«ژان آرنو» نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان که در رأس هیأتی به منظور رایزنی در خصوص آخرین تحولات افغانستان به تهران سفر کرده است، در دیدار با محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان درباره آخرین تحولات افغانستان  بحث و تبادل نظر کرد.

ظریف در این دیدار با تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص افغانستان به ویژه صلح و امنیت در این کشور و همچنین روند صلح تحت مدیریت افغان‌ها، حمایت کشورمان از انجام گفت‌وگو‌های بین الافغانی و همچنین حفاظت از دستاوردهای مردم افغانستان طی سال‌های گذشته خصوصا در زمینه حقوق اساسی مردم این کشور را مورد تأکید قرار داد.

در این ملاقات ژان آرنو با توجه به اهمیت نقش همسایگان و ذکر این موضوع که بعد از انتصاب به این پست سفر خود را به منطقه از ایران آغاز کرده است، اظهار داشت: مشکل افعانستان از طریق اقدامات دسته جمعی قابل حل است و محور تلاش‌های وی یافتن راهی برای این همکاری جمعی است.

«سید رسول موسوی» مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجه نیز در این دیدار حضور داشت.

وی دیروز نیز با «محمدابراهیم طاهریان فرد» نماینده ویژه وزیر امور خارجه در امور افغانستان درباره آخرین تحولات افغانستان به رایزنی نشست.

طاهریان‌ فرد در دیدار با نماینده گوترش با اشاره به اینکه صلح و امنیت در افغانستان را به مثابه صلح و امنیت در جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم، از روند صلح با مالکیت و هدایت افغان‌ها حمایت و آمادگی کشورمان برای همکاری در زمینه تسهیل و پیشبرد گفت‌وگوهای بین الافغانی را اعلام و بر لزوم حفاظت از دستاوردهای مردم افغانستان در دو دهه گذشته تاکید کرد. 

طرفین همچنین از افزایش خشونت‌ها در افغانستان طی ماه‌های گذشته ابراز نگرانی کرده و خواهان کاهش خشونت‌ها و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان شدند.

طاهریان فرد نیز امروز تلفنی با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در خصوص روند تحولات این کشور و سفر نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان به تهران تبادل نظر کرد. 

ظریف همچنین امروز با «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن دیدار کرد.