« محمد اسلامی » معاون رئیس جمهور و رئیس  سازمان انرژی اتمی ایران دوشنبه ۱۵ شهریور ماه از بخش‌های مختلف سایت هسته‌ای کرج بازدید کرد.

 در این بازدید که با همراهی جمعی از معاونان و مدیران سازمان و پروژه‌های صنعت هسته‌ای کشور در سایت هسته‌ای کرج انجام شد، اسلامی از مرکز شتاب‌دهنده سیکلوترون، هاتسل، مرکز تولید و توسعه رادیوداروهای سیکلوترون و آزمایشگاه‌های مربوطه و همچنین مراکز کشاورزی هسته‌ای و پروژه‌های در حال انجام و مرکز ملی یون درمانی بازدید کرد.

معاون رئیس جمهور در بازدید از پروژه‌های تولید رادیوداروها با تأکید بر لزوم افزایش مزیت‌های اقتصادی و راهبردی محصولات صنعت هسته‌ای، به نکاتی در خصوص میزان تولید و نسبت آن با مصرف داخلی اشاره کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی از سایت هسته‌ای کرج بازدید کرد

وی همچنین در بازدید از فعالیت‌های پژوهشکده کشاورزی هسته‌ای با اشاره به اهمیت فعالیت‌های کشاورزی هسته‌ای و دستاوردهای دانشمندان سازمان انرژی اتمی در حوزه کشاورزی، گفت: محصولات، ارقام جدید و نوآوری‌ها باید تبدیل به مزیت اقتصادی در صنعت هسته‌ای شود؛ این امر نیز مستلزم این است که سازوکاری دقیق و تخصصی برای آن تعریف شود تا مردم و تولیدکنندگان بتوانند از این پروژه‌ها و دستاوردهای ملی نفع لازم را ببرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در حال حاضر کشاورزان ما به دلیل عدم پیاده‌سازی شیوه‌های مدرن صنعتی شدن کشاورزی از روش‌های سنتی در تولید محصولات کشاورزی استفاده می‌کنند. جهت رفع این موضوع مهم، پروژه‌های صنعت هسته‌ای باید در راستای ترویج و گسترش کشاورزی مدرن تعریف شود و حرکت کند. از جمله موضوعات مهم در این حوزه می‌توان به تولید ارقام برنج در کشور اشاره کرد که تولید داخلی ما کمتر از نیاز کشور است و باید به اندازه‌ای تولید افزایش یابد که این مشکل در کشور برطرف شود و بتوانیم قطب صادرات در این حوزه باشیم.

 اسلامی در بخش دیگری از این بازدید از پروژه مرکز ملی یون درمانی بازدید و مسئولان پروژه روند پیشرفت کار و اقدامات انجام شده و در حال انجام را تشریح کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر سرعت بخشیدن به پروژه و پیشرفت کار مطابق با زمانبندی تعریف شده، توصیه‌هایی در خصوص تربیت نیروی انسانی، اولویت تهیه تجهیزات و دیگر امور مرتبط مطرح کرد.

لازم به ذکر است در حال حاضر رادیوداروهای ارزشمندی نظیر تالیوم، گالیوم، کریپتون81 و FDG از طریق شتابدهنده سیکلوترون این مرکز در حال تولید است. همچنین در بخش کشاورزی هسته‌ای کشت از طریق بافت گیاهی و تکثیر در گلخانه و نیز تهیه ارقامی جدید از برنج و دیگر نباتات و مبارزه با آفات مختلف از مهمترین پروژه‌های این مرکز هستند.