کاخ سفید طی بیانیه‌ای از سفر رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران به منطقه غرب آسیا خبر داد.

سفر رابرت مالی به خاورمیانه بمنظور انجام رایزنی‌های بیشتر درباره مسائل ایران صورت می‌گیرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرده است که، رابرت مالی برای شرکت در گفت‌وگوهای غیرمستقیم درباره برجام عازم وین خواهد شد.

نماینده آمریکا در امور ایران پیش از این اظهار کرده بودکه اعضای شورای همکاری خلیج فارس را در جریان مذاکرات در خصوص برجام قرار داده و قصد سفر به وین را دارد.

وی همچنین با انتشار پیامی اعلام کرد که، با شورای همکاری خلیج فارس درباره توافق هسته‌ای ایران و امنیت منطقه مذاکراتی داشته است.

مالی در پیامی توییتری نوشت: «امروز صبح بحث خوبی را با شرکایمان شورای همکاری خلیج فارس در مورد وضعیت مذاکرات برجام و امنیت منطقه داشتیم.»

دور اول جلسه کمیسیون مشترک برجام که روز سه شنبه با حضور هیئت‌های ایران و گروه ۱+۴ در وین برگزار شد.

طی این جلسه، حاضرین تصمیم به تسریع روند گفت‌وگو‌ها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با نام «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفتگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین نیز پس از این جلسه گفت: ایرانی‌ها هنوز آمادگی مذاکره مستقیم با آمریکایی‌ها را ندارند. ما به روند مذاکرات خوشبین هستیم و هیچ جایگزینی غیر از موفقیت در آن نیست.