سیدحمیدرضا کاظمی رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها ی اسلامی کشور امروز (چهارشنبه 19 خرداد) در نشست خبری و در تشریح آخرین وضعیت احراز صلاحیت‌ها ی انتخابات شوراها اظهار داشت: در انتخابات شوراها حدود 300 هزار نفر ثبت‌نام کردند و رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در جدول زمانی خاص بسیار سخت و طاقت‌فرسا است اما با لطف خداوند در این زمان کم توانستیم کار را انجام دهیم.

وی افزود: در مرحله مقدماتی حدود 10 درصد از داوطلبان انتخابات شوراها توسط هیأت اجرایی رد صلاحیت شدند ضمن اینکه 12 درصد داوطلبان انتخابات شوراها توسط هیأت نظارت شهرستانی رد صلاحیت شدند اما در هیأت عالی استان‌ها 6 درصد از رد صلاحیت‌ها توسط هیأت اجرایی تأیید صلاحیت شده و 6 درصد از رد صلاحیت‌های صورت گرفته توسط هیأت نظارت شهرستانی هم توسط این هیأت تأیید صلاحیت شدند.

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور افزود: 281 نفر از 11 هزار و 297 نفری که در هیأت اجرایی و هیأت نظارت شهرستانی رد صلاحیت شده بودند اعتراض نکردند.

وی گفت:‌ تعداد پرونده‌های ارجاع شده به هیأت عالی مرکز نظارت بر انتخابات شوراهای کشور 8085 نفر بود که 1687 نفر در این مرحله اعتراض کردند ولی 80 درصد از این رقم به این موضوع اعتراضی نداشتند.

کاظمی گفت: تعداد تأیید صلاحیت‌شدگان توسط هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها 1413 نفر بود این در حالی است که 6398 نفر به این موضوع اعتراض کرده بودند.

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور خاطرنشان کرد: در مجموع 288 هزار و 282 داوطلبان انتخابات شوراها و روستا بودند که 269 هزار و 336 نفر یعنی بیش از 93 درصد داوطلبین انتخابات شوراهای روستا تأیید صلاحیت شده و فقط 6 درصد تأیید صلاحیت نشدند. ضمن اینکه6 هزار و 953 نفر از 47 هزار و 317 نفر از داوطلبان انتخابات شوراها رد صلاحیت شدند که نشان‌دهنده تأیید صلاحیت 85 درصدی آنها است.

وی گفت: صلاحیت 95 درصد داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا تأیید شده و در مجموع فقط 5 درصد از این داوطلبان رد صلاحیت شده‌اند این در حالی است که امروز آخرین مرحله رسیدگی اعتراض داوطلبان است.

وی گفت: تا آخر وقت روز 15 خرداد فرصت اعلام نظر نهایی اسامی تأیید صلاحیت شدگان انتخابات شوراها به وزارت کشور را داشتیم وا ین کار را در ساعت پایانی انجام دادیم ولی اگر مدرک جدیدی دال بر رد عدم صلاحیت فردی به دست ما برسد ما تا آخرین ساعت امروز (19 خرداد)‌ می‌توانیم نظر جدید خود را به وزارت کشور اعلام کنیم.

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور درباره استفاده از بند «ج»‌ماده 63 قانون برگزاری انتخابات شوراها گفت: استفاده از این بند اختیاری است که هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها دارد و ما تا آخرین ساعت می‌توانیم مستقیما به پرونده افراد ورود کنیم و صلاحیت آنها را مجددا رسیدگی کنیم لذا می‌توانیم با مدارک جدید به رد یا تأیید صلاحیت داوطلبان بر اساس مستندات مراجع چهارگانه و صلاحیت‌دار بپردازیم.

کاظمی گفت: 1570 پرونده از دو طریق (هیأت‌های عالی استانی یا مراجع نظارتی ) به هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها بر اساس مصداق بند «ج» ماده 63 رسیده است که بعد از دو روز بررسی به این نتیجه رسیدیم که فقط 394 پرونده مصداق این بند است.

وی گفت: تعداد ثبت‌نام کنندگان انتخابات روستاها در دوره ششم شوراها نسبت به دور چهارم شوراها افزایشی بوده و نسبت به دوره پنجم 12 هزار نفر بیشتر بوده است ضمن اینکه تعداد ثبت‌نام کنندگان انتخابات شورای شهر در دوره ششم نسبت به دوره پنجم در انتخابات شوراها بیش از 1200 نفر کاهش داشته است.

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور تصریح کرد:‌ 120 هزار ناظر در شعب اخذ رأی در ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی کشور خواهیم داشت همچنین 15 هزار بازرس هم از سوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها فعالیت خواهند داشت.

