چهل و دو سال از روزی که مردم ایران با رای اکثریت و قاطع ۹۸/۲ درصدی خود، نظام جمهوری اسلامی ایران را برگزیدند، می‌گذرد. دوازدهم فروردین بود که ثمره سالها مبارزه و راهپیمایی و خون دل خوردن انقلابیون علیه طاغوت زمان، به نتیجه رسید و نظامی مردم‌سالار با رویکرد و چارچوب اسلامی که نقش مؤثری برای مردم در حکومت قائل بود، روی کار آمد. جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر آن چیزی بود که امام خمینی رحمه الله علیه از همان ابتدا روی آن تاکید داشتند؛ و این تاکید در پیام ایشان به ملت ایران سال ۵۸ کاملا مشخص و قابل توجه بود.

ایشان روز دوازدهم فروردین را روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت اعلام کردند. روز دفن کردن رژیم طاغوت در زباله دان تاریخ، روز اثبات خود به شرق و غرب، روز از پا درآوردن فرعون زمان، روز تابیدن نور عدالت و باران رحمت قرآن و سنت بر همه کس به یکسان، روز برابری و برادری و کرامت در پناه تقوا و روز رسیدن همه اقشار ملت به حقوق خود.

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران صبحگاه دوازدهم فروردین را روز نخستین حکومت الله و از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی، و روز جانشینی حکومت مستضعفین بر مستکبرین و طاغوتیان و غلبه جنودالله بر جنود شیطان برشمردند. 

پس از ایشان رهبر معظم انقلاب، امام خامنه ای عزیز حفظه الله هم روز جمهوری اسلامی را مقطع تاریخی بی‌نظیری در تاریخ کشور دانستند، چرا که برای اولین بار بعد از آن دوران کوتاه صدر اسلام، یک نظامی اعلان کرد که دارای دو خصوصیت مردمی بودن و الهی بودن است؛ یعنی جمهوری اسلامی؛ و در واقع ۱۲ فروردین؛ نقطه‌ی مکمّل و متمّم پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۵۷ بود. از طرفی هم فرمودند ۱۲ فروردین؛ روز عید فقط ما مردم ایران نیست؛ بلکه عید همه‌ کسانی می‌تواند باشد که مسلمانند، یعنی ملت‌های مسلمان عادت کرده بودند که اسلام را در مقابل سلطه گران و مستکبران، در موضع انفعال و انزوا ببینند؛ و اعلان یک جمهوری بر اساس اسلام، برای همه‌ ملت‌های مسلمان جهان مایه‌ مباهات و سربلندی است.

در بیانیه گام دوم انقلاب نیز فرمودند: " انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که یک چلّه‌ی پُرافتخار را بدون خیانت به آرمانهایش پشت سر نهاده و در برابر همه‌ی وسوسه‌هایی که غیر قابل مقاومت به نظر می‌رسیدند، از کرامت خود و اصالت شعارهایش صیانت کرده و اینک وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است."

"ایران مقتدر، امروز هم مانند آغاز انقلاب با چالشهای مستکبران روبه‌رو است، امّا با تفاوتی کاملاً معنی‌دار. اگر آن روز چالش با آمریکا بر سر کوتاه کردن دست عمّال بیگانه یا تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی در تهران یا رسوا کردن لانه‌ی جاسوسی بود، امروز چالش بر سرِ حضور ایران مقتدر در مرزهای رژیم صهیونیستی و برچیدن بساط نفوذ نامشروع آمریکا از منطقه‌ی غرب آسیا و حمایت جمهوری اسلامی از مبارزات مجاهدان فلسطینی در قلب سرزمین‌های اشغالی و دفاع از پرچم برافراشته‌ی حزب‌الله و مقاومت در سراسر این منطقه است."

"مهم‌ترین ظرفیّت امیدبخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است."؛" به‌جز اینها، فرصتهای مادّی کشور نیز فهرستی طولانی را تشکیل میدهد که مدیران کارآمد و پُرانگیزه و خردمند میتوانند با فعّال کردن و بهره‌گیری از آن، درآمدهای ملّی را با جهشی نمایان افزایش داده و کشور را ثروتمند و بی‌نیاز و به معنی واقعی دارای اعتمادبه‌نفس کنند و مشکلات کنونی را برطرف نمایند" ؛ "امّا پیش از همه‌چیز، نخستین توصیه‌ی من امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده است"، "شما جوانان باید پیش‌گام در شکستن این محاصره‌ی تبلیغاتی باشید. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید. این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شما است. رویشهای انقلاب بسی فراتر از ریزشها است و دست‌ودلهای امین و خدمتگزار، بمراتب بیشتر از مفسدان و خائنان و کیسه‌دوختگان است. دنیا به جوان ایرانی و پایداری ایرانی و ابتکارهای ایرانی، در بسیاری از عرصه‌ها با چشم تکریم و احترام مینگرد. قدر خود را بدانید و با قوّت خداداد، به سوی ‌آینده خیز بردارید و حماسه بیافرینید."

و حالا پس از چهل و دو سال ما بر همان عهد که بستیم، برآنیم هنوز... میخواهیم جهت استقرار شعار " استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی"، علاوه بر تجدید پیمان با آرمانهای امام خمینی رحمه الله علیه و پافشاری بر ارزشهای شهدای به خون خفته این سرزمین، پیشگامان عملی کردن توصیه های امیدبخش امام خامنه ای عزیز حفظه الله تعالی باشیم و این جمهوری اسلامی را تا رسیدن به دستان امام معصوم علیه السلام و استقرار حکومت اسلامی جهانی بقیه الله عجل الله تعالی فرجه الشریف یاری رسانیم ان شاءالله.

  مهدی پیرهادی