در چارچوب برنامه سالانه نشست مقامات عالیرتبه مجمع عمومی، گرامیداشت روز بین المللی انهدام کامل سلاحهای هسته ای با حضور سران، وزرای امور خارجه و مقامات عالیرتبه کشورهای عضو سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد. 

در این نشست، « رضا نجفی » سرپرست معاونت امور حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کرد. 

این دیپلمات ارشد کشورمان ضمن تشکر از برگزاری این نشست، مناسبت مزبور را فرصتی جهت تجدید پیمان جهانی برای پیگیری انهدام کامل سلاحهای هسته ای به عنوان اولویتی عینی خواند و اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران، حفظ، ذخیره سازی، توسعه، کاربرد و اشاعه سلاحهای هسته ای را در سطح جهانی و منطقه ای قویا رد می کند. 

رژیم صهیونیستی مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته ای است

وی اضافه کرد که از نظر ما، تحقق خلع سلاح هسته ای جهانی و رفع تهدید کاربرد این سلاحها یک مسئولیت حقوقی، سیاسی و اخلاقی تمام دولتها به طور عام و قدرتهای هسته ای به طور خاص است. 

نجفی با اشاره به این که همچنان شاهدیم قدرتهای هسته ای و برخی از متحدان آنها بر بازدارندگی هسته ای تکیه می کنند، برنامه های آنها برای مدرن سازی و تقویت زرادخانه های هسته ای خود را نقض آشکار روح و مفاد معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای برشمرد. 

نماینده کشورمان در این نشست، رد مذاکره برای خلع سلاح هسته ای را نیز مغایر تعهد صریح آنها طبق ماده ۶ معاهده مزبور خواند و آمریکا را به عنوان مسئول بن بست مذاکرات مربوطه اعلام کرده و اظهار داشت: ما از آمریکا و سایر قدرتهای هسته ای می خواهیم به تعهدات بین المللی خود احترام بگذارند و در اسرع وقت به این تعهدات جامه عمل بپوشند.  

نجفی در بخش دیگری از سخنرانی خود، گفت اولین اولویت کنفرانس بازنگری آتی این معاهده بایستی اتخاذ تصمیم عینی در مورد خلع سلاح هسته ای باشد و در این راستا،  ما از موضع گروه عدم تعهد برای آغاز مذاکرات یک کنوانسیون جامع در خصوص سلاحهای هسته ای حمایت می کنیم. 

نجفی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت اجرای قطع نامه سال ۱۹۹۵ کنفرانس بازنگری در خصوص خاورمیانه تاکید کرده و سلاحهای هسته ای رژیم اسرائیل را تهدیدی برای صلح و امنیت خاورمیانه و ورای آن می داند که مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته ای است و جامعه بین المللی بایستی بر لزوم الحاق بی قید و شرط  این رژیم به معاهده ان.پی.تی به عنوان یک عضو غیر هسته ای و پذیرش پادمان جامع آژانس مجددا تاکید کند.  

وی در پایان ضمن ادای احترام به قربانیان سلاحهای هسته ای، تنها راه اطمینان از عدم کاربرد این سلاحها را انهدام کامل آنها عنوان کرد. 

شایان ذکر است که پیشنهاد اولیه گرامیداشت روز بین المللی انهدام کامل سلاحهای هسته ای از سوی جمهوری اسلامی ایران مطرح و با حمایت گروه عدم تعهد و تصویب مجمع عمومی سازمان ملل در دستورکار سالانه مجمع قرار گرفته  و هر سال برگزار می شود.

گفتنی است در پاسخ به اتهامات بی اساس وزیر خارجه عربستان سعودی درباره برنامه هسته ای ایران، در بیاینه کشورمان ضمن رد این اتهامات بر لزوم انجام شفاف سازی فعالیتهای هسته ای عربستان تحت نظر آژانس بین المللی انرژی هسته ای از طریق اجرای توافقنامه جامع پادمان هسته ای تاکید شده و درخواست شد که در صورت عدم اجرای درخواست آژانس توسط عربستان، هرگونه همکاری بین المللی با این کشور باید متوقف شود.