به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، غضنفر رکنآبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان در ملاقات با عدنان منصور وزیر خارجه لبنان و سید حسن نصراله دبیرکل حزباله، پیام کتبی صالحی وزیر امور خارجه کشورمان به مناسبت عید مقاومت و آزادی و سالروز آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی را تقدیم و در خصوص تحولات منطقه و روابط دوجانبه گفتگو کرد.

وزیر خارجه لبنان ضمن تشکر از پیام مذکور، به تمجید از نقش بارز منطقه‌ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت سازندگی و استقرار در منطقه تلاش کرده و در مقابل تعدادی از کشورها در جهت تخریب و ایجاد بحران در منطقه و حمایت از گروه‌های مسلح تلاش می‌کنند. کشورهایی که به حمایت از گروه‌های مسلح در سوریه پرداخته اند، وظیفه اخلاقی و قانونی دارند برای آزادی افراد ربوده شده لبنانی و ایرانی توسط این گروه‌ها تلاش کنند.

عدنان منصور با اشاره به تحولات سوریه و تأثیرات منفی آن بر کل منطقه و خصوصا لبنان اظهار داشت: امیدواریم این بحران هرچه زودتر خاتمه یافته و منطقه شاهد ثبات و استقرار شود.

غضنفر رکن‌آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز ضمن محکوم کردن موضوع گروگانگیری افراد بی گناه ایرانی و لبنانی توسط گروه‌های مسلح در سوریه، اظهار داشت: اینگونه اقدامات باعثخواهد شد تا چهره واقعی گروه‌های تروریست برهمگان آشکار گشته و کشورهایی که از آنان حمایت مالی می‌نمایند، باید پاسخگوی افکار عمومی باشند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان بار دیگر ضمن حمایت از انجام اصلاحات در سوریه به رهبری بشار اسد اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع تحولات در سوریه بر این موضوع اصولی خود تأکید کرده است.

صالحی وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پیام جداگانه‌ای به عنوان سید حسن نصراله دبیرکل حزب‌اله که توسط سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان تسلیم شد، سالروز آزادسازی جنوب لبنان و پیروزی مقاومت بر رژیم غاصب صهیونیستی را به ایشان و ملت غیور لبنان تبریک گفت.

تسلیم پیام احمدی نژاد به رئیس جمهوری لبنان

غضنفر رکن آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان در ملاقات با میشل سلیمان، پیام کتبی احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران به مناسبت عید مقاومت و آزادی و سالروز آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی را تقدیم و در خصوص تحولات منطقه گفتگو کرد.

رئیس جمهور لبنان ضمن تشکر و ابلاغ سلام به مقام معظم رهبری و احمدی نژاد رئیس جمهوری، بر آمادگی کشورش جهت پیگیری و اجرای توافقنامه های امضا شده میان دو کشور تاکید ورزید.

میشل سلیمان با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری در خصوص حرمت استفاده از بمب اتمی اظهار داشت: اکنون که در بالاترین سطح کشور، چنین فتوایی صادر می شود، ضرورت دارد کشورهای غربی اساس تعامل خود با ایران را بر مبنای فتوای مذکور قرار داده و از اتهامات بی اساس به ایران پرهیز نماید.

رئیس جمهوری لبنان به موضوع دعوت به عمل آمده جهت انجام گفتگوهای ملی در لبنان اشاره کرد و اظهار داشت: در این گفتگوها به سه موضوع سلاح مقاومت در راستای استراتژی دفاعی لبنان در حمایت از ارتش برای مقابله با اشغالگری اسرائیل، اجرای توافقات گذشته در خصوص سلاح فلسطینی موجود در لبنان و موضوع سلاح موجود در دست مردم و برخی گروه های لبنانی پرداخته خواهد شد.

غضنفر رکن آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز با اشاره به سفر محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری به لبنان و تشکیل کمیسیون مشترک و کمیته عالی همکاری های دو کشور، مراتب تقدیر و تشکر محمد رضا رحیمی از حسن استقبال و میزبانی دولت لبنان را ابلاغ و ابراز امیدواری نمود با اجرای توافقات صورت گرفته گام مهمی در راستای ارتقای روابط دو کشور برداشته شود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم نمودن حادثه گروگانگیری تعدادی از لبنانی ها توسط گروه های مسلح در خاک سوریه، به موضوع ربوده شدن سه تن از رانندگان کامیون های ایرانی توسط همین گروه ها اشاره کرد و اظهار داشت: اینگونه اقدامات در تضاد با ادعاهای آنان و حامیان خارجی آنها در خصوص حمایت از حقوق بشر و دموکراسی است.

خاطر نشان می سازد رکن آبادی پیام احمدی نژاد به دبیرکل حزب الله به همین مناسبت را قبلا تسلیم سید حسن نصرالله کرده بود.