سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل بین الملل، درباره سفر شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر به ایران، اظهار کرد: با توجه به جایگاه جمهوری اسلامی ایران و رویکرد جدید دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی، قطعا مسئله افزایش و تعمیق روابط بین کشور‌های منطقه در دستور کار همه کشور‌های منطقه قرار گرفته است، به ویژه اینکه هم در جلسه تحلیف، هم در جلسه ارائه برنامه توسط دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی و هم در مصاحبه‌های آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جدید کشورمان، موضوع رویکرد جمهوری اسلامی در برابر کشور‌های همسایه مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

دلیل سفر وزیر خارجه قطر به ایران

وی افزود: با توجه به نکات گفته شده قطعا بسیاری از کشور‌ها که یکی از آن‌ها هم قطر است، علاقمند هستند که روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران تعمیق ببخشند و این سفر در راستای گسترش روابط کشور‌های همسایه و عربی قابل تحلیل است.

صدرالحسینی ادامه داد: با توجه به اینکه قطری‌ها به عنوان یکی از بازیگران مطرح در حوزه مسائل منطقه‌ای هم شمرده می‌شوند، از وضعیت مالی خوبی برخوردارند و در بسیاری از موارد با توجه به دارایی‌های خود علاقمند به نقش آفرینی بیشتر در حوزه مسائل مختلف در منطقه هستند، به نظر می‌رسد که این سفر خود یک پیامی از جانب تعدادی از کشور‌های منطقه به خصوص کشور‌های عربی برای ایران دارد.

کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد: به نظر می‌رسد که با توجه به شرایط پیش روی منطقه سفر وزیر خارجه قطر می‌تواند در راستای حل اختلافات موجود در منطقه بسیار موثر واقع شود.

گفتنى است؛ «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر، در جریان سفر خود به تهران، صبح روز پنج شنبه با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود ، در محل وزارت امور خارجه، دیدار و در مورد آخرین تحولات دو جانبه و منطقه و عرصه بین‌المللی رایزنی و گفت‌وگو کرد.

این نخستین سفر وزیر خارجه قطر به تهران پس از انتخاب امیرعبداللهیان به عنوان وزیر امور خارجه است. وزیر خارجه قطر دومین وزیر خارجه‌ای است که بعد از تصدی امیرعبداللهیان به تهران سفر و با وی دیدار و گفتگو می‌کند. پیش از این شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در روز چهارم شهریور ماه و در نخستین روز حضور امیرعبداللهیان در وزارت امور خارجه به تهران سفر و با همتای ایرانی خود دیدار کرد.