«محمدجواد ظریف » وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) طی مصاحبه‌ای در حاشیه «مجمع دیپلماسی آنتالیا» در پاسخ به سؤالی درباره چشم‌انداز تأثیر تشکیل دولت جدید جمهوری اسلامی ایران بر مذاکرات «وین» در خصوص احیای برجام گفت که احتمال حصول توافق قبل از پایان کار دولت «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران وجود دارد.

مجری برنامه در ابتدا تلاش خود را برای زیر سؤال بردن روند تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در شورای نگهبان به کار گرفت که وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به وی گفت: «حدس می‌زنم که همه ما احتمالاً دیدگاه خود را درباره روند بررسی صلاحیت نامزدها داریم. بدون این که بخواهیم مقایسه کنیم، فرایند احراز صلاحیت نامزدها در تمامی جوامع وجود دارد، برخی از آن‌ها بازتر و شفاف‌تر و برخی از آن‌ها شفافیت کمتری دارد و اگر شما پول قابل توجهی نداشته باشید، یک حزب سیاسی مهم نامزدی شما را ملغی می‌کند. در ایالات متحده اگر برای پشتوانه خود پول زیادی نداشته باشید، حزب مهم سیاسی این کشور شما را به عنوان نامزد خود مورد حمایت قرار نخواهد داد، مثل "برنی سندرز"».

ظریف سپس با اشاره به پیروزی «سیدابراهیم رئیسی» در سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ادامه داد: «در پایان امروز، آقای رئیسی، رئیس‌جمهور همه ملت ایران خواهد بود. ما باید به روند انتخاباتی احترام بگذاریم. حدود ۲۰ میلیون نفر به وی رأی دادند».

وی در این خصوص توضیح داد: «مذاکرات درباره برجام در جریان است. احتمال خوبی وجود دارد تا قبل از پایان دوران تصدی ما توافق حاصل شود. ما اواسط آگوست (اواسط مرداد) کنار می‌رویم (دولت را تحویل می‌دهیم) و فکر می‌کنم به احتمال زیاد خیلی قبل از این تاریخ بتوانیم به توافق برسیم».

ظریف در خصوص روند مذاکرات فعلی وین گفت: «من جدیدترین متن ویرایش شده توافق را ملاحظه کردم. متن خالص و خالص‌تر شده است. پرانتزها (موارد مورد اختلاف) در حال حذف شدن است».

رئیس‌ دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که در حال حاضر چه موانعی بر سر مسیر توافق نهایی درباره برجام باقیمانده است، گفت: «مانع اصلی باقیمانده مسئله درک این موارد است. اکثر مشکلات مسئله ادراک است. آمریکا باید به این درک برسد که ایالات متحده طرفی بودند که با هدف این توافق را ترک کردند و هدف آن‌ها نیز محقق نشد و هم اکنون که می‌خواهند به توافق بازگردند، نمی‌توانند هدفی را که از طریق جنگ اقتصادی به آن محقق نشدند، از طریق میز مذاکرات محقق کنند و آمریکا باید به این درک برسد و می‌توانم بگویم که تاحدودی به این امر نزدیک شدیم اما به مقصد نرسیدیم».

 

در حال تکمیل...