حسن بیادی ، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با «افکارنیوز» ضمن اشاره به حضور و مدیریت نیروهای مسلح کشور ازجمله سپاه، ارتش و بسیج مستضعفین برای مهار ویروس کرونا از ابتدای شیوع تا موج پنجم گفت: یکی از ارکان مهم اجرایی در کشور در سیستم دفاعی و امنیتی نیروهای نظامی هستند که درزمینه های مختلف به دلیل نظم و انضباطی که دارند در صورت نیاز دولت‌ها می‌توانند در حوادث غیرمترقبه و بحران‌ها بیش‌ترین کمک را داشته باشند.

وی افزود: اکنون ویروس کرونا دامن‌گیر تمام دنیا و ازجمله کشور ما شده است و بیش از یک سال است که از شیوه‌های مختلف برای مهار این ویروس استفاده‌شده است. از زمانی که نیروهای مسلح به کمک دولت آمدند و طرح‌های مختلف را برای جلوگیری از گسترش ویروس اجرا کردند تا حدودی شاهد بهبود همه‌گیری این ویروس بودیم.

*نیروهای مسلح در مدیریت شرایط بحرانی کرونا موفق بوده اند

بیادی تأکید کرد: از طرفی نیروهای مسلح کشور برای شرایط بحرانی و سخت آماده‌شده‌اند و تخصص آن‌ها مدیریت اوضاع در روزهایی است که نمی‌توان به صورت عادی شرایط را کنترل کرد، همچنین به دلیل امکانات و تجهیزاتی که برای مدیریت شرایط بحرانی دارند در مدیریت کرونا موفق بودند.

این کارشناس ادامه داد: درنتیجه اگر دولت‌ها بتوانند از توان این بازوی دفاعی کشور استفاده کنند، کارهایشان سریع‌تر پیش خواهد رفت. نیروهای مسلح کارشان دفاع از امنیت و مردم کشور است و اکنون نیز در شرایط جنگی قرار داریم.

او گفت: از یک‌طرف تحت تحریم‌های اقتصادی آمریکا روزگار می‌گذرانیم و از طرف دیگر گسترش ویروس کرونا در شرایط تحریمی شرایط را به حالت جنگی درآورده است. بنابراین نیروهای مسلح باید در این زمینه نیز به دفاع از کشور بپردازند و مانند همیشه که حامیان این مرز و بوم بوده‌اند از تمام توان خود برای عبور دادن کشور از پیچ سخت این ویروس، بهره گیرند.

بیادی در انتها خاطرنشان کرد: بهترین نفرات و ارکان و سازمان‌ها برای شرایط بحرانی، نیروهای نظامی هستند. آن‌ها منظم و فرمان‌بردارند و مدیریت یکپارچه‌ای بر آن‌ها حاکم است. مؤلفه‌هایی که شرایط فعلی کشور بسیار به آن نیاز داریم و فقدان آن دولت‌مردان حس می‌شود.