حسین خسروی اسفزار در گفت‌و گو با افکارنیوز اظهار کرد: حق مردم به این معنا که باید در سرنوشت خود دخالت کنند، تعبیر قرآن کریم این است که خداوند سرنوشت هیچ قومی را عوض نمی کند مگر اینکه خودشان عوض کنند بنابراین مشارکت در انتخابات حق مردم است.

وی افزود: از سوی دیگر مشارکت در انتخابات ، تکلیف مردم و دارای ابعاد مختلف است به این معنا که توصیه مقام معظم رهبری در 29 بهمن سال 99 در دیدار با مجازی با مردم بر لزوم شرکت در انتخابات و انتخاب احسن تاکید کردند. بعد دیگر تکلیف مشارکت مردم این است که در این دنیا شهدا بر گردن همه حق دارند . مردم  در این 4 دهه چه در دوران دفاع مقدس، چه در شرایط مختلف دهها هزار شهید داده ایم تا جمهوری اسلامی بماند بنابراین تکلیف شهدا به گردن ما یک تکلیف دیگری است که لزوم مشارکت در انتخابات را مشخص می کند.

وی عنوان کرد: شرکت در انتخابات هم فرصتی برای ماست و اگر از این فرصت خود استفاده نکنیم تبدیل به فرصتی برای دشمن و تهدیدی برای ما می شود و بهانه هایی به دست آنها خواهد داد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس یازدهم گفت: باید توجه داشت مردم اکنون به لحاظ وضعیت اقتصادی و به ویژه وضع معیشتی ناراضی هستند و بررسی وضعیت جامعه نشان دهنده نارضایتی اکثریت مردم از این شرایط و وضعیت است؛ معیشت فعلی مردم نتیجه یک مدیریت است بنابراین مردم می توانند با انتخاب درست و دقیق خود را از این وضعیت اقتصادی هم نجات دهند.

ضرورت توجه نامزدهای انتخاباتی به توانایی های خود

خسروی درباره ویژگی‌های نامزدهای انتخابات بیان کرد: بر این باورم اگر توصیه های مقام معظم رهبری را کنار هم قرار دهیم به بهترین جواب خواهیم رسید به عنوان مثال نخستین ویژگی یک رییس جمهور این است که آقایان زمین و عرصه ریاست جمهوری را مورد مطالعه قرار دهند ؛ به عبارت دیگر با اختیارات رییس جمهور آشنا شوند و به تعبیر قرآن کریم که فرموده؛ هر انسانی به خودش آگاه‌تر است نامزدهای انتخاباتی بررسی کنند که آیا قادر به انجام دادن مسوولیت های ریاست جمهوری هستند یا خیر .

وی ادامه داد: نخست باید میدان وسیع اختیارات رییس جمهور را بررسی کنند اگر از عهده آن برمی آیند، وارد عرصه شوند و ثبت نام کرده و خود را در معرض آراء مردم قرار دهند.

بی توجهی دولت به ظرفیت های داخلی

 این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: همچنین باید به بقیه مواردی که رهبر معظم انقلاب به عنوان خصوصیات و ویژگی های یک رییس جمهور اشاره کرده اند، توجه کنند یعنی کارآمد بوده و به   نیرو و سرمایه درونی معتقد باشند، خوشبختانه در کشور از منابع و سرمایه های درونی کمبودی نداریم و از ظرفیت نیروی انسانی به ویژه افراد تحصیلکرده در کشور بهره‌مند هستیم.

وی توضیح داد: در 8 سال گذشته برخی از مسوولان به دعوت کردن مدیران خارجی برای انجام امور اعتقاد داشتند و یا آقای ترکان و همچنین آقای آخوندی وزیر مستعفی دولت که با توجه به تعابیری که به کار می برند، اعتقادی به توان داخلی نداشتند. بنابراین به نظر می رسد در اطراف دولت افرادی عمدا و یا سهوا ظرفیت درونی را قبول ندارند.

وی ادامه داد: نامزدهای انتخابات توجه کنند آنچه ما را در مقابل دنیا به ویژه در زمینه بحث اقتصادی و ...  مصون نگه می دارد؛ توجه به ظرفیت درونی کشور است و باید به این مساله باور داشته باشند.

لزوم توجه نامزدهای انتخاباتی به رهنمودهای مقام معظم رهبری

خسروی بیان کرد: از سایر ویژگی‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می توان به کارآمدی، مومن و انقلابی بودن ،‌ دارا بودن احساس مسئولیت، داشتن تیم هم افزا و ... داشته باشند و در کنار این موارد با تبعیت از رهنمودهای مقام معظم رهبری بهره ببرند زیرا ایشان دارای دنیایی از تجارب هستند و نمی توان ایشان را با رهبران سیاسی سایر کشورهای دنیا مقایسه کرد زیرا رهبر جمهوری اسلامی ازنظر اعتقادی نایب عام امام زمان (عج) هستند و در جایگاه ولی فقیه هستند.

این نماینده مردم در خانه ملت عنوان کرد: ایشان به لحاظ تجربی هر آنچه همه خوبان دارند،‌خداوند همه را به ایشان داده اند و دارای سوابق اجرایی، سیاسی ، قبل و بعد از انقلاب هستند بنابراین ضرورت دارد تا نامزدهای انتخابات در عمل به رهنمودهای ایشان توجه کنند.

وی خاطرنشان کرد: چند هفته تا برگزاری انتخابات بیشتر باقی نمانده و باید این موارد را به صورت روشن برای مردم کشور بیان کرد؛ وقتی گفته می شود تبعیت از رهبری این مساله فقط در قالب شعار نیست.

وی ادامه داد: نباید فراموش کرد که ترامپ تهدید کرد که برجام را پاره می کنیم و رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر آمریکایی ها برجام را پاره کنند ما آن را می سوزانیم اما رییس جمهور از تعبیر بسیار نامناسبی در این رابطه استفاده کرد که به حتم روزی باید در پیشگاه مردم و نزد خداوند درباره این مساله پاسخگو باشد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس گفت: بنابراین نامزدهای انتخابات باید ولایتمدار به صورت عمل باشند و با توجه به قرار گرفتن تمام این ویژگی ها موجب خواهد شد تا رییس جمهور آینده موفق باشد.

خسروی درباره اظهارات و وعده های فراوان و عجیب برخی نامزدهای انتخاباتی در حین ثبت نام در وزارت کشور بیان کرد: نخست اینکه یک انسان معتقد تا زمانی که به شرایط عملی دست نیابد، نمی تواند نسبت به انجام کاری وعده دهد این موارد ثبت و ضبط می شود.

وعده های عمل نشده رییس جمهور فعلی

وی افزود: رییس جمهور در دولت یازدهم وعده دادند که 100 روزه مشکلات را حل می کنند اما پس از مدتی مشخص شد نمی توان این کار را انجام داد یا وی اظهار کرد دولت کاری خواهد کرد که دست مردم برای گرفتن یارانه به سمت دولت، دراز نباشد در حالی که باید پرسید آیا در واقعیت چنین است؟ در حالی که اکنون مسوولان افتخار می کنند کاری کرده ایم که قحطی نشده در حالی که باید پاسخ دهند مگر قول داده بودید تا قحطی را برطرف کنید؟

وی تاکید کرد: نامزدهای انتخابات باید وعده هایی دهند که عملی باشد زیرا گاهی اوقات وعده ها اصلا عملی نیست برای نمونه نیازمند مصوبه مجلس باشد در حالی که این مصوبه در اختیار رییس جمهور نیست؛ آینده به راحتی قابل پیش نیست و بنابراین باید وعده دهند که قابل پیش بینی باشد.