سید عباس عراقچی  معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان به منظور شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام ، وارد وین پایتخت اتریش شد.

هیجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیئت‌های ایران و گروه ۱+۴ روز جمعه به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد و شرکت کنندگان تصمیم گرفتند ادامه این نشست را روز سه شنبه (۱۷ فروردین ۱۴۰۰) به صورت حضوری در وین دنبال کنند.

حنیف غفاری کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نشست امروز کمیسیون مشترک برجام، اظهار کرد: حرکت هوشمندانه ایران در ذیل استراتژی مقاومت فعال منجر به ناکامی استراتژی فشار حداکثری دولت قبلی آمریکا و استراتژی فشار هدفمند دولت بایدن شده است، در واقع احیای برجام در گروی کلمات و ظاهرسازی‌ها نیست.

او با اشاره به موضوعاتی که در نشست کمیسیون مشترک برجام باید به آن تاکید شود، گفت: این تضمینی است که طرف مقابل باید به جمهوری اسلامی ایران دهد و رفع واقعی تحریم‌ها را در ازای دادن تضمین در آن نشست مد نظر قرار دهد؛ بنابراین برداشته شدن تحریم‌ها و راستی آزمایی دو مولفه مهم، کاربردی، منطقی و حقوقی محسوب می‌شوند.

 کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: رمز موفقیت دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان در نشست وین تحریم‌ها و راستی آزمایی خواهد بود، دو مولفه‌ای که آمریکا و تروئیکای اروپایی سعی دارند به عناوین مختلف از آن عبور کنند، این دو مولفه قطعی و این دو سیاست گذاری مهم از مواردی هستند که نباید از قاموس سیاست خارجی کشورمان خصوصا در برهه حساس و سرنوشت ساز فعلی حذف شود.