برخي رسانه ها در آستانه برگزاري دومين همايش ايرانيان خارج از کشور؛ شايعاتي را منتشر کردند مبني بر اينکه در اين همايش از افرادي با سوابق سوء براي حضور در اين گردهمايي دعوت شده است که امروز مشايي پاسخ اين شايعات را داد.
به گزارش افکار نیوز اسفندیار رحیم مشایی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کسی که نسبت به آرمان های انقلاب موضع منفی دارد، در این همایش شرکت نمی کند.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چه کسانی و با چه هدفی به این همایش دعوت شده اند؟ گفت: تعداد علاقه مندان به شرکت در این همایش بسیار بود.
وی با بیان اینکه هر همایشی، دارای محدودیت است، توضیح داد: " با توجه به اینکه هر سالنی محدودیت جا دارد، باید برای تنظیم برنامه های همایش تعداد معینی دعوت شوند، به همین منظور و برای اینکه بهترین گزینه ها انتخاب شوند، اقدام خوبی صورت گرفت. "
وی با بیان اینکه سفارتخانه های کشورمان، تعدادی از هموطنان ایرانی خارج از کشور را برای حضور در همایش معرفی کرده بودند، اضافه کرد: به هر دانشگاه سهمیه پیشنهاد ۱۲ نفر و به هر انجمن علمی نیز سهمیه پیشنهاد ۵ نفر داده شده بود.
رییس دفتر رییس جمهوری با توضیح اینکه هدف اصلی این همایش، بحثهای تخصصی است، ادامه داد: مجموع همه پیشنهادها در یک کمیته ۴۰ نفره متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌های کشور، بررسی کردند که چه کسانی به همایش دعوت شوند و به آنها نیز بر این اساس، دعوت نامه ارسال شد.
جانشین رییس جمهور در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور تصریح کرد: بیش از ۳۰ نشست تخصصی در حاشیه این همایش و ۲۰ نشست تخصصی نیز در دانشگاه تهران برگزار می شود.
مشایی تصریح کرد: برگزاری ۶۰ نشست تخصصی در حاشیه این همایش اقدام بی نظیری است چرا که توانسته در بخش های مختلف از ظرفیت های ایرانیان استفاده کند.
رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه کسانی در این همایش شرکت کرده اند که با توجه به تخصص، دانش و تجربه در فرآیند توسعه کشور سهیم باشند، اظهار داشت: بهترین روش برای انتخاب ایرانیان مدعو، انجام شده است.
مشایی با تاکید بر سیاسی نبودن این همایش اضافه کرد: هیچ فردی به اقتضای نقطه نظر سیاسی و وابستگی به احزاب، در این همایش شرکت نکرده است زیرا موضوع مورد توجه این همایش مباحثتخصصی و مدیریتی در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، علمی و فناوری است.
جانشین رییس جمهور در شورایعالی امور ایرانیان خارج از کشور درباره راههای همکاری ایرانیان مقیم خارج با دولت برای پیشرفت و توسعه کشور نیز گفت: نخستین و مهمترین اقدام، توسعه ارتباطات است.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه در طول ۵ سال گذشته برای توسعه ارتباط با ایرانیان خارج کشور کارهای بسیاری انجام شده، اظهار داشت: بیش از ۳۰ نشست در مناطق مختلف دنیا با حضور ایرانیان برگزار کرده ایم که گام مهمی به شمار می‌رود.
مشایی با اشاره به برگزاری نخستین همایش ایرانیان خارج کشور در سال گذشته تصریح کرد: این نشست ها بستری است که ایرانیان خارج کشور با ظرفیت های داخل و وضعیت امروز کشور در بخش های مختلف آگاه شوند و همچنین تجربیات، دانش و توانمندی خود را در نشست های تخصصی اعلام کنند تا داخل کشور نیز از توانمندی های آنان آگاه شوند.
به گفته وی، مجموعه این تجربیات امکان برنامه ریزی خوب، برای استفاده از ظرفیت های ایرانیان خارج از کشور را فراهم می کند.
مشایی گفت: اینگونه همایش ها فرصتی را برای ایرانیان خارج کشور به وجود می آورد تا یکدیگر را نیز بشناسند چرا که مدعوین همایش از ۵ قاره هستند و ممکن است هیچ شناختی نسبت به هم نداشته باشند.
رییس دفتر رییس جمهوری گفت: " ممکن است یک ایرانی خارج کشور به دنبال یافتن شریکی برای کاری باشد و بخواهد از تجربیات هموطنان خود در سایر نقاط دنیا استفاده کند که اینگونه همایش ها این بستر را فراهم می کند. "