احسان ارکانی ، نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «افکارنیوز» به تحولات اخیر افغانستان اشاره کرد و افزود: افغانستان یک جامعه متکدر است. ما با اقوام و فرهنگ های مختلف در سرتاسر پهنه افغانستان اشتراکات زبانی و قومیتی و فرهنگی هزاران ساله داریم و بخش های عمده این کشور جزئی از خراسان قدیم ما بوده است، باید علیرغم توجه به دولت فراگیر افغانستان حافظ منافع کل ملت افغانستان نیز باشیم.

*باید با وسواس بسیار تحولات افغانستان را رصد کنیم

وی گفت: فارغ ازاینکه بخواهم در مورد سیاست های کلی قضاوتی کنم، بحث این است که درشرایط موجود که طالبان تمام ولایت افغانستان را تصرف کرده است ما باید حواسمان باشد موضوعات اتفاقات گذشته و ناامنی ها و وقایع ناخوشایند و اندوه باری که برای جمهوری اسلامی رخ داد، مجدد رخ ندهد.

ارکانی ادامه داد: درشرایط فعلی که شیعیان افغانستان ازجمله هزاره ها و تاجیک ها در منطقه پنجشیر  که هنوز در تصرف طالبان نیست، حضور دارند باید توجه کنیم، چراکه رفتارهایی که در روزهای اخیر دیدیم طالبان ادعا داشت که تغییر ماهیت داده و صلح جو شده است و به قومیت ها و اقلیت های افغانستان احترام می گذارد اما شاهد بودیم که در پنجشیر خلاف این ادعا اتفاق می افتد.

انتخابات آزاد باید در افغانستان برگزار شود

نماینده مردم نیشابور در مجلس تاکید کرد: حتی اسناد و مدارک بسیار قوی نیز مبنی بر همکاری برخی از کشورها با طالبان در کشتار و قتل عام برخی از مردم و گروه‌هایی که در پنجشیر هستند به گوش می رسد که بسیار ناخوشایند است. به ویژه اینکه مردم استان های شرقی که اشتراکات فرهنگی و قومیتی از گذشته با افغان ها داشته اند با حساسیت و نگرانی این وقایع را دنبال می کنند.

او تصریح کرد: قاعدتاً دولت، وزارت امورخارجه و نهادهای ذی ربط باید درخصوص جلوگیری از جریحه دار شدن احساسات مردم چه در مناطق شرقی و چه پنجشیر و افغانستان حساسیت لازم را داشته باشند در غیر این صورت اتفاقات سال های گذشته که باعث ناامنی و واکنش مردم این استان ها شده بود تکرار نشود.

ارکانی به سخنان رهبر انقلاب در مورد تحولات افغانستان اشاره کرد و گفت: منظور فرمایش رهبر انقلاب مبنی بر احترام به نظر و خواست مردم افغانستان این است که طالبان باید دست از خشونت‌هایی که در پنجشیر هست بردارد، اجازه دهد انتخابات آزاد و سراسری توسط مردم در افغانستان برگزار شود و تمام اقوام و گروه‌های مختلف در رفراندوم شرکت و نوع حکومت و دولت خود را انتخاب کنند.

این نماینده مجلس عنوان کرد: قاعدتاً با این رویه نه‌تنها جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران بلکه تمام دنیا خواست مردم افغانستان را می‌پذیرند اما وضعیت فعلی پایدار و برمبنای نظر مردم نیست که بخواهیم به این وضعیت تن دهیم. اوضاع فعلی تا زمانی که تعیین تکلیف نشود و نظر مردم به‌صورت شفاف اخذ نشود، خواست مردم افغانستان به طریق قانونی نیست.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در انتها اظهار می‌کند: تحولات اخیر افغانستان باید حساس و هوشیارانه عمل کنیم. مرزهای شرقی ما از شمال خراسان تا استان سیستان و بلوچستان با افغانستان هم‌مرز هستیم و هرگونه تنش و تحولات این کشور می‌تواند به مرزهای شرقی ما که جزء مرزهای باثبات و آرام کشورمان بوده بیانجامد و از ایجاد بحران‌های امنیتی در این بخش از کشورمان، مسائل اقتصادی و امنیتی مردممان را تحت تأثیر قرار دهد.  لذا باید با وسواس و دقت تحولات را دنبال کرد و طرف‌های درگیر را مدیریت کرد تا جنگ و خونریزی به وجود نیاید.