ثبت‌نام از داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز (شنبه) در حالی به ایستگاه پایانی خود رسید که هنوز چهره‌های اصلی و سرشناس انتخابات ثبت‌نام نکرده‌اند.

به گفته سخنگوی ستاد انتخابات کشور ، در ۴ روز گذشته ۳۰۴ نفر در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت نام کردند.

در چهارمین روز ثبت‌نام‌، «علیرضا افشار، فریدون عباسی، سید مصطفی تاجزاده و شاهین محمدصادقی» سرشناس‌ترین چهره‌های سیاسی بودند که به ستاد انتخابات کشور رفتند و در انتخابات نام نویسی کردند.

۱۷:۱۴ «محمدجواد حق‌شناس» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«محمدجواد حق‌شناس» با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

۱۶:۳۵ «سعید جلیلی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«سعید جلیلی» با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

سعید جلیلی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت: امیدوارم این انتخابات، انتخاباتی پرشور و بی اضطراب باشد یعنی عرصه‌ای باشد برای اینکه مردم با نامزدها به خوبی آشنا شوند. در انتخابات مردم باید اقناع شوند نه اغوا. مردم باید خودشان فضای انتخابات را اداره کنند.

رقابت‌های انتخابات ناظر بر مساله‌های اساسی کشور باشد، این بسیار حائز اهمیت است. اینکه شما بتوانید شما در میان مسائل مختلف کشور، مساله‌هایم هم و اولویت‌های اصلی را تعیین کنید.

در فضای انتخابات نباید مسائل موهوم جای مسائل اصلی را بگیرد. نامزدها باید فرجام برنامه‌های خود را برای مردم مشخص کنند. لفاظی‌های ضعیف و بی اعتبار نباید بر برنامه محوری غلبه کند. کشور را با نمایش نمی‌توان اداره کرد. ۸ سال گذشته این تجربه را به خوبی نشان داد. برخی نمایش‌ها اگر ریشه در واقعیت نداشته باشد مشکلی را حل نمی‌کند.

۱۶:۱۵ «محسن رضایی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«محسن رضایی» با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

۱۶:۰۰ «عبدالناصر همتی» در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد

«عبدالناصر همتی» جهت ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات کشور شد.

۱۵:۱۰ نیکزاد: داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌شوم

علی نیکزاد ضمن انصراف از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری، در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت: وضع موجود کشور، مرا بر آن داشته بود تا با استفاده از تجریبات این سال‌ها و طراحی برنامه با استفاده از نظرات کارشناسی، در عرصه انتخابات ریاست جمهوری حاضر شوم تا با انجام یک کار جهادی آلام مردم کشورم را کاهش داده و ظرفیت‌های بی نظیر این مرز و بوم را در مقابل چشم مردم دنیا قرار دهم.

وی تاکید کرد: در این مدت، به صورت رسمی حضور خود را در انتخابات اعلام نکردم، چون معتقد بودم این کار همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند نیاز به بررسی همه جوانب دارد. اما با کارشناسان، صاحب نظران و دلسوزان انقلاب و مردم رایزنی‌ها و جلسات متعددی را برای یک حضور مؤثر انجام دادم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت: اکنون که سید مدافع محرومان و مظلومان آیت الله رئیسی با همین دغدغه‌ها پا به عرصه انتخابات گذاشته‌اند، این تکلیف انقلابی را از دوش خود برداشته می‌پندارم و انصراف خود را از نامزدی در انتخابات اعلام می‌دارم.

۱۴:۵۶ «محسن رهامی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«محسن رهامی» عضو شورای مرکزی انجمن مدرسین دانشگاه با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

۱۴:۴۸ «محمد شریعتمداری» در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت نام کرد

«محمد شریعتمداری» با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

۱۴:۲۵ «محمد رضا عارف» از کاندیداتوری در انتخابات انصراف داد

محمدرضا عارف معاون اول رئیس دولت اصلاحات که در مظان کاندیداتوری قرار داشت، با انتشار بیانیه‌ای از کاندیداتوری انصراف داد.

۱۴:۰۷ ناظمی اردکانی به نفع آیت‌الله رئیسی انصراف داد

وزیر تعاون دولت نهم طی بیانیه‌ای از ثبت نام در سیزدهمین دوره ریاست جمهوری انصراف داد و اعلام کرد: از آیت‌الله رئیسی حمایت می‌کنم.

