یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا درباره مذاکرات وین گفت که در کل این مذاکرات سازنده و عملی بود اما همچنان سوالاتی درباره قصد و تمایل ایران درباره اتخاذ گام‌هایی برای بازگشت به پایبندی وجود دارد.

خبرنگار پولیتیکو به نقل از این مقام ارشد آمریکایی نوشت: «اگر ایران همچنان بر موضع خود اصرار داشته باشد که تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 اعمال شده باید لغو شود، این موضوع‌ ما را به سوی بن‌بست می‌کشاند».

وی مدعی شد: «اصرار ایران بر لغو تمامی تحریم ها، با برجام سازگاری ندارد و ما شفاف ساخته‌ایم که در صورت بازگشت ایران به برجام، واشنگتن آماده برداشتن تحریم‌هایی است که با برجام ناسازگار است».

این مقام آمریکایی اضافه کرد: «نتایجی که این هفته حاصل شد انتظارات را برآورده کرد اما علامت سوال درباره اقدامات همچنان وجود دارد. طرف‌ها اواسط هفته آینده بار دیگر در وین گرد هم می‌آیند. تیم آمریکا نیز بازخواهد گشت و گام‌های بازگشت به پایبندی را شفاف خواهد کرد».

این مقام آمریکایی گفت: «هفته بعد زمانی که به وین باز می‌گردیم امیدواریم که شاهد نشانه‌های بزرگتری از سوی ایران درباره آن چیزی که آماده انجام آن هستند باشیم».

این مقام افزود که واشنگتن نقشی در اقدام ایران برای آزادسازی کشتی کره‌جنوبی نداشته و آزاد شدن این کشتی بر اساس توافقی میان ایران و کره‌جنوبی بوده است.