روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال طی گزارشی به موضوع برگزاری نشست وین در روز سه‌شنبه که نخستین دیدار پس از رایزنی‌های طرف‌های ایرانی و آمریکایی در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی است پرداخت.

این روزنامه آمریکایی به نقل از برخی منابع آگاه از تلاش حاضران در این نشست برای حصول دو توافق جداگانه پیرامون برجام خبر داد. توافقی که دولت ترامپ در ماه مه سال ۲۰۱۸ از آن خارج شده است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال مدعی شده است که این نشست در پی تدوین یک توافق با آمریکا و توافقی دیگر با ایران در خصوص تحقق گام‌های لازم برای بازگشت به برجام و همچنین زمان‌بندی آن است.

براساس گزارش این روزنامه، نشست وین از جمله گسترده‌ترین تلاش‌ها در جهت احیای برجام آن هم پس از روی کار آمدن جو بایدن، به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا قلمداد می‌شود.

در این نشست مقامات ارشدِ طرف‌های توافق هسته‌ای از جمله؛ ایران، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه، چین و اتحادیه اروپا به همراه برخی از مقامات ارشد آمریکا حضور دارند که البته مقامات کشورمان هر گونه گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا در خصوص مسائل هسته‌ای را منتفی دانسته اند.

از سوی دیگر، اما گفته می‌شود که دولت بایدن تیمی از کارشناسان خود را به وین خواهد فرستاد.

برخی مقامات آمریکایی و اروپایی نیز مدعی شده اند که؛ ایران و آمریکا طی هفته‌های اخیر پیشنهاداتی را درباره گام‌های اولیه‌ای که هر طرف می‌تواند بردارد از طریف واسطه‌های اروپایی تبادل کرده اند که طبق ادعای منابع این روزنامه آمریکایی تلاش‌های اینچنینی و بی اعتمادی حاکم میان تهران و واشنگتن سبب افزایش دشواری مسیر فنی رسیدن به یک توافق جامع و حل مسائل موجود شده است.

یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا نیز در این راستا مدعی شده است که، توافق بر سر یک چارچوب زمانی بمنظور بازگشت ایران و آمریکا به توافق برجام ممکن است هفته‌ها به طول انجامد، اما امیدواریم که این مباحث تا پایان ماه مه خاتمه یابد.

نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه برگزار شد و همزمان با پایان نشست مجازی طرف‌های باقی‌مانده برجام یا همان ۴ به اضافه یک و ایران، برخی از منابع دیپلماتیک و رسانه‌ای از احتمال بازگشت واشنگتن به میز مذاکره برجام خبر می‌دهند.

جنیفر ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز در واکنش به نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اظهار کرد: برای انجام گفت‌وگوی مستقیم با ایران درباره پرونده هسته‌ای آمادگی داریم و از سوی دیگر نیز ما انتظار نداریم که هفته آینده با ایران گفت‌وگوی مستقیم داشته باشیم، اما پذیرای چنین بحث‌هایی هستیم.

«رابرت مالی» نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز در این راستا اظهار کرد: هفته آینده بحث‎هایی با شرکای اروپایی، روسیه و چین درباره آنچه تهران و واشنگتن باید برای از سرگیری تعهدات خود برجام انجام دهند، خواهیم داشت.

وی افزود: ما بحث‌های دشواری پیش رو داریم، اما در مسیر درست هستیم.