رحمان قهرمان پور ، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با افکارنیوز ضمن اشاره به مواضع اخیر مقامات کشورمان و طرف آمریکایی، مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای برجام را تحلیل کرد: به نظر می‌رسد امیدواری که در هفته‌های گذشته به توافق و احیای برجام وجود داشت در این روزها کمتر شده است و دلیل این موضوع هم این است که به صورت طبیعی هر دو طرف می‌خواهند امتیازات بیشتری را در این مقطع از یکدیگر بگیرند.

وی افزود: موضوع دیگر آن است که بر اساس اخباری که منتشرشده است آمریکا حاضر نیست شرایطی که ایران مطرح کرده را بپذیرد. از طرف دیگر هم ایران از پیشرفت‌هایی که داشته عدول نمی‌کند و به همین جهت در هفته گذشته اخبار متعددی در مورد بروز مشکل درروند مذاکرات منتشر شد.

قهرمان پور ادامه داد: البته برخی موضوعات در این میان به حدی که مطرح می‌شوند تأثیری بر روند مذاکرات نداشته است. به‌عنوان‌مثال یکی از آن‌ها دیدار رئیس‌جمهور اسرائیل آمریکا بود که به دلیل تغییر رئیس‌جمهور اسرائیل به زودی جای خود را به فرد دیگری خواهد داد و خیلی ارتباط مستقیمی ندارد.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: چراکه قبلا مقامات اسرائیلی که به آمریکا رفته بودند در مورد موضوع برجام تفهیم شدند. آن زمان آمریکایی‌ها صراحتاً گفتند که در موضوع توافق احیای برجام با اسرائیل اختلاف نظر دارند و اسرائیلی‌ها هم پذیرفتند که این موضوعات وجود داشته باشد. هرچند این به معنای دست کشیدن اسرائیل از اقدامات خرابکارانه هسته‌ای علیه تأسیسات هسته‌ای ایران نیست.

*جمهوری اسلامی ایران مواردی را که آمریکا امتیاز تلقی می‌کند، حق خودش می‌داند

او معتقد است که با توجه به شرایط در کلیت می‌توان گفت که مذاکرات تا حدودی با دشواری مواجه شده است و باید ببینیم که آیا در روزهای پیش رو اتفاق خاصی قرار است رخ دهد یا خیر. درواقع آمریکایی‌ها انتظار دارند تا ایران آن امتیازاتی را که آمریکا در خصوص لغو تحریم‌ها داده بپذیرد و آن‌ها را کافی بداند و این در حالی است که تیم مذاکره‌کننده ایرانی معتقد هستند این موضوعاتی را که آمریکا مطرح می‌کند درنهایت به امتیاز محسوب نمی‌شود و حق قبلی و مسلم ایران است.

قهرمان پور در انتها افزود: چراکه این آمریکا بوده که از برجام خارج‌شده است. بنابراین امریکا بایستی تمام تحریم‌هایی را که بعد از خروج ترامپ از برجام اعمال کرده به کلی لغو کند. اما آمریکایی‌ها معتقدند که تمامی آن تحریم‌ها مربوط به برجام نیست و بخشی از آن‌ها امکان لغو شدن ندارند.