در بخشی از این بیانیه آمده است: در سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و برنامه‌های انتخاباتی، در پاسخ به سوالات متعدد مردم در رابطه با اینکه در صورت آمدن جناب آقای رئیسی چه تصمیمی خواهم گرفت، به صراحت اعلام می‌داشتم که قصد رقابت با او را ندارم و از حضور وی حمایت خواهم کرد. لذا اکنون، با توجه به حضور این شخصیت شایسته، انقلابی، کارامد و پاک سرشت معتقد هستم که پرچم مبارزه با فساد، تحقق عدالت، بهبود وضعیت اقتصاد ملی، اصلاح امور و تأسیس دولت مردمی و تحول گرا ممکن و مقدور است. همچنین وی را برای اداره کشور اصلح می دانم، بنابراین لزومی نمی بی نم فرآیند انتخاباتی را ادامه دهم، به این جهت در حمایت از حضور ایشان ثبت نام نخواهم کرد و برنامه‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته را با طیب خاطر در اختیار او خواهم گذاشت تا به یاری خداوند، با پیروزی ایشان، مردم طعم دولتی کارآمد، انقلابی وخدمتگزار را بچشند. از همه همفکران و ستادهای اجرایی تقاضا دارم تا تلاش‌های بی وقفه خود را در راستای اهداف ستاد انتخاباتی حضرت آیت الله رئیسی قرار دهند.

۱۳:۴۵ «اسحاق جهانگیری» در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت نام کرد

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

اسحاق جهانگیری پس از ثبت‌نام در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: باید برای صیانت از حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان گام برداریم.

جهانگیری گفت: قصد ورود به این انتخابات را نداشتم و امیدوار بودم نیازی به حضورم نشود. اما با توجه به نیامدن برادر عزیزم محمدجواد ظریف و عدم امکان ثبت‌نام تعدادی دیگر از کسانی که می‌توانستند این مسئولیت را بپذیرند و اینکه جبهه اصلاحات ایران، رهبران و شخصیت‌های دلسوز اصلاح‌طلب و بسیاری از جوانان و فعالان سیاسی و مدنی تشخیص داده‌اند که باید به صحنه بیایم، به رغم میل و مصلحت شخصی و با توکل به خدا از قبول مسئولیت شانه خالی نمی‌کنم.

۱۳:۲۸ علی اکبر صالحی از حضور در انتخابات منصرف شد

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دولت روحانی با انتشار بیانیه‌ای از اعلام کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: اینجانب همواره این حدیث شریف نبوی (ص) را پیش چشم داشته ام که می‌فرماید " اگر خود را به تمامی برای انجام امری شایسته نمی‌دانی پس بدان میدان وارد مشو". در حال حاضر، این خدمتگزار کوچک نظام جمهوری اسلامی بدور از هرگونه عافیت طلبی و گرفتار آمدن در بندِ کیشِ شخصیت و بدون آنکه کارِ خود را با کارِ پاکان قیاس بگیرم این کلام قطب عارفان و پیشوای پارسایان، حضرت امیر مؤمنان (علیه آلاف التحیه و الثناء) را با خود زمزمه می‌کنم که فرمود: "من اگر وزیر شما باشم بهتر است تا امیر شما باشم". از این رو ضمن سپاس و قدردانی فراوان از الطاف و مراحمِ همۀ دوستانِ گرانقدر و سرورانِ ارجمند از درگاه یگانۀ هستی بخش مسئلت می‌نمایم تا آتش عشق به ایران اسلامی را بیش از پیش در دل ما فروزان سازد و مامِ میهن را از فرزندان خویش راضی و خشنود گرداند.

۱۳:۱۵ مسعود زریبافان و محمد خوش چهره برای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت نام کردند

مسعود زریبافان معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید در دولت دهم و محمد خوش چهره نماینده مجلس هفتم و اقتصاددان هم به صف داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری اضافه شدند.

۱۲:۲۰ موتلفه نامزد حزبی معرفی نمی‌کند / از آیت الله رئیسی حمایت می‌کنیم

حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: امروز در جلسه فوق العاده شورای مرکزی، حزب موتلفه اسلامی ضمن حمایت قاطع از آیت الله رئیسی، از ثبت نام نامزدهای حزبی خود به نفع ایشان منصرف شد.

حزب موتلفه اسلامی پیش از این با صدور اطلاعیه‌ای، «اسدالله بادامچیان»، «سید مصطفی میرسلیم»، «محمد حسین نیکنام»، «حسین انواری» و «حمیدرضا ترقی» را به عنوان گزینه‌های خود برای حضور در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری معرفی کرده بود.

۱۱:۰۵ «صادق خرازی» از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

سید صادق خرازی دبیر کل حزب ندای ایرانیان که پیش از این برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده بود، طی بیانیه‌ای از حضور در عرصه انتخابات ۱۴۰۰ انصراف داد.

