احمد علیرضا بیگی با اشاره به امضای قرار 25 ساله ایران و چین ، گفت: همکاری های دو جانبه  و بین المللی می تواند برای جمهوری اسلامی ایران فرصت ساز باشد و این موضوع بحث پذیرفته شده ای در نظام بین الملل است، هر چقدر این همکاری ها راهبردی و استراتژیک باشد طبیعتا امکان برنامه ریزی بیشتری را برای دو طرف فراهم می کند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس ادامه داد: از تحلیل و گزارش های رسانه های غربی می توان فهمید که آنها به چه میزان از همکاری 25 ساله ایران و چین ناراحت هستند، البته باید در نظر داشت که تعریف سند همکاری 25 ساله با توافقنامه متفاوت است، ایران و چین سند همکاریی امضا کردند که خط مشی همکاری های راهبردی بین خود را برای 25 سال ترسیم کرده اند.

وی توضیح داد: اینکه محتوای همکاری ها چگونه باشد به هنر دو طرف بر می گردد تا بیشترین منفعت را برای خودشان ایجاد کنند، آنچه که معلوم بوده این است که خاورمیانه شاهرگ انرژی جهان می شود، بین غرب، آمریکا و اروپا و شرق به طور خاص چین رقابت فوق العاده ای برای دست پیدا کردن به منبع مطمئن انرژی وجود دارد کما اینکه ترامپ اعلام کرد 7 هزار و 500 میلیارد دلار برای اینکه بتواند به این شاهرگ دست پیدا کند هزینه کرده است البته رقمی که تعیین شده است نه ارزش نفت بلکه ارزش منفعت حاصل شده از آن را بیان می کند، آمریکایی ها تلاش کردند با این میزان هزینه به انرژی خاورمیانه دست پیدا کنند.

این نماینده مجلس عنوان کرد: در جریان برجام آمریکایی ها تصور کردند اروپایی  بیشترین سهم از کیک انرژی خاورمیانه بدست آورده و آنها از این جهت ضرر کرده اند، تمام تلاش های خود را به کار گرفتند از این کیک چیزی نصیب آنها شود ولی عملا به واسطه دشمنی دیرینه ای که بین ایران و آمریکا و خصومت هایی که نظام سلطه به سرکردگی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده بود اساسا مانع  از این شد که سهمی به آمریکایی داده شود. لذا آنها همواره مترصد فرصتی بودند که به نحوی زیرآب توافقنامه برجام را بزنند و ترامپ اولین کاری که انجام داد همین بود و از برجام خارج شد.

علیرضا بیگی تاکید کرد: اشتباهی که مسئولین دیپلماسی خارجی کشور مرتکب شدند این بود که وقتی توافقنامه برجام امضا شد و شرکت های بین المللی اروپایی به سمت ایران برای بررسی فرصت های اقتصادی سرازیر شد، قبل از اینکه قراردادی نهایی شده باشد و ثمره همکاری را ببینند، در آرزوی دست پیدا کردن به روابط با اروپا و تکنولوژی غرب طرف چینی که در دوره تحریم با ما بیشترین همکاری را داشت، جواب کردند و آنها را از این عرصه خارج کردند.

وی اظهار داشت: برجام قراردادی بدون پشتوانه اجرایی بود ایران همه تعهدات خود را انجام داد، سازمان های بین المللی از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی بر انجام تعهدات ایران صحه گذاشتند اما آمریکا به راحتی از قرارداد خارج شد و اروپا هم به تعهدات خود عمل نکرد.

این عضو کمیسیون امورداخلی کشور بیان کرد: ایران فرصت شرق و همکاری با چین را امروز پس از شکستی که در اردوگاه غرب اتفاق افتاده  را احیا کرد و امروز به چنین سند همکاری باعمق استراتژیک 25 ساله دست پیدا کردیم که حتما می تواند ظرفیت های دو طرف را به اشتراک بگذارد و از این اشتراک برای دو طرف منفعت به دست بیاید.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس با بیان اینکه واژه برد-برد تداعی کننده شکست است، بیان کرد: واژه برد- برد را آقای روحانی استفاده کرد اما چیزی که از آن به دست آمد باخت برای ملت ایران بود، امیدواریم در قرارداد چین به واسطه همت تیم مذاکره کننده دچار اشتباه محاسباتی نشده و می توانیم به منفعت دست پیدا کنیم.

وی گفت: نقطه ضعف قابل توجهی که به اعتبار سند همکاری 25 ساله وارد می شود این است که تیم مذاکره کننده، طراحان و معماران این سند، کسانی هستند که ملت ایران از آنها خاطره خوبی ندارد، یعنی زمانی که نام برجام برده می شود اسم آقای ظریف و آقای لاریجانی در ذهن تداعی می شود و این موضوع به اعتبار سند چین خدشه وارد می کند.

این نماینده تاکید کرد: آنها از امتحان برجام رفوزه بیرون آمدند و همین امر سبب شده که ذهنیت منفی در جامعه و نزد افکار عمومی از این سند ایجاد شود و مردم به واسطه همین تیم مذاکره کننده ای که در واقع طراحان و معماران برجام بودند حسشان این است که چه بسا از سند چین نتیجه برد-بردی که از آن انتظار داریم به دست نیاید چرا که این افراد بد سابقه هستند.