محمدحسن آصفری در گفت و گو با افکارنیوز اظهار کرد: بنده به جرأت می توان بگویم درصدی از مشکلات با تحریمها مرتبط بوده است. بخش فراوانی از این مشکلات به دلیل ناکارآمدی دولت‌ها و دولت فعلی است زیرا اگر دولت به توان داخلی متکی باشد و به قدرت و توان اقتصادی داخلی توجه داشته باشد به حتم می توانیم در عرصه اقتصادی حرفی برای گفتن داشته باشیم. 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: ما دارای توانمندی بسیار بالایی هستیم و اینکه دولت ناکارآمدی خود را به تحریم‌ها معطوف کند، یک دروغ نابخشودنی بوده و مردم می دانند این مساله یک دروغ نخ‌نما شده است و به هیچ وجه نمی پذیرند وضعیت فعلی فقط به دلیل تحریم‌ها باشد . 

وی توضیح داد: البته تحریم ها دارای تاثیراتی بود اما باید توجه داشت دولت برای پیگیری مطالبات مردنم وقت نگذاشته در حالی که اگر دولت دارای روحیه جهادی بود و با استفاده از همه ظرفیت های کشور تلاش می کرد ، به حتم قادر به دور زدن تحریم ها بودیم. 

تاثیر 20درصدی تحریم ها در مشکلات اقتصادی 

آصفری گفت: نقش تحریم در بروز مشکلات 20 درصد است و بیش از این میزان نیست البته کسانی نیز از شرایط تحریم‌ها سوء استفاده کرده اند و هنوز کسانی هم وجود دارند که به برداشته شدن تحریم‌ها علاقه ای ندارند. 

وی خاطرنشان کرد: حتی در دولت نیز این سیاست وجود دارد به طوری که انتخابات سال 96 را به تحریم‌ها گره زد؛ اکنون دنبال این مسأله است. 

راه‌های موثر دور زدن تحریم ها

وی ادامه داد:  در حالی که دولت می توانست با دور زدن تحریم‌ها و با مبادلات اقتصادی با 5-6 کشوری که همانند ایران در شرایط تحریم به سر می برند ، فعالیت ‌های اقتصادی دو یا چند جانبه انجام می داد و مطمئنا می توانست تحریم‌ها را ناکارآمد کند و مانع تاثیرگذاری تحریم‌ها در بخش‌های مختلف شود. 

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت:  متاسفانه شاهد چنین اقداماتی نبودیم در حالی که در مبادلات اقتصادی با سایر کشورها توافقات دوجانبه ‌ای برای جایگزین کردن دلار داشته باشیم، راه مناسبی برای دور زدن تحریم‌ها بود که به آن توجه نشد. 

وی ادامه داد: متاسفانه شاهد هیچ کارنامه موثری از سوی میزهای اقتصادی در دستگاه دیپلماسی دولت نبودیم در حالی که می توانستند فعالیت های خوبی در زمینه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به داخل ایران داشته باشند. 

اینکه می شد در عرصه‌ها و مجامع بین‌المللی ،‌آمریکا و هم‌پیمانان آنها را به لحاظ تحریم جمهوری اسلامی، مورد مؤاخذه قرار دهیم اما در عرصه دیپلماسی نیز شاهد اقدامات چندانی نبودیم. 

جنگ تبلیغاتی دولت با تمسک بر مساله لغو تحریم ها 

وی درباره اظهارات رییس دولت دوازدهم در مورد ترک برداشتن دیوار تحریم ها و لغو آنها و تاثیر این سخنان درانتخابات پیش رو و حمایت از نامزد مورد نظر دولت توضیح داد:‌ در مورد اینکه دولت به ترک برداشتن دیوار تحریم‌ها اشاره می کند، باید گفت سخن نخ نما شده ای است و 4 سال پیش نیز این موضوع را مطرح کردند و توانستند رأی مردم را به خود اختصاص دهند این سخنان جنگ روانی و تبلیغاتی از سوی دولت در آستانه برگزاری انتخابات است تا بتواند دوباره دولتی که سیاست‌های این دولت را دنبال خواهد کرد، به روی کار بیاورد. 

آصفری اظهار کرد: بنابراین باید گفت طرح چنین سخنانی روش های تبلیغاتی محسوب می شود زیرا دیوار تحریم‌ها زمانی ترک برمی دارد که ما متکی به توان داخلی باشیم.

وقت تلف کردن با خوشبینی فراوان به طرف غربی در مذاکرات 

وی تاکید کرد: مصوبه اقدام راهبردی مقابله با آمریکائی‌ها و 4+1 در مجلس سبب می شود تا دیوار تحریم ها ترک بردارد و موجب ناکارآمد جلوه دادن تحریم‌ها می شود اکنون طرف غربی به دلیل این مصوبه مجبور به مذاکره با ما شده است در حالی که اگر دولت با اتخاذ چنین تصمیمات و انجام اقداماتی از قبیل این مصوبه را زودتر دنبال می کرد، به حتم می توانستیم تحریم ها برداریم و طرف مقابل نیز چاره ای جز این کار نداشت. 

وی تاکید کرد: اینکه فقط به مذاکره امیدوار باشیم و توان داخلی خود را بالا نبرده و ارتقا ندهیم و به طرف غربی خوشبین باشیم، با وجود بارها مذاکره نتیجه ای جز وقت تلف کردن نخواهیم دید. ما مخالف مذاکره کردن و ادامه تحریم ها هستیم زیرا زمانی مذاکرات را موثر می دانیم که خروجی گفت‌وگوها برداشتن تحریم ها باشد. 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبینی بیش از حد دولت فعلی به طرف غربی سبب شده تا آن طرف فشار خود را به جمهوری اسلامی بیشتر کند.