۱۱:۵۱ سعید محمد در واکنش به اظهارات لاریجانی: پایان اشرافیت خانوادگی فرا رسیده است

سعید محمد داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در واکنش به اظهارات امروز «علی لاریجانی» در حساب کاربری خود در توئیتر، نوشت: به کسانی که هویت خودشان را مدیون پادگان و دادگاه هستند به صراحت می‌گویم به حول و قوه الهی، امروز آغازی بر پایان اشرافیت خانوادگی است.

لاریجانی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در نشست خبری با اشاره به اینکه اقتصاد، پادگان و دادگاه نیست که با تشر و دستور اداره شود گفته بود: «تجارت، نظامات پایدار می‌خواهد و حوزه اقتصاد نه پادگان است و نه دادگاه که با تشر و دستور اداره شود. سیاست روشن، ثبات در قواعد می‌خواهد و فعل و انفعالات طبیعی خود را می‌طلبد و با اقدامات نمایشی، مسائل کشاورزان، صنعتگران، بازنشستگان، کارگران و بیکاران حل نمی‌شود.»

۱۱:۴۱ آیت‌الله رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

۱۱:۳۰ سیدعباس نبوی در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت نام کرد

حجت الاسلام سیدعباس نبوی استاد حوزه و دانشگاه و رئیس مؤسسه تمدن و توسعه ایران هم در انتخابات ثبت نام کرد.

۱۱:۰۳ «عزت الله ضرغامی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«سید عزت الله ضرغامی» با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

۱۰:۳۴ «علیرضا زاکانی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت نام کرد

علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

۱۰:۰۰ بیانیه آیت الله رئیسی؛ حضور در عرصه انتخابات را مجاهدتی برای مبارزه با فساد می‌دانم

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: تجربه طولانی اینجانب در سطوح مختلف مدیریتی، به روشنی بر من ثابت کرده است که اگر فساد و مبارزه با آن در کانون‌های اصلی خود مهار نشود و به علاج یک قوه قاهره بیرونی گره بخورد، جریان آن در شکل‌های مختلف ادامه می‌یابد و بلکه روز به روز گسترده‌تر می‌شود. بر این مبنا، حضور خود در عرصه انتخابات را مجاهدتی بنیادین برای مبارزه کانونی با فساد می‌دانم که ان‌شاءالله با هزینه‌های بسیار کمتر، ریشه‌ها و بسترهای فسادزا را بخشکاند.

روشن است که مردم به وضع موجود اداری و اقتصادی کشور که نه با ارزش‌های انقلاب و نه با انتظارات جمهور و نه با امکانات و توانایی‌های موجود سازگار نیست، معترض، و گله‌مندند. دولت آینده، برای علاج این درد مشترک، باید عمیقاً معتقد به تحول و تغییر اساسی ریل اداره امور اجرایی کشور به نفع مردم باشد تا در آینده‌ای نزدیک، تلخ‌کامی‌های ناشی از بی‌عدالتی، خمودگی و حاشیه‌سازی را به طعم شیرین و خواستنیِ احساس اجرای عدالت مبدل گرداند.

۰۹:۲۳ «عباس آخوندی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«سید عباس آخوندی» با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

آخرین روز ثبت نام ریاست جمهوری/ ترافیک در ستاد انتخابات

۰۹:۰۳ «مسعود پزشکیان» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«مسعود پزشکیان» با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چندی پیش شما گفته بودید اگر لازم باشد فقط به نفع جهانگیری کناره گیری می‌کنم، سوالم این است که آیا شما به عنوان نامزد پوششی آقای جهانگیری در انتخابات ثبت نام کردید؟ گفت: این زرنگی‌های خبرنگار هاست. برای وحدت این را گفتم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: اینکه من نامزد پوششی هستم و به نفع جهانگیری کنار می‌روم تصور نادرستی است.

آخرین روز ثبت نام ریاست جمهوری/ ترافیک در ستاد انتخابات

۰۸:۵۷ «شمس الدین حسینی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«سید شمس الدین حسینی» نماینده مجلس شورای اسلامی و وزیر اسبق اقتصاد و امور دارایی صبح امروز (شنبه) با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

۰۸:۴۶ «ابوالحسن فیروزآبادی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«ابوالحسن فیروزآبادی» دبیر شورای عالی فضای مجازی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

۰۸:۰۸ «علی لاریجانی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«علی لاریجانی» صبح امروز (شنبه) با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

۰۸:۰۳ «محسن هاشمی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد

«محسن هاشمی» صبح امروز (شنبه) با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.