کاظم غریب آبادی ، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در نامه‌ای به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اقدام خرابکارانه در سایت اتمی نطنز نوشت: هر گونه حمله مسلحانه یا تهدید علیه تاسیسات هسته‌ای که برای اهداف صلح آمیز است، نقض اصول مصرح در منشور ملل متحد، قوانین بین‌الملل و اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

عصر یکشنبه 22 فروردین ماه انفجار در سایت شهید احمدی روشن نطنز سبب آسیب به سیستم برق‌رسانی این سایت شد و  شواهد حاکی آن است رژیم صهیونیستی عامل این خرابکاری است.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی مدعی شد: علت قطع برق در سایت غنی سازی نطنز، انفجاری بزرگ بود که در اثر یک عملیات خرابکارانه و عمدی رخ داد.

بر اساس این گزارش، قطع برق در سایت نطنز در نتیجه عملیات خرابکارانه اسرائیل اتفاق افتاده باشد.

این روزنامه آمریکایی در ادامه آورده است، خرابکاری در سایت نطنز همزمان با سفر وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل در روز یکشنبه انجام شده است.

در همین حال، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود و در پاسخ به سوالی درباره حادثه نطنز گفت: اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی از قبل می‌گفت و این روزها هم از منابع متعدد شنیده می‌شود که تایید می‌کنند که این رژیم پشت این داستان بوده است. البته خوشحالم که هیچ آسیب انسانی و محیط زیستی نبوده است. اما این یک جنایت علیه بشریت است.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام خرابکارانه روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام کرد، غنی‌سازی 60درصدی را در تأسیسات هسته‌ای کشورمان آغاز می کند.

 کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین روز سه شنبه، اظهار داشت برابر نامه و اطلاعات طراحی که در بعدازظهر روز سه شنبه تحویل آژانس بین المللی انرژی اتمی شد، غنی سازی 60 درصدی در دو زنجیره از سانتریفیوژهای جدید آی.آر. چهار و آی.آر.شش در نطنز انجام می شود.

وی اظهار داشت که فرایند فنی از همین روز (سه شنبه) آغاز شده و پیش بینی می شود هفته بعد اورانیوم با غنای 60 درصد برداشت شود.