وی درباره آخرین روند برگزاری انتخابات الکترونیکی در انتخابات شوراها افزود: با تعامل صورت گرفته با وزارت کشور و بررسی ظرفیت صندوق‌های الکترونیکی مشخص شد که این وزارتخانه 32 هزار صندوق الکترونیکی دارد که در هر شعبه باید 3 صندوق الکترونیکی مستقر شود و در نهایت 30 هزار صندوق الکترونیکی در این  انتخابات مستقر خواهند شد و عملا در 8 کلانشهر که مرکز استان هستند شامل 4 هزار شعبه در کلانشهرها این صندوق‌ها قرار خواهند گرفت همچنین 16 مرکز استان که غیر کلانشهر هستند هم صندوق الکترونیکی خواهند داشت.

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور درباره تعداد شهرهایی که نصاب لازم برای برگزاری انتخابات شوراها را ندارند گفت: پیش از این اعلام کردند که 21 شهر نصاب لازم برای برگزاری انتخابات شوراها را ندارند این در حالی است که جمعیت این شهرها بین سه تا پنج هزار نفر است و تعداد شرکت‌کنندگان بین 5 تا 7 نفر بودند و اگر چند نفر از این شرکت‌کنندگان با رد صلاحیت مواجه می‌شدند عملا نصاب لازم برای برگزاری انتخابات وجود نداشت ولی در مرحله بررسی هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراها تعداد این شهرها به 8 شهر رسید و روز گذشته هم با بررسی مجدد این تعداد کاهش پیدا کرده و به 7 شهر رسید و در صورتی که قانون قابل اغماض باشد و بتوانیم با تأیید افراد به شرط رعایت قانون امکان برگزاری انتخابات را در آن شهرها داشته باشیم حتما این کار را خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: 2 هزار نفر توسط هیأت عالی استانی که پیش از این از سوی هیأت اجرایی و هیأت نظارت شهرستانی رد صلاحیت شده‌ بودند با تأیید صلاحیت مواجه شده‌اند، 1413 نفر هم توسط هیأت عالی مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها تأیید صلاحیت شده‌اند اما در مجموع ما آماری از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان رد صلاحیت شده نداریم و ملاک برای ما رعایت قانون است.

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور گفت: 95 درصد داوطلبان انتخابات شوراها تأیید صلاحیت شده‌اند و کسی نمی‌تواند بگوید در انتخابات شوراها رد صلاحیت گسترده وجود داشته است، ما نمی‌توانیم موضوعی را فدای چیز دیگری کنیم و وظیفه هیأت نظارت بر انتخابات شوراها رعایت و اجرای قانون است تا جایی که امکان داشته باشد اغماض کرده‌ایم و موضوع مشارکت در انتخابات مسأله دیگری است.

کاظمی گفت: 33 نفر به دفتر هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها مراجعه کرده‌اند و وقتی مدارک عدم احراز صلاحیت آنها را به این افراد نشان دادیم آنها برای حفظ آبرو درخواستی را مطرح کردند و ما به آنها تأیید صلاحیت به شرط انصراف را پیشنهاد دادیم لذا در مجموع اسامی 33 نفر تأیید صلاحیت شده در انتخابات شوراها به شرط انصراف را به وزارت کشور دادیم.

وی درباره انتقاداتی که به نحوه نظارت مجلس در انتخابات شوراها وجود دارد گفت: من علاوه بر اینکه در حال حاضر نماینده مجلس یازدهم هستم در دوره پیشین مجلس هم حضور داشتم؛ سه بار پیگیری کردیم که شورای نگهبان را متقاعد کنیم این نهاد، نظارت بر انتخابات شوراها را بپذیرد که آنها آن را قبول نکردند و حتی در اصلاح قانون انتخابات این موضوع را پیشنهاد دادیم.

وی ادامه داد: بحث نظارت بر انتخابات شوراها توسط مجلس تعارض منافع دارد و وکیل نمی‌تواند صلاحیت موکل را بررسی کند این در حالی  است که برخی نمایندگان مجلس پیشنهاد ایجاد کمیسیون انتخابات و فعالیت و رصد و نظارت بر انتخابات شوراها را قبل از انتخابات و بعد از انتخابات را مطرح کرده‌اند.

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور تصریح کرد: شیوه فعلی که نمایندگان یک شهر و استان صلاحیت موکلین خود در انتخابات شوراهای شهر و روستا بررسی کنند ایراد دارد و باید نظارت به یک مرجعی که نیاز به رأی مردم ندارد واگذار شود چرا که نماینده مجلس در نهایت نیازمند آراء جمعیت حوزه انتخابیه خود است.

وی با انتقاد از اینکه شوراهای شهر به شورای شهرداری‌ها در کشور تقلیل پیدا کرده‌اند گفت: متأسفانه کل دولت‌ها (دولت فعلی و دولت‌های پیشین) در مقابل واگذاری مسؤولیت و اختیارات به شوراهای شهر مقاومت کرده و همکاری لازم را با شوراهای شهر و شهرداری‌ها ندارند.