هر چه به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نزدیک تر می شویم همچنان شاهد برخی اتفاقات هستیم که به نوبه خود جالب است. متاسفانه هنوز در اردوگاه جریان انقلابی و اصولگرا نامزد اصلی مشخص نشده و حتی اصلاح طلبان و حامیان دولت فعلی و در راس آنها کارگزاران نیز به تصمیم جدی نرسیده اند.

تعداد بالای افرادی که اعلام آمادگی برای انتخابات کرده اند در نوع خود قابل توجه است اما آنچه باید در انتخابات آینده از نامزدهای اصلی توقع داشت این است که نامزد انتخابات 1400 باید برنامه دقیق اقتصادی داشته باشد.

رهبری معظم انقلاب اسلامی بر این مهم تاکید کردند و فرمودند: «مشکلات اصلی کشور را بدانید و برای آن‌ها برنامه و راه‌حل داشته باشید. اقتصاد کشور و مسائل مهم آن را در نظر گرفته و نحوه مواجهه باسیاست‌های پیچیده دنیا را بشناسید.»

این موضوع نشان می دهد برخلاف برخی اظهار نظرها از سوی افرادی که تا به امروز خود را نامزد انتخابات معرفی کرده اند برنامه ای اقتصادی از سوی کاندیداها اعلام نشده است.

یکی از نامزدهای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری 1400 به ویژه در جریان اصولگرایی و انقلابی محمد باقر قالیباف است.

محسن پیرهادی از اعضای هیات رئیسه مجلس یازدهم چندی پیش اعلام کرد که قالیباف برای کمک به حفظ وحدت در جریان اصولگرایی تصمیمی برای نامزدی در انتخابات ندارد .

پیرهادی تصریح کرد که آقای قالیباف در پاسخ به درخواست برخی نمایندگان برای نامزدی وی در انتخابات ۱۴۰۰ گفته است که با توجه به شرایط حساس کشور و مشکلات اساسی مردم، مهم ترین موضوع، پیروزی جبهه انقلاب و تشکیل دولتی کارآمد به منظور حل مشکلات مردم است.

وی ادامه داد: آقای قالیباف ضمن اینکه تمرکزشان را معطوف به وظایف خود در مجلس کرده اند، تأکید دارند که بنای کاندیداتوری در انتخابات را ندارند و می‌گویند همه نیروهای انقلاب موظف هستند تلاش کنند تا هرچه سریعتر با وحدت، تمام ظرفیت های خود را متمرکز بر موفقیت گزینه واحد کنند. 

حالا مجتبی توانگر از دیگر نمایندگان مجلس یازدهم نیز در تحلیلی درباره وضعیت انتخابات 1400 گفته که به جز برخی افراد که مشخص است جزو گزینه‌های اصلی انتخابات نیستند و بعضا حرف‌ها و مواضع اقتصادی مطرح می‌کنند که چندان قابل تامل هم نیست، هنوز شاهد توجه کمپین‌های انتخاباتی به مسائل اقتصادی نیستیم. دلیلش هم این است که فعلا تکلیف گزینه‌های اصلی مشخص نیست. چه در سمت اصول‌گرایان و چه در سطح اصلاح‌طلبان و چه مدعیان اعتدال؛ مشخص نیست کدام یک از چهره‌های اصلی مطرح می‌آیند؟ لذا در چنین شرایطی اصلا بحثی درباره مسائل اقتصادی شکل نمی‌گیرد.

وی افزود: از سال ۱۳۹۷ تا اواسط ۱۳۹۹ یک تیم اقتصادی جوان در کنار آقای دکتر قالیباف فارغ از قوه اجرایی، تقنینی و قضایی، برنامه‌های جامعی را برای تحول اقتصادی کشور آماده کرده بودند که بخشی از آن در مجلس پیگیری شده و می‌شود لیکن بخش مربوط به اجرا به دلیل اینکه ایشان قصد رقابت با آقای رئیسی را ندارند کاملا اعلام آمادگی کرده‌اند که برنامه و تیم‌شان در اختیار آقای رئیسی باشد تا بتوان شاهد اتفاقات خوب اقتصادی در دولت آینده باشیم.

این عضو ناظر مجلس در شورای اقتصاد درباره ضرورت ارایه برنامه های مشخص اقتصادی از سوی کاندیداها نیز خاطرنشان کرد: حتما باید کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، در قبال مسائل اصلی اقتصاد کشور موضع مشخص داشته باشند و برنامه خود را درباره این مسائل مشخص کنند. شاید یکی از مسائل ما در دوره‌های فعلی و قبلی ریاست‌جمهوری این بود که رئیس‌جمهور برای مسائل اصلی اقتصاد ایران موضع مشخصی نداشت و در نتیجه تضمینی برای اجرای برنامه‌های اصلاحی نداد.

آنچه در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است اینکه قالیباف با توجه به اینکه از جایگاه خوبی در میان مردم برخوردار بوده و سبد رای خوبی نیز دارد اما ظرفیتش را برای بهبود وضعیت کشور در اختیار جریان انقلابی و وحدت سلیقه های مختلف این جریان قرار داده است.

شعار همه با هم همان شعاری است که قالیباف در دستور کار قرار داده و متاسفانه برخی ها به جای همه با هم این روزها شعار همه با من را سر می دهند.

نکته دوم نیز اینکه قالیباف برنامه و تیم اقتصادی خود را حاضر است در اختیار رئیسی قرار دهد که نشان می دهد با وحدت نیروهای اصلی جریان انقلابی مطمئنا شاهد بهبود وضعیت اقتصادی در دولت آینده خواهیم بود.

در این میان این نکته مهم را باید در نظر داشت که مطمئنا لیبرال ها و تکنوکرات هایی مانند کارگزارانی ها از ظرفیت خود برای اختلاف افکنی در میان اصولگرایان و جریان انقلابی استفاده می کنند .

اصولگرایان باید با ائتلاف ومعرفی یک نامزد واحد در انتخابات 1400 حضور پیدا کنند تا دوباره کشور در مسیر مدیریت ضعیف اصلاح طلبان قرار نگیرد. هر نوع اختلاف افکنی سمی مهلک در میان اصولگرایان خواهد بود.