عباس مقتدایی در گفتگو با « افکارنیوز » با تاکید بر ضرورت تمکین از تصمیمات شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ، اظهار داشت: جریانات سیاسی باید توجه کنند که اگر می‌خواهند افرادی را برای تصدی پست ریاست جمهوری معرفی کنند، آن افراد باید سوابق روشن و بدون خدشه‌ای داشته باشند.

وی بیان کرد: معنا ندارد که یک جریان سیاسی و یا حزبی افرادی را برای تصدی سکان مهم ریاست جمهوری معرفی کنند، اما آن افراد فاقد صلاحیت لازم برای این کار باشند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شورای نگهبان بدون در نظر گرفتن سلایق و علایق احزاب و جریانات سیاسی عمل می‌کند و همواره قانون را مورد توجه قرار می‌دهد.

مقتدایی افزود: سوال بنده این است که چگونه می‌توان فردی را که سابقه سوئی دارد، برای انتخابات ریاست جمهوری به مردم معرفی کرد؟

نائب رئیس رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون اساسی وظایف را به خوبی مشخص کرده است و مطابق با قانون اساسی شورای نگهبان تعیین می‌کند که چه کسی صلاحیت لازم برای تصدی سکان مهم ریاست جمهوری را دارد یا خیر.

وی ادامه داد: بیش از یک پنجم اصول قانون اساسی به صورت مستقیم و غیر مستقیم درباره شورای نگهبان است و نشان می‌دهد که شورای نگهبان جایگاه بسیار رفیعی در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران دارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: احزاب و جریانات سیاسی به جای انتقاد از نهاد‌های قانونی، چون شورای نگهبان، بهتر است که به فکر اصلاح خودشان باشند و افرادی را برای تصدی سکان مهمی، چون ریاست جمهوری معرفی کنند، که آن افراد صلاحیت همه جانبه داشته باشند.

وی ادامه داد: جریانات سیاسی به دنبال این نباشند که با زد و بند در قدرت باقی بمانند و فقط به فکر سود منفعت خود و جناحشان نباشند و باید به فکر منافع ملت باشند.

مقتدایی بیان کرد: شورای نگهبان به وظایف قانونی خود عمل کرده است و احزاب و جریانات سیاسی به جای هجمه به شورای نگهبان، باید افراد موفق و با پیشینه‌ای شفاف و سالم را برای انتخابات معرفی کنند.

وی اظهار داشت: شورای نگهبان جایی نیست که مصلحت سنجی‌های مبتنی بر سلایق احزاب و گروه‌های سیاسی اهمیتی داشته باشد بلکه باید قانون اساسی در بالاترین سطح ممکن رعایت شود.