این است که این تحریم‌ها را اجرا نکنیم و به نقطه‌ای برسیم که تحریم‌ها را در ازای عقب‌گرد ایران از گام‌های هسته‌ای رفع کنیم.»

آنتونی بلینکن در جلسه هفته گذشته در کنگره گفته بود که تا زمانی که ایران گام‌های هسته‌ای خودش را به عقب برنگرداند پول‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی آزاد نخواهد شد.

چندی پیش، اتاق بازرگانی ایران رقم این پول که در دو بانک کره جنوبی نگهداری می‌شوند را ۸ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرده بود. مقام‌های ایران پیشتر گفته‌اند سئول علاوه بر خودداری از آزادسازی این منابع مالی بابت نگهداری آنها پول هم مطالبه کرده است.

مقام ارشد آمریکایی در مصاحبه با روزنامه فایننشال‌تایمز تصریح کرده آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی باید بخشی از مذاکرات برجام باشد.

او گفت: «مسئله دارایی‌های مسدودشده ایران دقیقاً از آن مسائلی است که معتقدیم باید در چارچوب بازگشت دوجانبه به توافق درباره آن رایزنی کنیم.»