ابراهیم عزیزی ، رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پس از بازدید از تاسیسات هسته ای نطنز در گفتگو با «افکارنیوز» تصریح کرد: بر اساس مصوبه کمیسیون امنیت ملی و برمبنای وظایف و مسئولیت های نظارتی مجلس؛ امروز تعدادی از اعضای کمیسیون و افراد متخصص این حوزه برای بررسی ابعاد حادثه و تقدیر و تشکر از تلاش های صادقانه و خالصانه کادر زحمتکش و پرسنل متخصص و دلسوز صنعت هسته ای کشور از تاسیسات هسته ای نطنز بازدید کردند. 

وی افزود: صنعت هسته ای کشور رو به پیشرفت است و پس از اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها تمام تلاش متخصصان داخلی کشور  نیز تحقق اهداف بلند این قانون و افق های پیش بینی شده در صنعت هسته ای است.

وی خاطر نشان کرد: دشمنان نظام اسلامی چشم دیدن این موفقیت ها و رشد و شکوفایی صنعت هسته ای ایران را ندارند لذا تلاش می کنند تا با استفاده از برخی عوامل وابسته و واداده به این صنعت آسیب زنند.

رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: طبق مشاهدات امروز ما؛ اخلالی در یکی از واحدهای نطنز ایجاد شده بود که اقدامی کور بوده و تنها خسارتی سطحی به بخشی از واحدهای نیرورسانی این تاسیسات وارد کرده است.

عزیزی با بیان این که « دزد ناشی به کاهدون زده است»، گفت: این حادثه اخلالی را در روند نیرو رسانی ایجاد و تنها به بخشی از واحدهای انتقال برق سایت نطنز آسیب وارد کرده است؛ حادثه آن چنان مهمی رخ نداده است و متخصصین با قدرت و جدیت در حال بررسی و رفع مشکلات هستند.

وی ادامه داد: اراده برادران ما در صنعت هسته ای و مسئولین کشور بر این قرار گرفته است که هر تهدیدی را تبدیل به فرصت کنند لذا سانتریفیوژهای آسیب دیده با نسل های پیشرفته تر و با کیفیت تر جایگزین خواهند شد.

رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اظهارات برخی نمایندگان مبنی بر از مدار خارج شدن هزاران سانتریفیوژ در نطنز تصریح کرد: آقایان لابد طبق شنیده ها اظهار نظر می کنند اما ما طبق نظارت میدانی گزارش می دهیم؛ نقطه به نقطه این تاسیسات را بازدید و بررسی کردیم، تنها به بخشی از کابل های مسیر تامین برق این تاسیسات خسارت وارد شده است.

وی افزود: کارشناسان و متخصصان سایت نطنز در حال بررسی و چک کردن تمامی سانتریفیوژهای این تاسیسات هستند لذا  بر اساس آنچه که امروز مشاهده کردیم؛ هم اکنون بخش اعظمی از سانتریفیوژهای IR1 در نطنز کار می کنند و بخشی از این سانتریفیوژها هم نیازمند بررسی برای ترمیم و یا تعمیر هستند.

*هیچ نشتی در نطنز رخ نداده است

عزیزی گفت: به طور طبیعی ایجاد نوسان برق منجر به بازنگری مجدد سانتریفیوژها خواهد شد که هم اکنون از این منظر سانتریفیوژها در حال بررسی هستند اما این که گفته می شود هزاران سانتریفیوژ از کار افتاده اند طبق بررسی های ما؛ کاملا تکذیب می شود.

وی افزود: دشمن به اهدافش نرسیده و نتوانسته خسارات موردنظر را وارد کند و تنها به حجم بسیار کمی از کابل های برق آسیب وارد کرده که در حال نوسازی است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در پی این حادثه هیچ گونه نشتی در نطنز اتفاق نیفتاده است .

رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ما امروز کاملا ابعاد حادثه را بررسی کردیم، کمیسیون امنیت ملی وظیفه دارد تا اشکالات و نقاط قوت بخش های مختلف فعالیت های هسته ای را رصد و از این صنعت حمایت و پشتیبانی کند، مجلس همه توان خود را به کار گرفته تا نیازهای قانونی و مالی صنعت هسته ای تامین کند.