حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح طرح‌های اقتصادی و زیربنایی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مناطق آزاد کیش، ارس، ماکو و انزلی که به‌صورت ارتباط تصویری برگزار شد، طی سخنانی درباره قطعی‌های مکرر و بدون اطلاع قبلی برق که مردم را با مشکلات مواجه کرده است، اظهار داشت: ما در 8 سال گذشته، سالیانه حدود 2500 مگاوات ظرفیت تولید برق را اضافه کردیم و البته ظرفیت‌ها در مقام عمل عینا عملیاتی نمی‌شود ولی در دولت‌های قبلی به‌طور متوسط سالانه 1700 مگاوات برق اضافه می‌شد و ما بیش از میانگین دولت‌های اضافه کردیم. وقتی هوا فوق‌العاده گرم می‌شود و به خشکسالی می‌خوریم، در زمان پیک دچار مشکل می‌شویم و مردم در این روزها واقعا تحمل کردند و ناراحت شدند و حق با آن‌هاست.

روحانی: کالاهای اساسی و ضروری، تولید و به‌میزان کافی تأمین و وارد شده است

وی افزود: برق در شرایط فعلی خیلی مهم است و این‌ها نعمت‌هایی است که وقتی هست، خیلی به چشم نمی‌آید ولی وقتی از دست می‌رود اهمیت آن مشخص می‌شود؛ من 7-8 ماه پیش در سخنرانی گفتم که در زمان جنگ که نوبت‌بندی قطع برق داشتیم، بیشتر اهمیت برق را حس می‌کردیم ولی وقتی چندسال آب و برق قطع نمی‌شود اهمیت شاید خیلی مد نظر قرار نمی‌گیرد ولی برق برای زندگی و حیات مردم و هم‌چنین برای تولید کشور بسیار مهم است.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: امسال دچار خشکسالی بی‌سابقه شدیم و 52 درصد بارندگی امسال نسبت به سال گذشته کمتر است و من دیروز که با اقای اردکانیان وزیر نیرو درباره این مسائل صحبت می‌کردیم، او توضیح داد که ظرفیت برق‌آبی ما که 7000 مگاوات است تقریبا قطع شده است؛ چون آب سدها در حد رهایی برای توربین‌ها نیست و دو توربین در 2 سد کار می‌کند و ممکن است در آینده به‌خاطر خشکسالی از کار بیفتد. تولید به این دلیل کم شده و مشکلات دیگر هم داشتیم و نیروگاه بوشهر که 1000 مگاوات برق تولید می‌کند از مدار خارج شده بود و تعمیرات انجام گرفت و دیشب به مدار آمد.

روحانی اظهار تصریح کرد: در این شرایط رنج فراوانی برای مردم درست می‌شود و همیشه در تابستان مشکل آب و برق داریم و خشکسالی امسال مانع شده و البته مصرف هم بالا رفته که دلایل مختلفی دارد؛ گرمای زیاد مصرف را هم بالا می‌برد و مردم ناچار شدند که بیشتر مصرف کنند. البته وقتی فعالیت صنایع هم افزایش می‌یابد، مصرف هم بیشتر می‌شود؛ این‌ها موثر است و البته برخی دلایل مانند رمزارزها هم بود.

وی گفت: به معاون اول دستور دادم که امروز عصر جلسه مفصلی بگذارند و در این‌باره راه‌حل‌ها را پیدا کنند؛ البته راه‌حل این است که بخشی از صنعت همراهی کند و ساعات فعالیت صنایع مقداری تغییر کند، برخی صنایع که دوره تعطیلات برای کارگران دارند، زودتر تعطیلات وضع کنند. هم‌چنین باید مردم ساعات خاموشی‌ها را بدانند و اگر در این دو-سه هفته نمی‌توانیم به‌صورت 24 ساعته برق در اختیار بگذاریم، باید بدانند که چه زمانی برق قطع می‌شود تا پیش‌بینی لازم را داشته باشند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هم‌چنین به‌خاطر مشکلات فنی دچار قطعی برق شدیم و ناچار شدند که به‌صورت اتوماتیک برخی مناطق را خاموش کنند تا کل سیستم برق کشور دچار مشکل و افت ناگهانی نشود. من در برخی کشورهای اروپا دیدم که کل برق کشور 24 ساعت می‌خوابد و برای اینکه این‌طور نشود، چند منطقه به‌صورت اتوماتیک خاموش شده و مشکلاتی برای مردم ایجاد شده است. من از مردمی که در این‌روزها دچار مشکل شدند، عذرخواهی می‌کنم و از مردم عزیزمان خواهش می‌کنم که مقداری همکاری و همراهی کنند و چاره‌ای نداریم و ممکن است تصور شود وزارت نیرو مقصر است ولی این وزارتخانه مقصر نیست و به‌خاطر دلایل متعدد برق قطع می‌شود ولی وزیر نیرو باید برای مردم توضیح بدهد که مشکل از کجا بوده است. هم‌چنین باید راه‌حل را بیابیم و مردم هم کمک کنند و اگر بازهم قطع برق لازم بود، ساعتش می‌بایست برای مردم مشخص باشد.

  خبر تکمیل می‌شود...