وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی از تکمیل مذاکرات هسته‌ای ایران استقبال کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفت: ما از تکمیل مذاکرات با ایران استقبال می‌کنیم و امیدواریم دولت رئیسی در این رابطه گامی به سوی جلو بردارد. این وزارتخانه همچنین تصریح کرد: تمامی تحریم‌های اعمال شده بر ایران تا زمانی که روندی دیپلماتیک صورت نگیرد، برداشته نخواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به مسأله افغانستان اعلام کرد: ایران به عنوان همسایه افغانستان، باید نقشی سازنده را به منظور حمایت از دستیابی به توافق دائمی و عادلانه در آنجا ایفا کند. ما از تلاش‌های کشور‌های منطقه در دستیابی به توافقی در افغانستان استقبال می‌کنیم.

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد: پنتاگون با استفاده از پایگاه «فورت لی» در ویرجینیا به منظور استقبال از پناهجویان افغان موافقت کرده است. ما از نقشی که قطر در مذاکرات افغانستان ایفا کرد، تقدیر می‌کنیم. ما با آمدن هر دولت در افغانستان در صورتی که به حقوق بشر احترام نگذارد، موافق نخواهیم بود.

گفتنی است اظهارات وزارت خارجه آمریکا در حالی بیان شده است که حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان در سخنانی گفته است: باید از پیامد‌های طرح آمریکا در منطقه جلوگیری شود و برقراری صلح هرچه زودتر در افغانستان صورت گیرد.

او گفت: اینک خروج نیرو‌های آمریکایی در شرایطی انجام می‌شود که جنگ مردم افغانستان را به ستوه آورده است. هرچند باعث حل مشکلات آمریکا با طالبان شد، اما موجب خاتمه جنگ و خونریزی در کشور ما نشد.

رئیس جمهور سابق کشور با اشاره به مذاکرات بین‌الافغانی در تهران گفت: مذاکرات صلحی که در تهران برگزار شد، قدم مهمی در جهت دستیابی به صلح بود. بنده از برادران ایرانی تشکر می‌کنم.