اقبال شاکری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «افکارنیوز» ضمن اشاره به لزوم حمایت از تولید در سال جدید بیان کرد: رهبر انقلاب فرمودند که تولید پشتیبانی ها و منظور اشاره سال ۱۴۰۰ است یکی از نکات که متوجه شدیم این است که مانع های تولید به تحریم ربط ندارد بلکه عدم هماهنگی دستگاه های اجرایی است و این مانع باعث می شود که چرخه تولید به‌خوبی حرکت نکند و ما همچنان در بازار داخل با مشکل تولید مواجه باشیم.

وی افزود: این عدم هماهنگی نیز یا ترک فعل مسئولان است یا اینکه مسئولان مربوطه وظیفه خود را ناقص انجام می دهند که این‌ها از مسئله‌های موجود است. در گرانی های اخیر کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم نیز این عدم هماهنگی را شاهد بودیم حتی چندین بار رئیس جمهور بعد از نوروز زمانی که افزایش قیمت ها سر به فلک کشید خودش تاکید کرد و وزارتخانه‌ها را مامور کرد.

شاکری اضافه کرد: اما سوال این است که چه کسی باید این کارها را انجام دهد؟ مجلس. این قوه باید نظارت کند که دستگاه‌های اجرایی کار خود را درست و کامل انجام دهند. دیوان محاسبات برای بودجه سال ۱۴۰۰ اعلام کرده است که بالای ۴۰ درصد از بودجه یا انجام نمی شود یا به طور ناقص صورت می‌گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهارکرد: این عدد بسیار زیاد است. ما بیش از چهار ماه برای بودجه ۱۴۰۰ زمان گذاشته‌ایم تا اصلاحات مورد نیاز و پیشنهادات به نفع مردم رقم بخورد اما بعد از تمام این زحمات دیوان محاسبات اعلام کرده است که ۴۰ درصد این لایحه اجرایی نخواهد شد این اتفاق بسیار ناگواری برای کشور و مردم است بنابراین عدم هماهنگی ها و ترک فعل ها و انجام ناقص امور از موضوعات و موانع تولید است که باید به طور جد برطرف شود.

مجلس باید پیگیر باشد تا هماهنگی لازم بین دستگاه‌های اجرایی را به وجود آورد

او درانتها ضمن اشاره به اهمیت و لزوم شفافیت در تمام قوا گفت: دومین نکته شفافیت است که لازمه آن وجود سامانه ها و زیرساخت‌های نظارتی برای شفافیت و اظهار عملکرد است. در این سامانه ها باید قید کنند که چند درصد و چقدر است پروژه هایی که وظیفه آنهاست انجام شده است و در چه مرحله ای است. بنابراین همانطور که ما در مجلس پیگیر شفافیت آرا و عملکرد نمایندگان هستیم دولت نیز باید شفاف عمل کند به طور مثال نخستین اقدام می تواند شفافیت بودجه شرکت‌های دولتی باشد.