تغییر جداول بودجه ۱۴۰۰ کلید واژه ای برای تخریب مجلس و برخی مخالفان قالیباف بود که توسط برخی ها مطرح شد. دروغی که پس از انتشار از یک خبرگزاری باعث عذرخواهی آنان نیز شد.

اسحاق جهانگیری چند روز قبل درباره بودجه 1400 سخنانی را مطرح کرد که با واکنش های بسیاری همراه شد.

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو افکارنیوز گفت: لایحه بودجه 1400 که از سوی دولت به مجلس ارائه شد، دارای ایرادات بسیار اساسی و همچنین بالاترین کسری بودجه تاریخ بودجه نویسی در کشور بود. 

علی اکبر کریمی اظهار کرد: نبود تعادل و پایداری بین منابع و مصارف بودجه و همچنین درآمدهای واهی که در لایحه بودجه پیش بینی شده بود و پنهانکاری در ارقام بودجه وجود داشت به طوری که مجلس مجبور شد در این زمینه شفاف سازی کند. 

وی ادامه داد: این در حالی است که در نهایت شفاف سازی منجر به افزایش مبلغ بودجه 1400 شد. 

وی تصریح کرد: تصویر کلی لایحه بودجه به این شکل بود و لایحه ارائه شده از سوی دولت، مورد ایراد هم صاحبنظران و نمایندگان در مجلس بود و هم بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران جامعه نیز نسبت به آن ایراداتی را مطرح کردند و این عده لایحه بودجه را وسیله ای برای ایجاد ناپایداری و اعتراضات در کشور می دانستند. 

اظهارات جهانگیری نهایت بی انصافی است 

نماینده مردم اراک و کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی درباره اظهارات اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مورد بودجه تاکید کرد: این روزها اظهار نظرات آقای جهانگیری نهایت بی انصافی و بیان غیرکارشناسی در مورد اتفاقاتی است که برای اصلاح بودجه 1400 در مجلس افتاد و به نظر بنده هم کمیسیون تلفیق و هم صحن مجلس در مورد بودجه نهایت دقت را در چارچوبی که می شد حداکثر اصلاحات را اعمال کرد، انجام داده اند. 

وی توضیح داد: به هر حال چارچوب کلی بودجه واجد ایراداتی است که اگر واقعا قرار بود منطقی و دقیق با آن برخورد شود باید لایحه را رد می کردیم، همان طور که یک بار این اتفاق افتاد و اصلاحاتی که دولت انجام داد شامل حداقل های مورد انتظار مجلس در مورد لایحه بودجه بود. 

فرایند شفاف و روشن انجام اصلاحات بودجه 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: فرایندی که در مورد اصلاحات لایحه بودجه 1400 طی شد به نظر می رسد برای همه صاحبنظران روشن و شفاف است و مواضع و بیاناتی که این روزها به گوش می رسد، به هیچ وجه پایه و اساس کارشناسی ندارد. 

وی تاکید کرد: به نظر می رسد این گونه اظهار نظرها بیشتر تبدیل به خوراک تبلیغاتی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 شده است. 

کریمی گفت: باید گفت دولتی ها برای توجیه مسائل و مشکلاتی نظیر تورم ، معیشت مردم ... که در کشور وجود دارد این سخنان را مطرح می کنند در حالی که این موارد را باید ناشی از ابرسوء مدیریت دولت در یکی دو سال اخیر دانست. 

وی افزود: این‌گونه مشکلات را به بودجه ربط می دهند و درصدد هستند تا توجیهی برای ناکارآمدی و ضعف و مدیریت و سوء تدبیر مسوولان دولت بیابند. 

این نماینده مجلس بیان کرد: در سال 1400، افکار عمومی نسبت به عملکرد دولت به شدت معترض و گلایه‌مند بوده و سئوالات و ابهامات جدی در این زمینه وجود و اینکه چرا دولت نسبت به ساماندهی بازار و کنترل قیمت ها اقدام نکرده و نمی کند و در این شرایط آقایان دنبال بهانه ای می گردند تا بتوانند تقصیر این وضعیت و مشکلات فعلی را به گردن مجلس بیاندازند. 

نقش 30درصدی تحریم ها در بروز مشکلات 

وی درباره اظهارات دلتمردان درباره نقش پررنگ جنگ اقتصادی و تحریم های شدید در بروز مشکلات کشور عنوان کرد: برآوردهای فراوان در سال های اخیر نشان می دهد در صورت بررسی و آنالیز مشکلات موجود در کشور اگر قرار باشد سهم عوامل مختلف که منجر به مسائل و تداوم شرایط فعلی شده، مشخص شود باید گفت حداکثر سهم تحریم ها 30درصد بوده و بیشتر از این میزان نیست. 

وی ادامه داد: عمده سهم مربوط به عوامل مشکل آفرین در صحنه اقتصادی کشور، در عرصه تولید، صادرات و همچنین معیشت مردم شامل ناکارآمدی و سوء مدیریت، تصمیمات غلط و همچنین فسادی است که در بخشی از اشخاص و مسئولان وجود دارد سبب ایجاد رانت های مختلف در برخی جایگاه ها شده است . 

کریمی تاکید کرد: اینکه همه مشکلات کشور را ناشی از تحریم ها بدانیم و توجیه کنیم، منطقی نبوده و از سوی مردم و کارشناسان کشور مورد پذیرفته نیست زیرا در بسیاری از موارد، مصادیق متعددی وجود دارد که کل فرایند آنها هیچ ارتباطی به تحریم ها ندارد ولی باز شاهد مشکلات جدی در این بخش ها هستیم و مردم با این مشکلات  دست به گریبان هستند.